Konferencja prasowa na temat VI Święta Dziękczynienia
W środę, 22 maja br. w Pałacu Arcybiskupów przy ul. Miodowej 17/19, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ks. Kazimierza Kardynała Nycza – Metropolity Warszawskiego na temat obchodów VI Święta Dziękczynienia. Prelegentami byli: Ks. Kazimierz Kardynał Nycz – Metropolita Warszawski, o. Aleksander Jacyniak SJ – Rektor Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Łaskawej, Piotr Gaweł – Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej, Ks. Jacek Siekierski – Rektor Akademicki Kościoła św. Anny w Warszawie, Norbert Szczepański – Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, Sylwester Bizacki – Dyrektor Centrum Opatrzności Bożej.
W niedzielę 2 czerwca 2013 r., na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Bożej, odbędzie się po raz szósty Święto Dziękczynienia. W tym roku w sposób szczególny dziękujemy za łaskę wiary a także za wszystkich, którzy przyczyniają się do budowania Świątyni Opatrzności Bożej. Święto rozpocznie procesja z relikwiami Św. Andrzeja Boboli – wielkiego i heroicznego świadka wiary z okazji 75. rocznicy sprowadzenia do Polski jego relikwii.
Idea Święta Dziękczynienia
– Centrum Opatrzności Bożej to miejsce będące podziękowaniem Bogu za Jego opiekę roztaczaną nad Polską i każdym z nas – mówi Ks. Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski – Centrum ma skłaniać do refleksji nad życiem i być miejscem, w którym szczególnie będziemy dziękować za Ojczyznę, ale także za życie każdego człowieka – dodaje.
Aby podkreślić, jak ważna powinna być idea dziękczynienia wśród ludzi wierzących, Centrum Opatrzności Bożej organizuje obchody Święta Dziękczynienia. Przypada ono zawsze w pierwszą niedzielę czerwca, co ma być nawiązaniem do czerwcowych pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
– Obchody tej wyjątkowej uroczystości mają podkreślać, że Wotum Narodu to nie tylko budowana Świątynia, ale także każde wdzięczne Bogu i ludziom serce – podkreśla Ks. Kazimierz Kardynał Nycz – Serca duże i małe, dlatego szczególnie ważne dla nas są rodziny, które w sposób szczególny pragnąłbym zaprosić 2 czerwca na Pola Wilanowskie – dodaje.
Ze względu na obchodzony obecnie Rok Wiary, wierni będą dziękować Bogu za łaskę wiary. Szczególnym świadkiem tego zawierzenia jest św. Andrzej Bobola, Patron Polski i męczennik za wiarę.
– To wyjątkowa postać – mówi jezuita o. Aleksander Jacyniak SJ, Rektor Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Łaskawej – Zasłynął jako wspaniały kaznodzieja i misjonarz ziem wschodnich. Był autorem tekstu ślubów lwowskich, składanych przez króla Jana Kazimierza. Jego życie zakończyło się śmiercią męczeńską z rąk Kozaków 16 maja 1567 roku – dodaje.
Procesja dziękczynna z relikwiami św. Andrzeja Boboli
Z okazji 75. rocznicy sprowadzenia do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli obchody Święta Dziękczynienia rozpoczną się od procesji z relikwiami Świętego. Procesja przejdzie następującymi ulicami: Pl. Piłsudskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – Jana III Sobieskiego – Al. Wilanowska – Al. Rzeczypospolitej – Kard. A. Hlonda. Na pierwszym odcinku wiernym towarzyszyć będzie orkiestra góralska. Około godz. 9:20 procesja z relikwiami dotrze do Belwederu, gdzie nastąpi niecodzienne wydarzenie nawiązujące do roku 1938, kiedy to ówczesny Prezydent RP, Ignacy Mościcki, wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji, Ks. Kazimierz Kardynał Nycz oraz Prezydent Rzeczpospolitej Polski – Bronisław Komorowski, wspólnie powitają i przemówią do wiernych przed Belwederem. Do Świątyni Opatrzności Bożej procesja dotrze ok. 11.30.
– Zachęcamy wiernych do włączenia się do pielgrzymki z relikwiami św. Andrzeja Boboli – mówi ks. Jacek Siekierski, Rektor Akademicki Kościoła św. Anny w Warszawie – Pielgrzymka podzielona jest na kilka etapów, dlatego nawet osoby, które ze względów zdrowotnych nie będą mogły przejść całej trasy, mogą dołączyć chociaż na wybranym przez siebie odcinku – dodaje.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy w swoim życiu chcą za coś podziękować.
Program Święta Dziękczynienia
godz. 8:00 – 12:00
Procesja dziękczynna z relikwiami św. Andrzeja Boboli od placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej
godz. 12:00 – 13:00
Plac przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie; Msza Św. Dziękczynna z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Eucharystii przewodzić będzie i homilię wygłosi Arcybiskup Gerhard Ludwig Müller – Prefekt Kongregacji Nauki Wiary
godz. 13:30
Otwarcie Miasteczka dla Dzieci;
Otwarcie Panteonu Wielkich Polaków – możliwość modlitwy przy relikwiach św. Andrzeja Boboli
godz. 14:00- 21:00
Występy artystów:
Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Wielki Chór Małych Serc, Czerwone Gitary, Zakopower, Angela Gaber Trio oraz orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta ,,Wieczorek” i Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej
godz. 15:00
Wypuszczenie baloników „Dziękuję” do nieba
godz. 21:37
Iluminacja Świątyni; zakończenie
Postęp prac na budowie
Zostały zakończone, trwające od połowy 2012 roku, prace nad budową kopuły. Jest ona pokryta miedzią, której zużyto do tego celu ponad 30 ton. Ważnym elementem kopuły jest świetlik. To dzięki niemu do wnętrza Świątyni będzie wpadać światło słoneczne. Świetlik znajduje się wewnątrz kopuły. Jego powierzchnia wynosi 254 m2. Użycie świetlika jest rozwiązaniem innowacyjnym.
Dzięki ukończeniu prac na kopule można przejść do kolejnych etapów budowy. Obecnie trwają prace przy elewacji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Cały czas rozbudowywana jest także Aleja Darczyńców. Jest to miejsce upamiętniające osoby szczególnie wspierające budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Tabliczek z nazwiskami darczyńców jest już ponad 400 i cały czas przybywają nowe.
– Zachęcamy do odwiedzenia Centrum Opatrzności Bożej. Święto Dziękczynienia będzie wspaniałą okazją do sprawdzenia, jak postępują prace na budowie. Każdy, kto wesprze budowę Świątyni, będzie miał możliwość zwiedzania kopuły i obejrzenia świetlika – mówi Piotr Gaweł, Prezes Centrum Opatrzności Bożej – Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie i pamięć – dodaje.
Miasteczko dla Dzieci
–Miasteczko dla Dzieci to miejsce stworzone z myślą o najmłodszych – mówi Sylwester Bizacki, Dyrektor Centrum Opatrzności Bożej. Na dzieci będą czekały takie atrakcje, jak gra miejska „Dziękuje – buduje”, Namiot Wdzięczności czy plac zabaw.
– Gra pod hasłem „Dziękuje – buduje” to atrakcja przygotowana dla całej rodziny. Dzieci wyruszą w podróż po czterech krainach: Domowej Osadzie, Dolinie Mądrości, Anielskim Zakątku, aby dotrzeć do Niebiańskiego Przedsionka. Podróż pomoże dzieciom i rodzicom uczyć się postawy wdzięczności – mówi Norbert Szczepański, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – Na temat Jana Pawła II będziemy niedługo opowiadać dzieciom i wnukom. Warto, aby najmłodsi już dzisiaj poznawali papieża w sposób dla nich ciekawy, poprzez gry i zabawy, które czekają na dzieci w trakcie Święta Dziękczynienia – dodaje.
Każde z miejsc pokaże dzieciom, jak wspaniałe dary otrzymują każdego dnia, za które warto dziękować. Aby dotrzeć do krain należy naprawić uszkodzone mosty. Przejście przez każdy z nich będzie możliwe po wykonaniu specjalnych zadań. Kluczem dla zabawy stanie się słowo „dziękuję”, które doprowadzi dzieci do odkrycia wartości wiary i miłości. Gra edukacyjna pokaże uczestnikom, że nic nie byłoby możliwe bez darów, jakie Bóg zsyła ludziom w trakcie ziemskiej wędrówki. Po zakończeniu gry na dzieci będą czekały słodkie niespodzianki. W Namiocie Wdzięczności, najmłodsi, będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych. Mają one skłonić bliskich do dziękczynienia sobie nawzajem. Dzieci będą mogły wyrazić miłość i wdzięczność swoim rodzicom, a rodzice – dzieciom. Gościem specjalnym będzie o. Leon Knabit – benedyktyn z opactwa w Tyńcu, przyjaciel Ojca Św. Jana Pawła II. Kolejną atrakcją przygotowaną dla najmłodszych jest plac zabaw. Na dzieci czekać będzie zjeżdżalnia i karuzela. Dla fanów zajęć plastycznych przygotowano malowanie na dużym formacie. Będzie można również zagrać w golfa, a dla amatorów sportów ekstremalnych zamontowana zostanie ścianka wspinaczkowa oraz skokochron. W niebo poszybują także ogromne bańki mydlane.
Koncerty
Po południowej Mszy św. rozpocznie się część artystyczna Święta Dziękczynienia. Od godz. 14:00 na scenie przed Świątynią występować będą: Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Wielki Chór Małych Serc, Czerwone Gitary, Zakopower, Angela Gaber oraz orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta ,,Wieczorek” i Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej.
– Tego dnia dziękować będziemy w różnej formie. Poprzez modlitwę ale także przez śpiewnie. Na scenę zaprosiliśmy wybitnych artystów, aby każdy kto przyjdzie przed Świątynię Opatrzności Bożej znalazł coś dla siebie i dzięki temu włączył się w to wielkie i wspaniałe święto – mówi Piotr Gaweł. Tegoroczny koncert poprowadzą tradycyjnie już Ewelina Kopic i Dariusz „Maleo” Malejonek.
Obchody Święta Dziękczynienia zwieńczone zostaną iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej.