W Świątyni Opatrzności Bożej podsumowanie prac budowlanych oraz zaproszenie na IX Święto Dziękczynienia – konferencja prasowa 11 maja 2016r.
Podsumowanie prac budowlanych oraz zaproszenie na IX Święto Dziękczynienia – konferencja prasowa 11 maja 2016 r.
W niedzielę, 5 czerwca 2016 r., na Polach Wilanowskich w Warszawie przy Centrum Opatrzności Bożej, po raz dziewiąty odbędzie się Święto Dziękczynienia. Hasło tegorocznych obchodów Święta Dziękczynienia brzmi „Chrzest Darem Miłosierdzia”. Obchody rozpoczną się pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego, która ulicami Traktu Królewskiego przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas Mszy Świętej dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. Tegoroczne Święto Dziękczynienia jest wyjątkowe w związku z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski, Rokiem Miłosierdzia, a także wprowadzeniem do Świątyni relikwii św. Maksymiliana Kolbego – Świadka Miłosierdzia. Między innymi o tym mówiono na konferencji prasowej, która odbyła się 11 maja o godzinie 12:00 w Centrum Opatrzności Bożej.
W konferencji uczestniczyli:
– Ks. Kazimierz Kardynał Nycz – Metropolita Warszawski
– Piotr Gaweł – Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej
– Ks. Tadeusz Aleksandrowicz – Wiceprezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej
– Mgr inż. Ewa Więckowska-Kosmala – Akustyk EWKAkustika – Pracownia Akustyczna Sp. z o.o.
Zbliżamy się do zakończenia pierwszego etapu budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Jeśli Bóg pozwoli to 11 listopada tego roku, za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni. W Świątyni Opatrzności będziemy też dziękować za Konstytucję 3 maja, za wielkie wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, a także za wielkich Polaków, którzy tę historię tworzyli – powiedział ks. Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski.
Na konferencji podsumowano prace budowlane z ostatnich kilku miesięcy oraz przedstawiono najbliższe plany.
– Został zrealizowany pierwszy etap akustyki bardzo istotny dla podniesienia walorów dźwiękowych Świątyni (zakończono montaż dźwiękochłonnego ustroju na konstrukcji drewnianej, złożonego z wełny mineralnej z wykończeniem siatką miedzianą), wykonano elewację i ocieplanie Świątyni Opatrzności Bożej, zakończono montaż szyb we wszystkich portalach, wykonano przeszklenia w kaplicach numer 2, 3 i 4, wylano posadzkę chóru i podłogę w prezbiterium, prace nad ogrzewaniem są w trakcie realizacji, ukończono I etap wentylacji i ogrzewania Świątyni wraz z realizacją podbudowy posadzki, wykonano także parkingi dla pielgrzymów – powiedział Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. – W tym roku zostanie ogłoszony pierwszy konkurs na wystrój wnętrza Świątyni, realizacja zwycięskich projektów trwać będzie od kilku do kilkunastu lat – dodał prezes Piotr Gaweł.
Jednym z głównych tematów była także akustyka Świątyni, o której szerzej opowiadała Ewa Więckowska-Kosmala, projektant akustyki Świątyni.
Świątynia Opatrzności Bożej jest wyjątkowym z punktu widzenia akustyki wnętrzem, gdyż źródła dźwięku i odbiorcy, czyli słuchacze, mogą się znajdować praktycznie w każdym jej miejscu. W części z siedziskami dla wiernych w nawie głównej i nawach bocznych, w określonych przestrzeniach przeznaczonych na prezbiterium oraz na balkonie chóru z organami. Ponadto, w odróżnieniu od sal koncertowych czy operowych, zgromadzeni w Świątyni wierni biorą czynny udział w liturgii przez wspólny śpiew i modlitwę. Poziom złożoności projektu powiększyło również założenie, że w Świątyni planowane są koncerty muzyczne pełnego składu orkiestry symfonicznej ze 150 osobowym chórem lub składem orkiestry kameralnej na 45 osób, a muzycy będą mogli występować z prezbiterium lub/i ze specjalnie przygotowanych podestów w przestrzeniach bocznych balkonu. Wszystkie wymienione źródła akustyczne wymagają bardzo wysokich walorów akustycznych obiektu i w związku z tym Świątynia musi spełniać wymagania stawiane zarówno wnętrzom sakralnym, jak i salom koncertowym czy audytoryjnym – powiedziała Ewa Więckowska-Kosmala, projektant akustyki Świątyni.
Na zakończenie ks. Kardynał Kazimierz Nycz podziękował m.in. Darczyńcom, bez wsparcia których realizacja tego dzieła nie byłaby możliwa. – W tym miejscu gorąco dziękuję wszystkim wiernym przyczyniającym się do powstawania Świątyni, dziękuję władzom państwowym za znaczący współudział w powstawaniu tego wotum, szczególnie w tej części, która będzie służyła celom historycznym i kulturalnym, w tym poprzez muzeum św. Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia zbliża się ku końcowi – powiedział ks. Kazimierz Kardynał Nycz.
DZIĘKUJCIE RAZEM Z NAMI !