Konferencja prasowa 28.05.2014
INFORMACJA PRASOWA
DZIĘKUJEMY ZA KANONIZACJĘ ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
PROGRAM VII ŚWIĘTA DZIĘKCZYNIENIA
28.05.2014, godz. 12:00
Sala konferencyjna, Centrum Opatrzności Bożej,
Warszawa, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1
W niedzielę, 1 czerwca 2014 r., na Polach Wilanowskich w Warszawie przy Centrum Opatrzności Bożej, odbędzie się po raz siódmy Święto Dziękczynienia. W tym roku, o szczególnym charakterze, gdyż będzie dziękczynieniem za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Uroczysta procesja
z relikwiami Świętego przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas Mszy Świętej dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. Będzie to także okazja do zapoznania się z postępem prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej, obejrzenia nowych schodów i elewacji, a także uczestniczenia w koncertach i grach edukacyjnych – Miasteczku dla dzieci „Jan Paweł II – Święty dokoła świata” oraz obejrzenia po raz pierwszy „Teatrzyku XXI wieku dla Dzieci”.
– Świątynia Opatrzności Bożej staje się miejscem pielgrzymowania wielu wiernych, a szczególnie rodzin
z dziećmi. To tutaj wielu zostawia swoje prośby, dziękczynienia, zawierzenia co sprawia, że budowana Świątynia staje się coraz bardziej miejscem modlitwy – powiedział ks. Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski – Wiemy to choćby po ilości składanych intencji, w których wierni zawierzają siebie, swoje rodziny i osobiste sprawy do Opatrzności Bożej – dodaje ks. Kardynał – Tego dnia umieścimy pod kopułą pierwsze 48 tysięcy intencji złożonych w ostatnich trzech latach w wielkiej kuli na znak, że Świątynia, choć wciąż budowana, jest miejscem modlitwy i zawierzenia dziesiątek tysięcy Polaków. Warto wspomnieć, że wiele z tych intencji, kierowanych jest za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II – zaznaczył Kardynał. Kula o średnicy 57 cm wykonana została z blachy miedzianej metodą ciągnioną, z jednego kawałka wytłaczanego na kształt kuli, która jest pozłacana. Całość zamontowana zostanie pod krzyżem.
Podczas Święta Dziękczynienia do Polski przybędzie ks. Pietro Kardynał Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, aby uczestniczyć w obchodach Święta Dziękczynienia oraz 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. – Jestem ogromnie wdzięczny za to, że w tym roku do Polski przyjedzie Ksiądz Pietro Kardynał Parolin, aby w tym szczególnym miejscu, jakim jest Świątynia Opatrzności Bożej, wziąć udział
w uroczystościach Święta Dziękczynienia. Jego obecność ma znaczenie symboliczne i przypomina nam wszystkim, że nie byłoby 25 lat wolnej Polski bez Jana Pawła II – dodał Kardynał Nycz.
W tym dniu (1 czerwca), w kościołach w całej Polsce, odbędzie się również zbiórka ofiar na cel budowy Świątyni Opatrzności Bożej. – Jestem wdzięczny wszystkim Darczyńcom z całej Polski za dotychczasowe wsparcie budowy tego narodowego Wotum Wdzięczności. To od nas wszystkich zależy, kiedy budowa obiecanego Bogu zostanie zakończona – dziękuje Metropolita Warszawski.
Święto Dziękczynienia rozpocznie się o godz. 8:00 procesją z relikwiami Świętego Jana Pawła II z Pl. Piłsudskiego i przejdzie następującymi ulicami: Pl. Piłsudskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – Jana III Sobieskiego – Al. Wilanowska – Al. Rzeczypospolitej – Ks. Prymasa A. Hlonda. Przy kościele Św. Antoniego Marii Zaccarii, nastąpi uroczyste przekazanie relikwii. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przejdą w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów: w tym przedstawicieli Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów Miast Papieskich, pocztów sztandarowych, przedstawicieli grup zawodowych, orkiestr, stanów i zrzeszeń: Górników, Górali. W tym roku po raz pierwszy udział wezmą przedstawiciele Kaszubów. W procesji uczestniczyć będą także Darczyńcy, którzy przybędą
z różnych części Polski.
O godz. 12:00 rozpocznie się Msza Święta z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. Pietro Kardynał Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. 31 sierpnia 2013 roku, papież Franciszek mianował ks. Abp. Pietro Parolina Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej. Oficjalnie funkcję objął 18 listopada 2013 r. 22 lutego 2014 został mianowany kardynałem. – Msza św. będzie miała wyjątkowo uroczysty charakter, bowiem będzie ona dziękczynieniem Polski za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Dlatego wyjątkowej symboliki nabiera obecność Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej – powiedział Metropolita Warszawski, ks. Kazimierza Kardynał Nycz, gospodarz uroczystości. W koncelebrze wezmą udział, Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi z całej Polski. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie: Prezydenta Rzeczpospolitej Polski, Bronisława Komorowskiego, prezydentów Miast Papieskich, przedstawicieli różnych środowisk i instytucji. Podczas Mszy świętej Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ofiaruję kopię Figurki Matki Bożej Sianowskiej, która została znaleziona w lesie w krzaku paproci. – Gdy została przeniesiona do Mirachowa, kilkakrotnie w cudowny sposób wracał. – powiedział Łukasz Grzędzicki, przewodniczący Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Matka Boska Sianowska, Królowa Kaszub, jest patronką młodzieży.
Po Mszy św. dla uczczenia 25-lat wolności, Prezydent RP, Bronisław Komorowski, przed Świątynią Opatrzności Bożej zasadzi „Dąb Wolności.”
Jak co roku, po Mszy św., wszyscy będą mogli zapoznać się z postępami prac na budowie, obejrzeć nowe schody, elewację i uczestniczyć w bardzo atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturalnym. 1 czerwca to również Dzień Dziecka, dlatego szczególnie dla rodzin z dziećmi zostały przygotowane liczne atrakcje, m.in. Miasteczko dla Dzieci i gra rodzinna „Jan Paweł II – Święty dookoła świata.” – Miasteczko pokaże, że Jana Paweł II był Papieżem całego świata. Odwiedzimy wraz z nim Sanktuarium Maryjne w Fatimie – Portugalii, Bazylikę Matki Bożej z Guadelupe w Meksyku, Nagasaki w Japonii oraz Popenguine w Senegalu – mówi Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Dzieci wyruszą w podróż po czterech kontynentach śladami Papieża Pielgrzyma Jana Pawła II, który zawierzył swoje życie Matce Bożej. – W czasie wyprawy dzieci poznają życie chrześcijan w krajach, które odwiedzą a także ich zwyczaje i kulturę. Dowiedzą się jak wyglądały wizyty papieskie w tych miejscach, jakie wartości przekazywał Jan Paweł II ich mieszkańcom, z jakim przesłaniem do nich przybywał. Nawiązując do wizyty Ojca Świętego, Jana Pawła II w Nagasaki oraz misyjnej pracy św. Maksymiliana Marii Kolbe w Japonii, będziemy z dziećmi rozmawiać o tym, jak na co dzień możemy postępować, aby pokój między ludźmi mógł się rozwijać i trwać – powiedział Norbert Szczepański, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Gra oraz animacje realizowane przy współpracy TVP S.A. i PR S.A. oraz instytucji: Instytutem Papieża Jana Pawła II, Akcją Katolicką, Centrum Myśli Jana Pawła II, Szkołą Języka i Kultury Japońskiej przy Polskiej Fundacji Japonistycznej, Centrum Kultury Wilanów; Wspólnotą Ewangelizacyjną „Woda Życia”; Fundacją ,,Orszak Trzech Króli”, Federacją Zgromadzeń Sióstr Służebniczek oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Mecenasem jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
W Panteonie Wielkich Polaków będzie można pomodlić się przy relikwiach św. Jana Pawła II. Po raz pierwszy także najmłodsi będą mogli zobaczyć ruchomy „Teatrzyk XXI”. – To jedyny taki teatrzyk dla dzieci na świecie. Fabuła zawarta w 24 scenach przedstawia sceny biblijne i historyczne z przekroju dziejów świata i Polski. Na końcu dzieci będą mogły same stanąć na scenie, bo teraz to one tworzą historię. Zapraszamy wszystkie dzieci na tę niezwykłą przygodę – dodaje Piotr Gaweł. Projekt jest zrealizowany w oryginalnej, nowatorskiej formie nawiązującej do artystycznej instalacji historycznej
i najlepszych rozwiązań scenicznych związanych z tradycją kukiełkowych teatrzyków dla dzieci. Scenografia każdej ze sceny składać się będzie z przestrzennych oraz płaskich (malowanych) elementów. Przewodnikiem każdej sceny zostanie lektor, którego głos na tle muzyki przybliży historię prezentowanej sceny. Dodatkową atrakcją każdej ze scen będzie teatralne oświetlenie oraz elementy audiowizualne budujące nastrój i dynamikę. Niektóre części lalek będą ruchome. Każda ze stacji ma kształt walca
o średnicy 3 m i wysokości 3 m. Trzy stacje prezentować będą 24 sceny po 8 scen w każdej ze stacji umiejscowionych na obrotowej osi walca. Jednocześnie teatrzyk będzie mogła obserwować grupa licząca 20 osób.
Na polach Wilanowskich oprócz atrakcji dla dzieci odbędą się wydarzenia artystyczne. W koncertach wystąpią: Alicja Majewska, Stan Borys, Wilki, Jula, Ryszard Rynkowski oraz zespół Moja Rodzina. Natomiast o godz. 15.00 rozpocznie się niezwykły koncert transmitowany w TVP 1 z udziałem śpiewających dzieci oraz znanych artystów: Jolanty Fraszyńskiej, Pawła Królikowskiego, Krzysztofa Respondka, Rafała Cieszyńskiego, Katarzyny Żak, Joanny Trzepiecińskiej, Tomasza Stockingera, Joanny Moro, Katarzyny Zielińskiej. – Od samego początku uczestniczę w uroczystości Święta Dziękczynienia, dlatego jestem niesamowicie wdzięczna, że mogę po raz kolejny poprowadzi koncerty. Przyznam się, że nie wyobrażam sobie początku czerwca bez tego Święta – powiedziała Ewelina Kopic, współprowadząca koncerty wraz z Darkiem Malejonkiem.
Podczas Święta Dziękczynienia będzie możliwe zobaczenie postępu prac na budowie. Kończone są północne schody zewnętrzne, frontowe, wykonane z granitowych bloków, na podbudowie żelbetowej. Granit wykorzystany do tego celu pochodzi ze złóż kopalni ,,Zimnik”, położonej w okolicach Strzegomia. Schody stworzy 10 stopni o szerokości 35 cm. Są one rozciągnięte na długość 42 m – po łuku. Poprowadzą one do głównego wejścia, na poziom Świątyni. W tym roku Centrum Opatrzności Bożej planuje także wyrównanie i znaczne podniesienie terenu przed Świątynią na placu północnym.
Znaczny postęp prac dokonuje się również w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Kończone są prace związane z realizacją poziomej elewacji muzeum od strony północnej w postaci podwieszonego sufitu. Płaszczyznę tworzą panele wykonane z blachy miedzianej zawieszone na podkonstrukcji stalowej. Jest to etap znacząco zbliżający do zamknięcia przedsięwzięcia elewacji Muzeum Jana Pawła II
i Prymasa Wyszyńskiego. Pylony, na których zawieszone są mosty, będą mieścić w sobie klatki schodowe, wyjścia awaryjne oraz windy, prowadzące aż do ekspozycji prezentującej historię bł. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Jeśli pozwolą na to środki finansowe, elewacja ze wszystkich czterech stron zostanie dokończona jeszcze w tym roku.
Także Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otworzy swoją budowlaną przestrzeń muzealną. Na wysokości 26 metrów po raz pierwszy będzie można zobaczyć film o przyszłej ekspozycji stałej Muzeum, wystawę wybranych muzealiów oraz taras widokowy. Możliwym będzie także wejścia na teren budowy.
– Święto Dziękczynienia jest okazją do pokazania postępu prac i podziękowania wszystkim Darczyńcom bez których nie byłoby możliwe wznoszenie tego Wotum Narodu. Swoją wdzięczność kieruję do wszystkich ofiarodawców, tych mniejszych i większych, a także do tych, którzy otaczają nas swoją modlitwą. Zapraszam wszystkich 1 czerwca na Święto Dziękczynienia i proszę o dalsze wspieranie budowy Świątyni Opatrzności Bożej – podsumowuje ks. Kazimierz Kardynał Nycz.
Szczegółowy program obchodów wydarzenia:
08:00 – 12:00 Procesja dziękczynna z relikwiami Św. Jana Pawła II od placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej
11:00 – 14:00 Możliwość spowiedzi św.
11:00 – 11:10 Wymarsz procesji z Parafii św. Antoniego M. Zaccarii
10:30 – 12:00 Duchowe przygotowanie do Mszy św. na scenie głównej
12:00 – 14:00 Msza św. dziękczynna dla uczestników Święta Dziękczynienia z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia
14:00 – Plac przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie:
Zwiedzanie budowy – możliwość wejścia na teren budowy dla Darczyńców, otwarcie Miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej „Jan Paweł II – święty dookoła świata”, otwarcie Panteonu Wielkich Polaków – możliwość modlitwy przy relikwiach Św. JP II, otwarcie Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci – 24 sceny historyczne, prezentacja postępu prac w przestrzeni Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
13:40 – 14:00 Występ orkiestr: dziecięca orkiestra góralska i orkiestra górnicza
14:00 – 21:00 Występy artystów: Alicja Majewska, Stan Borys, Wilki, Jula, Ryszard Rynkowski, Moja Rodzina
15:00 – 16:00 Koncert z udziałem śpiewających dzieci oraz znanych artystów: Jolanty Fraszyńskiej, Pawła Królikowskiego, Krzysztofa Respondka, Rafała Cieszyńskiego, Katarzyny Żak, Joanny Trzepiecińskiej, Tomasza Stockingera, Joanny Moro, Katarzyny Zielińskiej (koncert transmitowany przez TVP1)
15:00 – Wypuszczenie baloników „Dziękuję” do nieba
21:00 – Wspólny śpiew i modlitwa uwielbienia
21:30 – Nabożeństwo czerwcowe
21:37 – Iluminacja świątyni; zakończenie
Akredytacje
Z uwagi na duże zainteresowanie i ograniczoną ilość miejsc w tym roku wymagane są akredytacje dziennikarskie i wcześniejsze zapisy. Ilość akredytacji ograniczona! Zgłoszenia proszę nadsyłać na adres: akredytacje@centrumopatrznosci.pl.
Wszelkich informacji udzielają: Szymon Chrostowski, e-mail: s.chrostowski@centrumopatrznosci.pl, tel.: 507 087 347, Martyna Boruszewska, e-mail: