Katecheci w Świątyni
Przed zbliżającym się nowym rokiem szkolnym odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej odprawa katechetów archidiecezji warszawskiej. To wydarzenie, na które w sobotę 28 sierpnia przybyli do Świątyni duchowni i świeccy katecheci, odbywa się tutaj już po raz kolejny.
Spotkanie, które zorganizował i prowadził dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży warszawskiej kurii ksiądz Łukasz Przybylski, było podzielone na dwie części. W pierwszej uczestniczyli księża, w drugiej zaś siostry zakonne i katecheci świeccy.
W odprawie brał udział ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, który wygłosił przesłanie do katechetów, wspominając czasy, gdy sam uczestniczył w lekcjach religii, a potem prowadził je jako młody ksiądz. Metropolita warszawski podkreślał wagę tych zajęć dla wychowania dzieci i młodzieży w duchu wiary, rozważał trudności, z jakimi się spotykają nauczyciele, mówił o czekającym nowym roku szkolnym. Wspomniał również o nadchodzącej uroczystości beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej – 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej.
W tej części odprawy odbyła się również wzruszająca uroczystość podziękowania za wieloletnią pracę siostrze Teresie Janek, która przyszła do sekretariatu wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży na trzytygodniowe zastępstwo i prowadziła sekretariat przez… 48 lat!
Niekryjąca wzruszenia siostra Teresa wspominała te lata i kolejnych metropolitów warszawskich, z którymi współpracowała – kardynałów Stefana Wyszyńskiego, Józefa Glempa i Kazimierza Nycza. Dziękowała wszystkim za cierpliwą, piękną i twórczą współpracę.
Jej króciutkie wystąpienie zebrani w Świątyni przyjęli niemilknącymi długo oklaskami na stojąco, a ksiądz kardynał wręczył siostrze Teresie dyplom i bukiet kwiatów, życząc zasłużonego odpoczynku.
Wręczono również dyplomy księżom, którzy prowadzą szkolną katechezę już 25 lat.
Ksiądz profesor Andrzej Gałka przedstawił sylwetki Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej. W 1973 roku przyjął on z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego święcenia kapłańskie. Brał również udział w procesach beatyfikacyjnych obojga błogosławionych. Zarówno Prymas Wyszyński, jak i Matka Czacka są tymi postaciami w dziejach polskiego Kościoła i Narodu, przez które Bóg dokonał jakże ważnego dzieła – rozpoczął swe wystąpienie ksiądz profesor. Zakończył przesłaniem, jakie zostawili oboje błogosławieni, że droga chrześcijanina ma być i będzie zawsze drogą służby.
Odczytano list, który do uczestników odprawy skierowała warszawska kurator, Aurelia Michałowska.
Integralnym elementem współczesnej szkoły jest lekcja religii, a jednym z najważniejszych zadań jest wspomaganie wychowawczej roli rodziny – napisała pani kurator.
Następnie ksiądz profesor Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej, przedstawił wiele propozycji studiów, jakimi mogą zainteresować się zarówno duchowni, jak i świeccy katecheci.
Odbyły się także liczne prezentacje dotyczące działań związanych z rozwojem duchowym dzieci i młodzieży. Przygotowały je m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, „Droga do Jezusa”, wydawnictwa książkowe i inne.
Przedstawiciel Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zachęcał do zwiedzania tej placówki.
Kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej, ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz proponował katechetom organizację wycieczki do Świątyni.
Ksiądz dyrektor Łukasz Przybylski omawiał pracę katechetyczną w nadchodzącym roku szkolnym, formację permanentną katechetów (księży, sióstr i braci zakonnych, świeckich), organizację rekolekcji, prezentował podręczniki i pomoce katechetyczne, mówił o olimpiadach i konkursach.
Na zakończenie tej części spotkania kardynał Kazimierz Nycz wygłosił słowo pasterskie i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa na nadchodzący rok szkolny.
Drugie spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył biskup Michał Janocha. On również wygłosił kazanie.
Biskup Michał mówił o fundamentalnych przymiotach, jakimi powinien cechować się nauczyciel, skupiając się na trzech z nich: życzliwości wobec uczniów, otwartości na świat i – tak ważnym w przypadku katechetów – zakorzenieniu w Chrystusie i w Kościele.
Pozostała część spotkania była taka sama jak podczas pierwszej tury.
W Świątyni rozstawiono wiele stoisk wydawnictw i stowarzyszeń propagujących wiarę i różne inicjatywy duszpasterskie.