Kaplica Maryjna pod opieką Polonii
Z wdzięcznością przyjąłem prośbę Rady Polonii Świata oraz uchwałę Zjazdu, dotyczącą przejęcia przez Polonię opieki nad powstaniem i wystrojem jednej z kaplic Świątyni – Polonijnej Kaplicy Maryjnej. Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski
Miejsce, w którym znajdzie się Polonijna Kaplica Maryjna położone jest w południowo-zachodniej części Świątyni Opatrzności Bożej (od strony alei Rzeczypospolitej). Patrząc od strony ołtarza jest po prawej jego stronie. Tuż obok wejścia do przyszłej kaplicy umieszczone są relikwie świętego Jana Pawła II, który tak bardzo doceniał rolę środowisk polonijnych.
Powierzchnia pomieszczenia, w którym powstanie Polonijna Kaplica Maryjna, ma 220 metrów kwadratowych. Dziś ściany i podłoga to tylko surowy beton i podstawowe instalacje techniczne. W sześciu oknach o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych mogą powstać piękne witraże. W zależności od wybranej koncepcji wnętrza ściany mogą być pokryte freskami lub zawisnąć na nich obrazy. W centralnym miejscu stanie oczywiście ołtarz. Jest miejsce na rzeźby i inne artefakty.
Mamy nadzieję, że przy wsparciu Polonii z całego świata, uczestnicy następnego, VI Zjazdu, będą mogli z dumą fundatorów patrzeć na piękną kaplicę, obejrzeć wypełniające ją dzieła sztuki autorstwa najwybitniejszych artystów i pomodlić się przed wizerunkiem Matki Chrystusa. Aby tak się stało przez najbliższe lata musimy uzbierać środki finansowe na wykończenie kaplicy i na zamówienie dzieł sztuki najwyższej próby, które w niej się znajdą.
Wierzymy, że Polonia, która przecież była i jest Semper Fidelis, wykona to wielkie dzieło.
Stań się donatorem i współtwórcą powstającej Polonijnej Kaplicy Maryjnej w Świątyni Opatrzności Bożej. Podajemy dane do przelewu, by złożyć ofiarę na ten cel.
Centrum Opatrzności – Wotum Narodu, ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
Nr konta: PL12 1240 6218 1111 0010 6425 1238 Swift code: PKOPPLPW
Polonia Zawsze z Polską
Na całym świecie żyje podług różnych szacunków około 20 milionów Polaków lub osób mających polskie pochodzenie. Rozrzuciły ich po wszystkich zakątkach globu zawieruchy dziejowe lub wyjazdy za chlebem. Duża część z tej 20-milionowej społeczności pielęgnuje polskie tradycje i obyczaje i – na różne sposoby stara się utrzymywać łączność z Ojczyzną. To dla nich właśnie uruchamiamy tę stronę. A że mamy świadomość, że pewna część potomków tzw. Starej Emigracji może mieć problemy językowe niebawem wszystkie informacje w tym miejscu będą publikowane również w języku angielskim.
O duchowej łączności Polonii z Polską zaświadcza choćby ostatni, V Zjazd Polonii Świata, który w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się w Warszawie i zakończył uroczystościami w Świątyni Opatrzności Bożej.
Poznaj w skrócie historię powstawania Wotum Narodu
Przeczytaj obszerne relacje z otwarcia Świątyni
Poznaj fascynujące dzieje Świecy Niepodległości