JEDYNEMU BOGU – NARÓD 1791-2016
11 listopada tego roku upłyną dokładnie trzy lata od momentu, kiedy po raz pierwszy w murach Świątyni odprawiono uroczystą Mszę Świętą w dziękczynieniu Bogu za dar niepodległej Polski. Ten historyczny dzień jest tematem niezwykłego albumu “Jedynemu Bogu – Naród. 1791- 2016”.
Do dziś uczestnicy tamtej Eucharystii pamiętają donośny i wzruszający śpiew Bogurodzicy, a potem wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, którymi rozpoczęto Mszę Świętą. Otwarcie drzwi Świątyni i odprawienie pierwszej Eucharystii w dniu tak ważnym dla wszystkich Polaków, w rocznicę odzyskania niepodległości, miało wymiar symboliczny.
W uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 listopada 2016 roku z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej czytamy:
Nasze pokolenie, żyjące w wolnej, niepodległej Polsce, zrealizowało obietnicę swych przodków. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, ktorzy przez 225 lat podejmowali starania, by spełnić ślub złożony przez Sejm Wielki.
Wspomnienia z tamtego historycznego dnia ożywają w albumie “Jedynemu Bogu – Naród. 1791- 2016“.
Na zdjęciach wykonanych przez znakomitych fotografów uchwycono podniosłe chwile modlitewne, pełne radości, dumy i wdzięczności tych, którzy stali się świadkami tego wydarzenia.
Przed nami Słowo Metropolity Warszawskiego, w którym ks. Kardynał Nycz pisze m. in.:
Historyczne zawieruchy spowodowały, że na realizację tego zobowiązania musieliśmy czekać aż dwieście dwadzieścia pięć lat. Dzięki sprzyjającym okolicznościom, dzięki przechowaniu w sercach Polaków pamięci o złożonym przez przodków ślubie, dzięki determinacji kolejnych metropolitów warszawskich, a przede wszystkim dzięki ofiarności rzeszy Darczyńców, którym składam gorące podziękowania, udało się zakończyć pierwszy etap budowy tego Wotum Narodu.
Kolejne rozdziały: Świątynia, która łączy; Narodowe Święto Niepodległości; Eucharystia w południe są rzetelną dziennikarską relacją z uroczystości, w której krótkie dobitne komentarze współgrają z pełnym wyrazu materiałem zdjęciowym.
W obszernym rozdziale Niezwykły koncert wracamy do światowej prapremiery wybitnego oratorium Michała Lorenca “Przymierze”, dzieła napisanego specjalnie z okazji 1050-lecia Chrztu Polski i otwarcia Światyni Opatrzności Bożej. Usłyszeliśmy go w wykonaniu ponadstuoosobowej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, poprowadzonej przez Lee Reynoldsa – brytyjskiego dyrygenta młodego pokolenia. Wystąpił także chór Cappella Corale Varsaviana oraz wybitni soliści.
W tekście publikacji czytamy:
Sam Michał Lorenc, jeszcze przed prapremierą, powiedział w jednym z wywiadów: “Wymiar artystyczny tego miejsca powinien dorównywać wymiarowi duchowemu, ktoremu patronują święty Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński”. Słuchacze “Przymierza” nie mieli wątpliwości, że wydarzenie, w którym uczestniczyli, spełnia postulat wyrażony przez kompozytora…
Koncert, jak ujawniono w kolejnym rozdziale pt. Liczby, obejrzało i usłyszało na dwu pokazach ponad 5,7 tysiąca Darczyńców i Gości. W telewizji publicznej to widowisko muzyczne obejrzało 2,8 mln widzów z kraju i z zagranicy. Dziś, zapis tego monumentalnego utworu jest dostępny na płycie CD w naszym sklepie internetowym oraz w SKLEPiku przy Świątyni Opatrzności Bożej.
Jest za co dziękować to zbiór interesujących rozmów o idei tego miejsca, budowie, emocjach i planach na przyszłość: z k. Kazimierzem kardynałem Nyczem, metropolitą warszawskim, z Piotrem Gawłem, prezesem Centrum Opatrzności Bożej, ks. Tadeuszem Aleksandrowiczem, proboszczem parafii Opatrzności Bożej i kustoszem powstającego Sanktuarium.
Album zamykają wzruszające fragmenty z listów Darczyńców, ujęte w rozdziale Oczami Darczyńców oraz pełen ciekawych szczegółów reportaż z placu budowy Świątyni pt. Na początku była budowa.
Finałem albumu jest prezentacja niewielkiego Zespołu Centrum Opatrzności Bożej, za to regularnie wspomaganego przez liczne grono wolontariuszy.
Na zakończenie trochę kuchni… Jak powiedział dyrektor Biura Inwestycji – otwarcie 11 listopada nie byłoby możliwe, gdyby zima 2015/2016 nie była tak lekka.
Zatem w podziękowaniach nie zapominajmy także o samej Opatrzności Bożej. W końcu “jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wnoszą” (Ps 127,1).
Przed nami kolejne, trzecie już Narodowe Święto Niepodległości, podczas którego spotkamy się w murach Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu.
Gorąco zapraszamy, także do lektury tego niezwykłego albumu…