II Europejski Festiwal Schumana
W niedzielę 13 maja odbył się w Świątyni Opatrzności Bożej II Europejski Festiwal Schumana.
Ten francuski polityk jest uznawany (obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera) za jednego z Ojców Założycieli Unii Europejskiej. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1999 roku, a pierwszy etap (diecezjalny) został już zatwierdzony przez Watykan.
Hasłem tegorocznego spotkania, które odbywało się w stulecie odzyskania Niepodległości, a zostało zorganizowane przez Instytut Myśli Roberta Schumana, było „Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana”. Tematem był wkład i rola Polski w budowanie jedności oraz solidarności i pokoju w Europie i świecie, opartych na wartościach chrześcijańskich a także ideach Sługi Bożego Roberta Schumana.
W programie festiwalu była też trzygodzinna „Wielka Modlitwa bez Granic”, w intencji przemiany Europy. Poprowadził ją zespół muzyczny „Powołani by wielbić” oraz „Fundacja 24/7”.
Centralnym punktem była Msza św., którą odprawił ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej. W homilii zwrócił uwagę, że twórcy zjednoczenia Europy byli świadomi, że prócz wartości materialnych musi się ona zjednoczyć również wokół Boga. – Jeśli nie wprowadzamy w życie takich fundamentalnych wartości jak jedna wiara, jeden chrzest i jeden Bóg, to stajemy się ludźmi zniewolonymi – ostrzegał.
Odbywały się również panele dyskusyjne, a wśród nich debata „Konstytucja IV Rzeczpospolitej wyrazem misji Polski w budowaniu Wspólnoty Narodów Europy opartej na wartościach chrześcijańskich i nauce społecznej Kościoła”.
Na zakończenie Festiwalu odczytano Wezwanie o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni.