Górnicy w Świątyni Opatrzności Bożej
W sobotę 18 października grupa kilkudziesięciu górników z kopalni Halemba z Rudy Śląskiej przyjechała do Warszawy na spotkanie z ks. Kardynałem Kazimierzem Nyczem. Byli to górnicy, którzy 3 czerwca 2012 roku podczas V Święta Dziękczynienia ofiarowali Świątyni Opatrzności Bożej czarną monstrancję z węgla kamiennego, symbol ciężkiej pracy i wiary górników. Dziś w Świątyni Opatrzności Bożej znajduje się kopia monstrancji – również wykonana z węgla kamiennego. Jej oryginał stoi w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej.
Górnicy po spotkaniu z ks. Kardynałem zapoznali się z postępem prac przy budowie Świątyni Opatrzności Bożej, a także Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, odwiedzili Panteon Wielkich Polaków oraz Ruchomy Teatr XXI wieku.
Na pomysł wykonania czarnej monstrancji wpadł Stanisław Kiermes, który w latach 80. był przewodniczącym górniczej „Solidarności” w Halembie. Z kawałka węgla z kopalni w Radzionkowie Helmut Horzombek wyrzeźbił pracujących górników, symbole eucharystyczne i dedykację dla Jana Pawła II. Monstrancję górnicy mieli wręczyć papieżowi podczas jego drugiej pielgrzymki do ojczyzny, ale służba bezpieczeństwa udaremniła te plany. Po 25 latach w Święto Dziękczynienia monstrancja stanęła przy relikwiach błogosławionego wówczas Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej.