Godz. 19.18 Światło wolności w naszych domach
Świeca Niepodległości to symbol wysłuchanych próśb poprzednich pokoleń Polaków, tęskniących za wolną Ojczyzną. Ale czy tylko?
Niemal w każdym domu przechowuje się przecież pamięć o pradziadkach i dziadkach walczących o Polskę podczas I i II wojny światowej. 45-letni okres zniewolenia komunistycznego jest nadal dla wielu z nas żywą kartą historii. Widzimy skutki niepokojów, jakie dotykają niewinnych ludzi w różnych rejonach globu. Każdy doświadczył tego, czym jest wojna za naszą wschodnią granicą. Jaką wartość ma dziś dla nas wolność Ojczyzny?
Od 2018 r. Świeca Niepodległości płonie w Świątyni jako żywy dowód Opatrzności Bożej, która troszczyła się o Polskę. Od tego czasu w Narodowe Święto Niepodległości miniatury tej świecy są zapalane także w tysiącach polskich domów.
O symbolicznej godzinie 19.18 wokół jej płomienia rozbrzmiewa modlitwa wdzięczności i zawierzenia. Przy niej gromadzą się rodziny, by wypraszać i dziękować za pokój. Każdy z nas może włączyć się w tę modlitwę.
Świeca Niepodległości, która przetrwała 150 lat, w tym zabory, odzyskanie wolności w 1918 r. i Bitwę Warszawską 1920 r., II wojnę światową i 45-letnią zależność od ZSRR, jest nie tylko żywym podręcznikiem historii, ale woskową relikwią, której płomień powinien codziennie rozpalać naszą żarliwą modlitwę o pokój. W naszej Ojczyźnie i poza jej granicami. Bardzo potrzeba go światu, naszym sąsiadom, naszym rodzinom i nam.
Niech nasze domy staną się Wieczernikami, do których przychodzi Chrystus Zmartwychwstały w świetle tej Świecy Niepodległości. Niech mówi nam, jak zalęknionym apostołom: „Pokój wam”. Bo tylko On może dać prawdziwy pokój…