Glemp pod okiem Opatrzności. Mija 11 lat od śmierci budowniczego Świątyni Opatrzności Bożej
Nie narzekajmy. Świątynia powstaje znacznie szybciej niż kościół Świętej Rodziny w Barcelonie czy niektóre katedry, budowane dziesiątki, a czasem i setki lat. Rośnie po prostu w takim tempie, na jakie społeczeństwo stać, bez dodatkowych funduszy – mówił w jednym z wywiadów jej wielki budowniczy kardynał Józef Glemp.
2 maja 2004 roku Ksiądz Prymas wraz z Episkopatem Polski i przedstawicielami episkopatów Europy na Polach Wilanowskich zawierzył Opatrzności Bożej kraje europejskie. W kwietniu podczas rozmowy poprzedzającej to wydarzenie, na pytanie dziennikarza Stanisława Karnacewicza, jaką rolę ma spełniać Świątynia budowana na warszawskich Polach Wilanowskich kard. Józef Glemp odpowiedział:
Przypomnieć prawdę o czuwaniu Boga nad stworzeniem
Przez zawierzenie nas Opatrzności Bożej chcemy przypomnieć prawdę wiary o czuwaniu Pana Boga nad swoim stworzeniem. U nas w Polsce to się mocno zaznaczyło w historii. Uzewnętrznieniem tej prawdy religijnej jest budowana Świątynia Opatrzności Boże, która jest nie tylko Świątynią dla kultu Bożego, ale ma także oddziaływanie społeczne. Stąd też znajdzie w niej miejsce młodzież, a także ludzie chorzy (…); będzie się rozwijał wolontariat.
Europa nie bardzo Pana Boga lubi
Zawierzenie Opatrzności Bożej krajów Unii Europejskiej ma służyć myśleniu o Bogu obecnym w Europie. Bo czasem Europa nie bardzo Pana Boga lubi, a On tu przecież jest. I ta Świątynia ma przypominać o tym, że On jest. Ponadto, ma dla Polski wielki wymiar historyczny.
Opieka Opatrzności Bożej nad naszym krajem była szczególnie odczuwalna podczas rozbiorów Polski, kiedy wymazano Polskę z mapy Europy – i jest odczuwalna dziś (…).
Poczucie wspólnoty
Ale chcemy też widzieć Boga w przyszłości. Stąd modlitwa, która otacza to wydarzenie, żebyśmy umieli po chrześcijańsku patrzeć w przyszłość. Modlitwa daje nadzieję, a chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To przekaz ku przyszłości, płynący z budowanej Świątyni. A ponieważ Świątynia powstaje z drobnych darów ludzi biednych, świadczy o tym, że rośnie w nas poczucie wspólnoty.
Fragment pochodzi z książki Stanisława Karnacewicza „Glemp po okiem Opatrzności”. To rozmowy znanego dziennikarza z Prymasem Polski o Kościele, Janie Pawle II i jego pielgrzymkach do Polski, “Solidarności”, stanie wojennym, ks. Jerzym Popiełuszce, teczkach SB, pierwszych latach III RP i wielu innych istotnych polskich sprawach. Dodatkowo zbiór niezwykłych zdjęć kardynała Glempa, ukazujących nieznane powszechnie oblicze tego kapłana.
>>TUTAJ<< można ją zamówić.
Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 roku, w rodzinie robotniczej. W 1950 roku po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. W 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po odbyciu studiów w Rzymie w 1967 roku został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W 1979 roku został biskupem diecezji warmińskiej. Po śmierci prymasa Wyszyńskiego w 1981 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. W 1983 roku otrzymał godność kardynała-prezbitera wraz z kościołem tytularnym Santa Maria in Trastevere (Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu).
W 2007 roku kard. Józef Glemp przeszedł na emeryturę. Decyzją papieża Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, czyli do 2009 roku. Zmarł 23 stycznia 2013 roku w Warszawie w wieku 83 lat. Jest pochowany w kryptach Archikatedry Warszawskiej.