Dziękowaliśmy za służbę człowiekowi. Eucharystia dziękczynna XVII Święta Dziękczynienia
Po raz ósmy we wnętrzu Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została uroczysta Eucharystia – najważniejsze wydarzenie XVII Święta Dziękczynienia. Od ustanowienia tego święta w 2008 roku przez abp. Kazimierza Nycza dziewięć razy liturgię Mszy Świętej celebrowano na Polach Wilanowskich przed budowanym Wotum Narodu, by w roku 2017 pielgrzymujący z placu Marszałka Piłsudskiego mogli po raz pierwszy z radością wejść do wnętrza Świątyni.
Podczas Eucharystii XVII Święta Dziękczynienia wspominaliśmy 600-lecie urodzin świętej Jadwigi, 25. rocznicę beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki.
Msza Święta rozpoczęła się procesją wejścia. Niesiono w niej relikwie świętej Jadwigi, które dotarły do Świątyni w pielgrzymce z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego i od dziś dołączyły do relikwii 21 polskich świętych i błogosławionych, orędujących za nami do Boga.
Procesja wejścia to ważny element uroczystej liturgii, od wieków symbolizujący ziemską wędrówkę Ludu Bożego ku Niebu, które jest kresem naszego pielgrzymowania.
Procesji towarzyszył śpiew chóru Canticum Gratiorum, który wykonał utwór Dzięki Ci Panie za Ciało Twe i Krew i, wraz z chórem sióstr Służebniczek NMP, ubogacał muzycznie całą liturgię.
Gospodarz miejsca, arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, przywitał uczestniczących we Mszy Świętej wiernych, wśród których były między innymi siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny ze zgromadzenia założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego, oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej, a także kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, marszałkowie Sejmu i Senatu, rektorzy uczelni, pani Prezes Trybunału Konstytucyjnego i przedstawiciele Kościoła prawosławnego.
Kardynał Nycz podkreślił, że po raz kolejny gromadzimy się, by podziękować Opatrzności za wielkie dzieła, jakie dokonały się w naszym życiu i w naszej Ojczyźnie.
Koncelebrowanej przez osiemnastu biskupów i kilkudziesięciu kapłanów Eucharystii przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.
Hierarcha wygłosił również homilię. Nawiązując do hasła XVII Święta Dziękczynienia – któremu patronują św. Jadwiga królowa, bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko i bł. Edmund Bojanowski – „służący Bogu poprzez służbę ludziom”, kardynał Ryś powiedział między innymi, że w szczególny sposób dziękujemy Bogu za życie naszych świętych, gdyż dzisiejsze słowo Boże pięknie czyta ich wiarę. Wyraził nadzieję, że zawsze będziemy w stanie dojrzeć człowieka potrzebującego. Apelował, abyśmy na nim skupili naszą uwagę, tak jak święci, którzy patronują dzisiejszemu świętu. Musimy patrzeć sercem – wzywał kaznodzieja.
Bezpośrednio po zakończonej homilii metropolita łódzki odmówił wraz z wiernymi Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.
Przed ołtarzem, jak co roku, stał kosz z intencjami. Na tegoroczne Święto Dziękczynienia nadesłano ich 3,5 tysiąca, a uczestniczący we Mszy Świętej wierni dokładali swe intencje, które powierzali Opatrzności Bożej. Wspomnijmy, że od dnia otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej złożono już blisko pół miliona intencji, które zeskanowano i umieszczono w trzech złotych kulach pod krzyżem wieńczącym Świątynię.
Po Komunii świętej nastąpił obrzęd poświęcenia popiersi św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego, które, jako kolejne dopełnienie wystroju prezbiterium stanęły na postumentach po obu stronach ołtarza, symbolicznie domykając zmierzający w kierunku Stołu Pańskiego poczet świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w nawie bocznej Świątyni. Niech będą oni, również przez artystyczny wyraz ilustracją działania Bożej Opatrzności, powiedział kardynał Nycz.
Modlitwę odmówił arcybiskup metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, a figury wielkich Polaków poświęcili biskupi pomocniczy – Michał Janocha i Rafał Markowski.
Autorem tych rzeźb jest twórca monumentalnej figury Chrystusa Zmartwychwstałego znajdującej się na ścianie ołtarzowej, prof. ASP Adam Myjak, któremu metropolita warszawski powierzył opiekę nad wystrojem prezbiterium Świątyni. Wszyscy wierni, którzy pamiętają postaci Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła Wielkiego są urzeczeni artystycznym wyrazem duchowego przesłania, jakie emanuje od tych niezwykłych wizerunków Ojców naszej Wolności, za którą dziękujemy Opatrzności Bożej.
Eucharystia Święta Dziękczynienia transmitowana była na antenie TVP Polonia oraz w internecie na stronie Centrum Opatrzności Bożej https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/