Dziękowaliśmy z całego serca
Gdy przed piętnastoma już laty arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz podjął decyzję o ustanowieniu obchodzonego co roku Święta Dziękczynienia, jedną z idei, jaka mu przyświecała, było przypomnienie i utrwalenie zasady, że za każde dobro, które nas spotyka, powinniśmy gorąco dziękować. Nic więc dziwnego, że kardynał Kazimierz Nycz wraz z Zarządem COB zaprosił wszystkich, którzy pomagali w organizacji i przebiegu XV Święta Dziękczynienia na spotkanie do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich, by najserdeczniej podziękować im za ich trud i życzliwość.
Kilkuosobowy zespół etatowych pracowników COB nie byłby w stanie wykonać nawet niewielkiej części ogromu zadań związanych z organizacją, logistyką i zabezpieczeniem wydarzeń tego dnia, gdyby nie życzliwość wielu instytucji i firm, oraz zaangażowanie, poświęcony czas i wysiłek (również fizyczny) wielu Wolontariuszy z wielu środowisk − zarówno pracujących nad przygotowaniem Święta, jak i czuwających nad jego niezakłóconym przebiegiem.
To dla nich, korzystając z gościnnych pomieszczeń na Miodowej, zorganizowaliśmy spotkanie, by najgoręcej im podziękować.
Przybyłych do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich powitał kardynał Kazimierz Nycz, który, wspominając początki obchodów Święta Dziękczynienia, mówił o budowie Świątyni zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym oraz o najważniejszym przesłaniu: jak współczesnemu człowiekowi wytłumaczyć, w jaki sposób Opatrzność kieruje i rządzi światem. Kluczem stały się słowa „dziękuję i zawierzam”, a zarazem wskazanie, że Opatrzność działa przez ludzi. Mówił o dwóch wielkich Polakach XX wieku – błogosławionym Prymasie Tysiąclecia i świętym Janie Pawle II. Pamięć o nich jesteśmy zobowiązani przekazywać kolejnym pokoleniom. Kardynał serdecznie dziękował wszystkim instytucjom, grupom i osobom indywidualnym, które swoją pracą sprawiły, że po dwuletnich ograniczeniach związanych z pandemią Święto Dziękczynienia mogło odbyć się w pełnym wymiarze.
Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł rozpoczął od przedstawienia niektórych liczb. Przywołał liczącą już ponad sto tysięcy osób wspólnotę Darczyńców, bez których Świątynia nie mogłaby powstać, wspominał o wychodzących ze Świątyni inicjatywach modlitewnych, poinformował o Mauzoleum Prezydentów Rzeczypospolitej na Uchodźstwie, które wraz z Izbą Pamięci im poświęconą znajdzie się w Panteonie Wielkich. Pokreślił zaangażowanie ogólnopolskich mediów w transmisje telewizyjne ze Świątyni, które łączą Polaków wokół tego miejsca.
Warto dodać, że za pośrednictwem różnych mediów informacja o tegorocznym Święcie Dziękczynienia dotarła do ponad 18 milionów odbiorców!
Następnie ksiądz kardynał wspólnie z księdzem biskupem Rafałem Markowskim wręczali dyplomy dziękczynne i pamiątkowe upominki kolejnym osobom i przedstawicielom instytucji i grup wspomagającym organizację XV Święta Dziękczynienia. Przygotowaliśmy prawie 800 dyplomów!
Po przejściu do ogrodu był czas na skorzystanie ze skromnego poczęstunku, a przede wszystkim na długie rozmowy i wykonywanie pamiątkowych fotografii.
Wszystkim ludziom dobrej woli, życzliwym wspólnotom, grupom, służbom oraz instytucjom serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Zespół Centrum Opatrzności Bożej