Dziękczynienie za niepodległą Polskę
Wiele wydarzeń upamiętniających Narodowe Święto Niepodległości – koncerty, marsze, pokazy, spotkania czy defilady – odbywa się 11 listopada w całej Polsce. Ale od 2016 roku, gdy otwarto dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej, stało się już tradycją, że uroczystości rozpoczynają się dziękczynną Eucharystią w tym właśnie miejscu, w Wotum Narodu za Konstytucję 3 Maja, która w założeniu jej twórców została uchwalona dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic.
Tak też dzieje się i dziś, 106 lat od dnia, gdy z warszawskiej Cytadeli na rozkaz naczelnika Piłsudskiego nadano do przywódców mocarstw radiową depeszę:
Jako wódz naczelny armji polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.
Przed rozpoczęciem Mszy św. Prezydent Rzeczypospolitej, a także pani Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zeszli do Panteonu Prezydentów RP na Uchodźstwie, by odmówić krótką modlitwę i złożyć wieńce na grobach spoczywających tam prezydentów, którzy swą służbą dbali o ciągłość Rzeczypospolitej do czasu, aż odzyskała suwerenność.
Dziękczynna Eucharystia rozpoczęła się procesjonalnym wejściem biskupów i kilkudziesięciu kapłanów koncelebrujących Eucharystię pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza. Hierarcha, który niebawem kończy swą pasterską posługę jako rządca stołecznej metropolii, ma ogromne zasługi dla budowy Wotum Narodu. Dzieło to przejął z rąk Prymasa Polski, śp. Józefa Glempa i prowadził z ogromną energią, aż do otwarcia Świątyni dla wiernych w 2016 roku.
Przed ołtarzem stał kosz z blisko czterema tysiącami intencji nadesłanymi przez wiernych na uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Będzie on towarzyszył wszystkim odprawianym dziś Eucharystiom.
Kustosz Sanktuarium Opatrzności Bożej, ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz poprosił Prezydenta RP o zapalenie stojącej przy ołtarzu Świecy Niepodległości. Od czasu, gdy artefakt ten decyzją kardynała Nycza trafił w 2018 roku do Świątyni, podczas każdego Narodowego Święta Niepodległości zapala ją Prezydent RP, nawiązując do symbolicznego gestu marszałka Sejmu Ustawodawczego Wojciecha Trąmpczyńskiego który w 1920 roku spełnił życzenie Piusa IX, zapalając w archikatedrze warszawskiej Świecę Niepodległości na znak, że Polska odzyskała wolność.
O historii Świecy Niepodległości przeczytasz tutaj
Wierni mogli wysłuchać nieczęsto wykonywaną patriotyczną pieśń Błękitne rozwińmy sztandary (nagranie).
Do Świątyni wkroczył poczet Sztandarowy Wojska Polskiego, oddał honory ołtarzowi i zajął miejsce w prezbiterium. Chór Reprezentacyjny WP wraz z wiernymi wypełniającymi po brzegi wnętrze Wotum Narodu oraz duchownymi koncelebrującymi liturgię odśpiewał Hymn Narodowy.
Po rozpoczęciu Eucharystii kardynał Kazimierz Nycz powitał przybyłych do Świątyni gości. Prócz Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy wraz z Pierwszą Damą oraz pani marszałek Senatu, pani prezes Trybunału Konstytucyjnego, byli wśród nich członkowie rządu z wicepremierem, ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, generalicji i partii politycznych, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, ludzie nauki i kultury oraz przedstawiciele środowisk kombatantów, którzy w trudnej historii naszej Ojczyzny walczyli o Jej wolność i suwerenność. W uroczystości uczestniczyli również liczni harcerze i poczty sztandarowe wielu organizacji.
Homilię, podobnie jak w latach minionych, wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Kaznodzieja nawiązał do przypadających na dziś czytań liturgicznych, a także do encyklik św. Jana Pawła II Redemptor Hominis oraz Fides et Ratio. Mówił o znaczeniu prawdy w życiu społeczeństwa i o jej nierozerwalnym związku z wolnością.
„Obserwowane w dzisiejszych czasach kłamstwo, obłuda, manipulacja i nieszczerość, są zagrożeniem dla prawdy, a tym samym dla wolności. Zakłócają bowiem relacje międzyludzkie i prowadzą do rozbicia wspólnoty” – przestrzegał biskup polowy.
Słowami Chrystusa UWAŻAJCIE NA SIEBIE! podsumował głoszoną naukę, przyjętą przez wiernych burzliwymi oklaskami.
(Całe kazanie do odsłuchania tutaj)
Następnie arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wspólnie z wiernymi odczytał Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.
Eucharystię zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni Boże coś Polskę.
Bezpośrednio po tej uroczystości kolumna samochodów Kancelarii Prezydenta i innych gości odjechała, spiesząc na uroczysty Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Przybyli na uroczystość wierni mogli teraz zwiedzać Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, Teatr dla Dzieci XXI wieku oraz Panteon Prezydentów RP i poświęconą im Izbę Pamięci.