Dziękczynienie Darczyńców
O godzinie 12.00 rozpoczęła się kolejna Msza Święta dziękczynna, na którą przybyli Darczyńcy z całej Polski. Wielu z nich, pragnących uczestniczyć w narodowym dziękczynieniu za wolną Polskę, nie byłoby w stanie dojechać do Świątyni na wcześniejszą Eucharystię.
Uczestniczący co roku w Narodowym Święcie Niepodległości członkowie Providentia Dei mogą za każdym razem dostrzec, jak dzięki ich ofiarności zmienia się i pięknieje Wotum Narodu.
Najważniejszą zmianą jest monumentalna rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, umieszczona na ścianie ołtarzowej. W prezbiterium pojawiły się popiersia św. Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia, tak bardzo zasłużonych dla odzyskania Niepodległości, w nawie bocznej dostrzegamy relikwie kolejnych polskich świętych i błogosławionych, którzy orędują u Bożego Tronu za nami i za naszą Ojczyzną (jest ich już dwadzieścioro dwoje), nawiedzający Świątynię mogą pomodlić się w Panteonie Prezydentów RP i zatrzymać się przy Dębach Ojców Wolności.
Nie wszystkie inwestycje poczynione w ostatnim czasie są widoczne na pierwszy rzut oka, każdy dostrzeże jednak w prezbiterium drugi rząd stalli, co pozwala na jeszcze liczniejszą koncelebrę podczas najbardziej uroczystych liturgii. Wymieńmy jeszcze dla przykładu dodatkowe oświetlenie w Kaplicy Najświętszego Sakramentu oraz w Polonijnej Kaplicy Maryjnej. Pozwala ono na zmianę koloru zgodnie z okresem liturgicznym.
Wszystkie te prace były możliwe do wykonania wyłącznie dzięki ofiarności Darczyńców.
Południową Eucharystię koncelebrowało czterech kapłanów, a przewodniczył jej i wygłosił homilię wikariusz parafii Opatrzności Bożej ksiądz Piotr Celejewski.
Rozpoczynając Mszę św. ksiądz Piotr powiedział:
Łączy nas jedna wiara, jeden chrzest oraz to, że jesteśmy Polakami, że mieszkamy w wolnej Ojczyźnie. Przychodzimy dzisiaj jako Polacy zawdzięczający swoją wolność poprzednim pokoleniom. Tym, którzy tę wolność odzyskali, a potem nam przekazali. Przychodzimy modlić się za naszą Ojczyznę, i we wszystkich intencjach, które na ten dzień zostały nadesłane.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticom Gratiorum, przy parafii Opatrzności Bożej pod dyrekcją Jacka Jackowskiego, który od 12 lat uświetnia najważniejsze uroczystości w Sanktuarium Opatrzności Bożej.
W homilii ksiądz Piotr Celejewski podkreślił, że Słowo Boże jest żywe i aktualne. Przychodzi do nas w kontekście historycznym i niesie konkretny przekaz. Mówiąc o głębokich podziałach, jakie istnieją w społeczeństwie kaznodzieja podkreślił znaczenie przebaczania, które te podziały może zniwelować. Warunek tego zdawałoby się niewykonalnego aktu jest tylko jeden – spotkanie z Chrystusem.
Podczas modlitwy wiernych polecaliśmy Bogu Ojczyznę, by cieszyła się darem wolności, dusze zmarłych poległych w Jej obronie, prosiliśmy za uczestników liturgii, by nie szczędzili sił w pracy dla Polski, polecaliśmy wszystkie intencje nadesłane do Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Na zakończenie liturgii wierni wraz z księżmi odmówili dziesiątkę różańca w intencji Ojczyzny, a następnie wraz z chórem odśpiewali Boże coś Polskę. (nagranie)
Potem Świątynia opustoszała, bo rozpoczęły się intensywne przygotowania do zbliżającego się koncertu Z Polskich Gór ku Wolności. Przypomnijmy, że będzie on transmitowany na naszej stronie internetowej i kanale YouTube, a retransmitowany 13 grudnia przez Telewizję TRWAM.
Liczni Darczyńcy zwiedzali Panteon Wielkich Polaków, rodziny z dziećmi udawały się do Teatru XXI wieku, a także do punktów informacyjnych po pamiątki i dewocjonalia związane ze Świątynią. Wielu wiernych czeka na koncert, który rozpocznie się o godzinie 17.