Domowy Korporał Sanktuarium Opatrzności Bożej dla każdego Darczyńcy
Domowy Korporał Sanktuarium Opatrzności Bożej to nie tylko wyraźny znak łączności z powstającym Sanktuarium, ale przede wszystkim zaproszenie do tego, aby nasze domy stawały się Kościołem domowym – mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz wilanowskiego Sanktuarium.
Domowy Korporał już na początku września trafi do wszystkich Darczyńców, którzy prześlą swoją intencję na Mszę św. dziękczynną sprawowaną podczas XVI Święta Dziękczynienia i wesprą budowę Wotum Narodu.
>>TUTAJ<< możesz przesłać swoją INTENCJĘ NA MSZĘ ŚWIĘTĄ w XVI Święto Dziękczynienia
Domowy Korporał Sanktuarium Opatrzności Bożej nawiązuje do świętych czynności wykonywanych przez kapłana w czasie Eucharystii, który ustawia na korporale naczynia z Najświętszymi Postaciami: konsekrowanymi Chlebem i Winem. Został wykonany z naturalnej bawełny oraz wyhaftowany z najwyższą starannością, a jego symbolika przypomina o czuwającej nad nami Opatrzności Bożej i dziele zbawienia dokonanym w Chrystusie i przez Chrystusa dla ludzi.
Stworzyliśmy Domowy Korporał Sanktuarium Opatrzności Bożej nie tylko jako wyraźny znak łączności z powstającym Sanktuarium, ale przede wszystkim jako zaproszenie dla Członków Wspólnoty „Providentia Dei” do tego, aby Wasze domy stawały się Kościołem domowym, gdzie codziennej modlitwie towarzyszą elementy sacrum takie, jak krzyż czy Pismo Święte. Wierzymy, że w celebrowanie modlitwy zostanie włączony także Domowy Korporał. To okazja do pogłębiania duchowości, a także rozwijania pobożności eucharystycznej – zachęca ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium.
W jaki sposób można wykorzystać Domowy Korporał?
- Domowy Korporał jest przede wszystkim najlepszym miejscem, gdzie kapłan, który nawiedza nasze domy z Najświętszym Sakramentem w czasie choroby, położy Ciało Pańskie.
Rozłożony Domowy Korporał będzie znakiem, że jesteśmy gotowi na przyjęcie Ciała Pana Jezusa
i uczynienie Mu godnego miejsca w naszej rodzinie. - Może być umieszczony pod krzyżykiem, świecami i wodą święconą w czasie wizyty duszpasterskiej. Może towarzyszyć błogosławieństwu narzeczonych lub naszym modlitwom za zmarłych.
- Może zostać użyty jako miejsce do ustawienia figury Najświętszej Maryi Panny lub innych świętych, gdy organizujemy w naszym domu spotkanie Żywego Różańca.
- Na co dzień powinien być elementem domowego ołtarzyka, na którym przechowujemy otwarte Pismo Święte, różaniec czy ikonę. Może towarzyszyć modlitwie rodzinnej.
- Niech będzie miejscem, gdzie stawiamy krzyż i świece podczas uczestnictwa w Mszach Świętych, transmitowanych ze Świątyni w Wilanowie.
W jaki sposób Korporał jest wykorzystywany w czasie Eucharystii?
Korporał (łac. corpus – ciało) w liturgii jest to biały, kwadratowy obrus, wykonany z tkanin naturalnych, na którym kapłan ustawia patenę z hostiami i kielich z winem. W symbolice odwołuje się do całunu, w który obleczone zostało Ciało Chrystusa po złożeniu do grobu.
Jest symbolem szat Chrystusa, znakiem czystości, ale także oznaką radości i świętowania. Jest krochmalony i składany do środka na 9 części, aby uchronić cząsteczki Najświętszego Sakramentu przed profanacją.
Do każdego Domowego Korporału Sanktuarium Opatrzności Bożej zostanie dołączona broszura informacyjna z wyjaśnieniem jego symboliki, funkcji w Kościele domowym oraz historią korporału w tradycji Kościoła.