Diecezjalne uroczystości przed Świątynią Opatrzności Bożej 23 lipca 2016 r.
Już od godziny 10.00 pielgrzymi z różnych krajów mogli zwiedzać Panteon Wielkich Polaków, Ruchomy Teatr XXI wieku, przestrzeń Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz korzystać z możliwości wejścia na taras widokowy.
O godzinie 14:00 na teren przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpoczęły wchodzić pierwsze grupy młodych pielgrzymów z 73 krajów, którzy wzięli udział w spotkaniu kończącym Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej. Jako pierwsza wkroczyła grupa młodzieży ze Stanów Zjednoczonych. Spotkanie na terenie przed Świątynią trwało do godziny 22:00. Medialną obsługę wydarzenia zapewniało wielu dziennikarzy z różnych krajów, w tym ekipy telewizyjne i radiowe.
Po wspólnie odmówionej Koronce do Bożego Miłosierdzia, o godzinie 15.15 rozpoczął się koncert zespołu Arka Noego, w trakcie którego nastąpiło zawiązanie wspólnoty wiernych. O godzinie 16.00 Arkę Noego zmieniła na estradzie grupa Wiarygodni/Wspólnota Shalom z koncertem ewangelizacyjnym, który trwał do godziny 17.45.
Entuzjastyczne reakcje młodzieży na występy artystów potwierdziły znaną prawdę, że muzyka jest językiem międzynarodowym, dla którego nie istnieją żadne bariery komunikacyjne.
Uroczysta Msza Święta Posłania rozpoczęła się o godzinie 18.00. Pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego ks. Kazimierza kardynała Nycza koncelebrowało ją ponad 150 kapłanów, w tym kardynał Gérald C. Lacroix, Arcybiskup Quebec, Prymas Kanady.
Homilię, tłumaczoną na 5 języków (angielski, hiszpański, portugalski, włoski i ukraiński) wygłosił Metropolita Warszawski. Zwracając się do młodzieży przywołał słowa św. Jana Pawła II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży:
„Jesteście nadzieją Kościoła i świata, jesteście moją nadzieją”.
Przypomniał trudne czasy w historii Polski i podkreślił ideę, która przyświecała budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Podkreślił, że po zakończonych uroczystościach młodzież pojedzie „od Opatrzności Bożej do Krakowa – stolicy Bożego Miłosierdzia”. Wezwał młodych, by byli wiernymi i odważnymi świadkami Chrystusa:
”Do takiego świadectwa posyła nas wszystkich Pan Jezus. O takim świadectwie przypomina ciągle papież Franciszek. Idźcie na cały świat, idźcie na obrzeża tego świata, idźcie do pogubionych owiec, szukając tej jednej pomagając jej wrócić do Chrystusa i Kościoła, który jest owczarnią. Dostrzegajcie ludzi poranionych, biednych, bezdomnych wykluczonych”.
Zakończył pozdrawiając młodzież z różnych krajów, dziękując jej za przybycie i prosząc o modlitwę:
„Modlitwie Waszej polecam sprawy świata, Europy, Polski, sprawy całego Kościoła. Módlmy się w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, modlimy się o pokój i sprawiedliwość. Módlmy się za ludzi dotkniętych prześladowaniami, ginących w zamachach terrorystycznych, za rodziny dotknięte cierpieniami po stracie najbliższych (…) Wreszcie, modlimy się o szczęśliwą Waszą drogę do Krakowa. Jesteście posłani na to święto w Roku Miłosierdzia: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Komunię Świętą rozdawało na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej 100 kapłanów. Po udzieleniu wiernym błogosławieństwa kończącego liturgię Mszy św. koncelebransi weszli przez Bramę Miłosierdzia – Drzwi Jubileuszowe, do Świątyni gdzie złożyli swoje intencje do szklanych kloszy, umieszczonych w jej centralnym punkcie.
W ślad za nimi do Świątyni ruszyły grupy młodzieży pod przewodnictwem swoich księży-opiekunów. Złożone intencje pozostaną w Świątyni, będąc trwałym świadectwem wiary uczestników Światowych Dni Młodzieży w opiekę Opatrzności Bożej.
W uroczystościach wzięło udział ok. 12 tysięcy gości
Po godzinie 20.00 rozpoczął się koncert Uwielbieniowej Muzyki Chrześcijańskiej.
Jako pierwszy wystąpił zespół 2 Tm 2,3. Po nim na estradę weszli muzycy Maleo Reggae Rockers. Koncert zakończył się po godzinie 22.