Diecezjalne Spotkanie Młodych w Świątyni Opatrzności Bożej
W Świątyni Opatrzności Bożej już po raz kolejny odbyło się Diecezjalne Spotkanie Młodych. Poprowadziła je wspólnota „Trzeba Siać”.
Spotkanie rozpoczęło się programem ewangelizacyjnym „Nadzieja w przyszłości to życie w wolności”. Młodzi ze wspólnoty „Trzeba siać” złożyli świadectwa swojego życia wiarą, a duszpasterze odpowiadali na pytania zebranej w Świątyni młodzieży.
Głównym tematem tegorocznego spotkania młodych była nadzieja. Jest to nawiązanie do orędzia papieża Franciszka na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży oraz hasła Roku Jubileuszowego 2025.
Przed Eucharystią młodzi spotkali się na „Domówce u Taty” czyli adoracji Najświętszego Sakramentu.
Mszy Świętej przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. W koncelebrze towarzyszyli mu biskupi pomocniczy oraz wielu kapłanów – duszpasterzy młodzieżowych z archidiecezji. Kazanie wygłosił bp Piotr Jarecki.
Trzeba siać – Kazanie księdza biskupa Piotra Jareckiego
Biskup Piotr Jarecki w kazaniu poruszył przede wszystkim dwie kwestie: ziarno i sianie. Nie można siać jeśli najpierw się nie zbierze. Bóg w chrzcie świętym zasiał w nas ziarno wiary. Siali także nasi rodzice, księża, katecheci, znajomi, rodzice chrzestni, wierzący koledzy i koleżanki. Biskup Jarecki zachęcał młodych do zastanowienia się nad tym, jaki jest plon tego siania i jak wygląda to ziarno.
Ziarno powinno być autentyczną wiarą w Boga, który najbardziej objawił się w Panu Jezusie w swoim Synu. (…) Czyli to ziarno to jest wiara w Boga, który jest miłością, który mnie nigdy nie opuszcza, który mi wszystko wybacza, daje mi nową szansę, bardziej mnie kocha niż ja siebie, bardziej mnie zna niż ja siebie, nigdy nie pozostawia mnie samotnie.
Biskup przywołał słowa papieża Franciszka, który podczas spotkania młodych w Krakowie w 2016 roku do dziewczyny, która zapytała go, jak ma pomóc koleżance, która nie wierzy w Boga, powiedział:
Nic jej nie mów, tylko staraj się żyć zgodnie z przykazaniami. Zgodnie z błogosławieństwami, zgodnie ze wskazaniami Ewangelii, a ona sama się ciebie zapyta, dlaczego tak żyjesz i się wszystko zacznie.
W homilii biskup Jarecki podkreślił także, że najlepszym apostołem młodego jest drugi młody człowiek. Jest tak ponieważ używa on tego samego języka, ma te same problemy, potrafi go lepiej zrozumieć. Kaznodzieja zachęcił młodych ludzi, aby siali ziarno wiary w Boga, który jest miłością, który nigdy nie opuszcza, który pragnie dobra dla każdego człowieka, który pragnie uszczęśliwiać zarówno w życiu doczesnym, jak i wiecznym.
Ci, którzy ufają Bogu, idą z siłą, nie męczą się, otrzymują nadprzyrodzoną siłę
Zapraszamy do wysłuchania całego kazania:
Na zakończenie Eucharystii kardynał Kazimierz Nycz powiedział:
Wasza obecność tutaj jest znakiem żywotności katechezy w parafii. Tyle o niej w ostatnich latach mówimy, a zwłaszcza w ostatnich miesiącach, jak ona jest istotna dla wzrastania w wierze, dla wtajemniczenia w Kościół, dla wtajemniczenia w modlitwę, w sakramenty i dlatego za ten znak związku waszego z parafią bardzo wam serdecznie dziękuję, a zarazem bardzo gorąco proszę, abyśmy sobie wszyscy uświadomili, ile jeszcze w tej dziedzinie mamy do zrobienia, żeby kościół w każdej wspólnocie parafialnej żył we wspólnotach ludzi młodych. Nie tylko tych, którzy się przygotowują konkretnie do sakramentu bierzmowania, ale we wspólnotach złożonych z młodych, którzy chcą wzrastać w wierze.