Czerpanie radości z każdego dnia – po co prowadzić „Dzienniczek wdzięczności”
Gdyby każdego dnia zapisywać wszystko to, czego doświadczamy, powstałby niezwykły hymn pochwalny na cześć Opatrzności Bożej. Wielu świętych zachęca nas, by zacząć go śpiewać. Nasz „Dzienniczek wdzięczności” będzie w tym dobrą pomocą.
Na kartach Pisma św. spotykamy wiele wezwań do bycia wdzięcznym Panu Bogu. Takie jest również przesłanie Świątyni Opatrzności Bożej, która została wzniesiona w podzięce za wielowiekową troskę o nasz naród. To także miejsce nieustannego dziękczynienia gromadzących się tu wiernych, świadomych zdrojów łask, jakimi są obdarzane ich rodziny.
Wpatrując się w pasyjną stronę Krzyża Paschalnego zawieszonego w prezbiterium wilanowskiego Sanktuarium z łatwością dostrzegamy w jego zwieńczeniu Manus Dei, czyli symbol prawej ręki Boga Ojca, oznaczający działanie Bożej Opatrzności i Jego opieki nad nami. Ułożona w geście błogosławieństwa i skierowana ku dołowi dłoń zwraca uwagę na sprawczość i władzę, ale symbolizuje też łaskę i miłość, które przez krzyż spływają na każdego człowieka. Bogactwo tych znaczeń dobrze rozumieją wszyscy Darczyńcy naszej Świątyni, bo odnajdując w swoim życiu ślady Bożej Opatrzności, z wdzięcznością klękają każdego dnia do modlitwy, oddając z ufnością swoje życie w ręce Boga.
„Dziękujcie Panu, bo jest dobry, bo Jego łaska trwa na wieki” – zachęca nas autor Psalmu 108. – Wielu świętych i mistrzów duchowości stosowało się do tej rady i zalecało innym tę praktykę dla rozwoju ich wiary. Święty Ignacy Loyola często pytał, co należy czynić, by z pewną regularnością zauważać Miłość Boga i miłować Jego Miłość? Co należy czynić, by być szczerze wdzięcznym? Zalecał wręcz, by dziękowanie Panu za otrzymane dobrodziejstwa było pierwszym elementem codziennego rachunku sumienia.
Święty Grzegorz Wielki podkreślał, że „nie załamie się człowiek na skutek cierpień, skoro na czas umocni go wspomnienie doznanych dobrodziejstw”, a św. Matka Teresa z Kalkuty dodawała, że „najlepszym sposobem okazania naszej wdzięczności Bogu i ludziom jest przyjmowanie wszystkiego z radością.”
Radosne serce to naturalny wynik serca płonącego miłością – wyjaśnia ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium, zachęcając do podjęcia trudu regularnego zauważania Bożych darów. I dodaje: – Może w tym pomóc nasz „Dzienniczek wdzięczności”, w którym uważnie i systematycznie spisywane drobne i wielkie sprawy okażą się prostą, ale też i wielką pomocą w umocnieniu wiary i powierzeniu swojego życia Opatrzności Bożej.
Ten osobisty dziennik z miejscem na notatki o konkretnych wydarzeniach każdego dnia, rozwiązanych i nierozwiązanych problemach, skutkach podjętych wcześniej decyzji, drobnych i wielkich radościach przeżywanych w codzienności jest zaproszeniem, aby oddać siebie i swoje życie w ręce Boga.
Dzięki tym regularnym zapiskom z czasem na pewno łatwiej dostrzeżemy przejawy działania Boga w naszym życiu. Jednego dnia może być to informacja o uśmiechu kogoś spotkanego w sklepie, innego – łaska poczęcia dziecka, kolejnego – pokonanie choroby, odnalezienie zagubionej książki czy po prostu piękna pogoda, w której dostrzegamy Boże dzieło.
„W każdym położeniu dziękujcie” – zachęca św. Paweł w Liście do Tesaloniczan, podpowiadając, by „wszystko badać, a co szlachetne – zachowywać” (por. Tes 5, 18-21). – Oddaj się w ręce Boga. Niech ta praktyka pomoże dostrzec działanie Opatrzności Bożej w życiu każdego, kto będzie pracował z „Dzienniczkiem”, a codzienne wpisy pomogą w nauce przyjmowania i noszenia własnego krzyża, cieszenia się z najdrobniejszych rzeczy, nawet tych, które wydają się trudne.
Dzięki temu będzie można lepiej poznać i zrozumieć siebie, a także bardziej świadomie i piękniej żyć. Może ta praktyka pomoże zwalczyć komuś pokusę wiecznego narzekania na wszystko i wszystkich, nauczy czerpać radość z codziennych chwil – zachęca ks. Tadeusz Aleksandrowicz, dodając, że wypełnianie „Dzienniczka Wdzięczności” to również nauka modlitwy dziękczynnej, która pozwoli tak zorganizować czas, aby w każdej chwili móc wielbić Boga za Jego dobro.
Pragniemy, aby „Dzienniczek Wdzięczności” pomógł w rozwoju duchowym wszystkich, którzy po niego sięgną. Ufamy, że błogosławione owoce takiej praktyki szybko ujawnią się w życiu każdego, kto podejmie z nim codzienną pracę.
W nowym „Dzienniczku Wdzięczności” wydanym na 2023 rok zebrane zostały rozważania ks. Tomasza Jaklewicza o darach oraz modlitwy do Opatrzności Bożej, a także litanie do 17 świętych i błogosławionych, których relikwie czcimy w wilanowskim Sanktuarium.
„Dzienniczek Wdzięczności” można kupić w punkcie przy Świątyni Opatrzności Bożej – czynnym codziennie w godz. 10-17 oraz online w sklepie internetowym: www.sklep.centrumopatrznosci.pl