Co kryją relikwie św. Andrzeja Boboli?
10 lat temu relikwie św. Andrzeja Boboli trafiły do Sanktuarium Opatrzności Bożej. Zostały wniesione w uroczystej pielgrzymce 2 czerwca 2013 roku, podczas VI Święta Dziękczynienia. W relikwiarzu, który swoim kształtem przypomina bogato zdobiony sarkofag, w jakim ciało świętego w roku 1938 powróciło po wielu peregrynacjach z Rzymu do Ojczyzny, umieszczony został fragment kości męczennika.
Uczestnicy pielgrzymki z relikwiami św. Andrzeja Boboli wyruszyli wówczas z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, by około godz. 9.20 zatrzymać się przy Belwederze. Relikwie zostały powitane przez kardynała Kazimierza Nycza i ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Stało się to na pamiątkę wydarzeń, jakie miały miejsce 19 czerwca 1938 roku, kiedy ciało męczennika po tak wielu peregrynacjach przez Pińsk, Połock, Moskwę i Rzym, powróciło wreszcie do Ojczyzny i zostało powitane przez ówczesnego Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
Sprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli z Rzymu do Warszawy miało charakter nadzwyczajny. Specjalnym pociągiem do Rzymu udała się po nie w czerwcu 1938 roku delegacja licząca 125 osób, w tym 20 księży.
W jezuickim kościele II Gesu dokonano przełożenia relikwii do przywiezionego z kraju, bogato zdobionego sarkofagu. 8 czerwca 1938 roku pociąg, wyposażony w specjalny wagon – kaplicę, wyruszył w daleką drogę do Polski.
Powrót ciała męczennika do Polski był wielkim pochodem triumfalnym. Na dworcach kolejowych Włoch, Węgier i Czechosłowacji „tłumy wiernych ze swym kapłanami śpiewem i modlitwą pozdrawiały polskiego świętego”. W Polsce trasa wiodła przez Oświęcim, Kraków, Katowice, Poznań, Kalisz i Łódź. Warszawa powitała męczennika w dniu 19 czerwca 1938 roku. Po trwających kilka dni uroczystościach relikwie złożono w kaplicy księży jezuitów przy ulicy Rakowieckiej, na Mokotowie.
Dziś możemy je czcić także w naszym wilanowskim Sanktuarium.
Zobacz także: