Budujemy Sanktuarium Opatrzności Bożej – podsumowanie prac w 2024 roku
W mijającym roku prace w powstającym Sanktuarium skupiły się przede wszystkim na wykończeniu prezbiterium oraz modernizacji nawy głównej. Udało się zrealizować szereg istotnych zadań, które znacząco wpłynęły na estetykę i funkcjonalność tych przestrzeni.
Nieustannie dążymy do upiększania Świątyni. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ogromne wsparcie płynące od Darczyńców z Polski oraz spoza jej granic. Za każdy dar serca ogromnie dziękujemy – mówi Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej.
Rok 2024 upłynął pod znakiem prac w prezbiterium oraz nawie głównej Świątyni. Jednym z największych wyzwań było szlifowanie posadzki, które trwało od lipca do października. Wymagało ono precyzji i staranności, ale efekt jest imponujący. Zadanie powierzono Przedsiębiorstwu Kamieniarskiemu „Wolski”, które podjęło się tego zlecenia we współpracy z firmą MarArt, specjalizującą się w renowacji posadzek metodami kamieniarskimi. Nowoczesne szlifierki włoskiej firmy Klindex, jedne z największych i najmocniejszych w Europie, w kilku etapach szlifowania i polerowania nadały marmurowi Calacatta Lincoln nowy blask. Tarcze diamentowe pozwoliły uzyskać lustrzany efekt. Dzięki zastosowaniu techniki krystalizacji chemicznej ułożona osiem lat temu w nawie głównej posadzka uzyskała głębszy kolor, wyższy połysk oraz twardość, zwiększającą nawet ośmiokrotnie odporność na zabrudzenia i zarysowania. Prace te objęły powierzchnię 2100 metrów kwadratowych.
>> Złóż ofiarę na budowę Świątyni Opatrzności Bożej <<
Ponadto wokół 26 filarów wyznaczających nawę główną Świątyni został ułożony czarny granit o powierzchni 100 metrów kwadratowych i łącznej wadze 9 ton. Do tej pory miejsca te pozostawały tymczasowo zabezpieczone konstrukcją drewnianą. W nowe fragmenty posadzki wmontowano istniejące już elementy oświetlenia, dzięki którym zmienne światło rozjaśnia w kolorach liturgicznych pnące się w górę kolumny. Dodatkowe oświetlenie otrzymały także kaplice Najświętszego Sakramentu i Maryjna, co pozwoliło podkreślić piękno tych miejsc oraz stworzyć atmosferę sprzyjając modlitwie i kontemplacji.
Skupieniu i piękniejszemu przeżywaniu liturgii służyły również przeprowadzone w mijającym roku prace nad unowocześnieniem nagłośnienia w Panteonie Wielkich Polaków. Trwają jeszcze przygotowania, m.in. projektowe, do zabudowy akustycznej trzech portali wejściowych.
Z radością możemy ogłosić, że dobiegły końca prace w prezbiterium. Ogromu wyzwań związanych z umieszczeniem na ścianie ołtarzowej figury Chrystusa Zmartwychwstałego w 2023 roku oraz aranżacją miejsca przewodniczenia dopełniły w tym roku: montaż drugiego rzędu stalli, zabudowa akustyczna pod telebimami oraz umieszczenie wykonanych przez prof. Adama Myjaka rzeźb św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Odlane z brązu popiersia Mężów Opatrzności – papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia, którym Polska zawdzięcza duchową odnowę, a świat wyzwolenie z pęt komunistycznego zniewolenia – stanęły częściowo na schodach prezbiterium, zamykając symbolicznie pochód świętych i błogosławionych biegnący wzdłuż nawy bocznej, w której umieszczone są ich relikwie, aż do nawy głównej. Nowe rzeźby zostały poświęcone podczas Eucharystii XVII Święta Dziękczynienia, 2 czerwca.
Ostatnie szlify dokonane w minionych kilkunastu tygodniach nadały tej przestrzeni zaplanowany efekt – prezbiterium zyskało spójny i harmonijny wygląd, a jednocześnie poprawiła się akustyka tego miejsca.
Dziękując za dotychczasowe wsparcie, zachęcamy do dalszego włączania się w budowę Świątyni. Każdy dar, zarówno materialny, jak i modlitewny, jest cenny i przyczynia się do rozwoju tego Świętego Miejsca