Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski w niemieckich obozach zagłady. Wystawa i konferencja historyczna. XVI Święto Dziękczynienia
3 czerwca 2023 r., o godz. 13.00 w ramach XVI Święta Dziękczynienia w sali konferencyjnej nr 2, w budynku Instytutu Papieża Jana Pawła II odbędzie się konferencja historyczna “Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski w niemieckich obozach zagłady”.
„Ten toruński kapłan, który pełnił pasterską posługę przez niespełna osiem lat, dał czytelne świadectwo swego oddania Bogu i ludziom. Żyjąc Bogiem, od pierwszych lat kapłaństwa szedł z bogactwem swojego kapłańskiego charyzmatu wszędzie tam, gdzie trzeba było nieść łaskę zbawienia. Uczył się tajników ludzkiej duszy i dostosowywał metody duszpasterskie do potrzeb każdego spotkanego człowieka. Tę sprawność wyniósł z harcerskiej szkoły wrażliwości na potrzeby innych i stale ją rozwijał w duchu przypowieści o dobrym pasterzu, który szuka owiec zaginionych i gotów jest życie dać dla ich ocalenia (por. J 10, 1-21). Jako kapłan zawsze miał świadomość, że jest świadkiem Wielkiej Sprawy, a równocześnie z głęboką pokorą służył ludziom. Dzięki dobroci, łagodności i cierpliwości pozyskał wielu dla Chrystusa również w tragicznych okolicznościach wojny i okupacji” – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II 7 czerwca 1999 roku w Toruniu podczas uroczystości beatyfikacji.
W dramat wojny niejako wpisywał kolejne rozdziały posługi pokoju. Tak zwany Fort VII, Stutthof, Grenzdorf, Oranienburg-Sachsenhausen, wreszcie Dachau – to kolejne stacje jego drogi krzyżowej, na której pozostawał zawsze taki sam: nieustraszony w pełnieniu kapłańskiej posługi. Szedł z nią zwłaszcza do tych, którzy jej najbardziej potrzebowali – do umierających masowo na tyfus, którego w końcu sam padł ofiarą. Oddał swoje kapłańskie życie Bogu i ludziom, niosąc pokój ofiarom wojny. Dzielił się tym pokojem hojnie z innymi, bo dusza jego czerpała siłę z Chrystusowego pokoju. A była to tak wielka moc, że nawet śmierć męczeńska nie zdołała zniszczyć tego pokoju.
W konferencji wezmą udział:
- bp Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego
- Zygmunt Jaczkowski – siostrzeniec błogosławionego
- Piotr Tarnowski – dyrektor muzeum KL Stutthof w Sztutowie
- dr Tomasz Sikorski – Instytut Pamięci Narodowej
- prof. Kazimierz Wiatr – Przewodniczący Sejmowej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu
Podczas konferencji przedstawimy nowe wydanie książki biskupa Sławomira Odera pt. “Guziki Sutanny”, przygotowane specjalnie na uroczystość XVI Święta Dziękczynienia, z przedmową kardynała Kazimierza Nycza.
Zapraszamy w sobotę, 3 czerwca 2023 r., o godz. 13.00 do sali konferencyjnej nr 2, w budynku Instytutu Papieża Jana Pawła II.
Wystawę w wersji polskiej i angielskiej można obejrzeć przed wejściem do Świątyni Opatrzności Bożej.
Zobacz także: