Błagam was, módlcie się za zmarłych – apeluje św. Stanisław Papczyński
Oktawa Wszystkich Świętych to szczególny czas, kiedy możemy uzyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące. „Błagam was, módlcie się za zmarłych, bo straszne cierpią męczarnie!” – wołał św. Stanisław Papczyński, wielki orędownik dusz czyśćcowych, którego relikwie czcimy w Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Udokumentowano trzy doświadczenia mistyczne o. Papczyńskiego, związane z cierpiącymi w czyśćcu.
W 1675 r. posługując jako kapelan wojsk Rzeczypospolitej u boku hetmana Jana Sobieskiego, podczas wojny z Turkami na Ukrainie, otrzymuje wizję zmarłych żołnierzy, proszących go o wstawiennictwo u Boga.
Już jako marianin, na dworze Karskich o. Stanisław w obecności wielu osób przeżywa ekstazę, po której mówi do swoich współbraci: „Błagam was, módlcie się, bracia, za dusze czyśćcowe, bo nieznośne cierpią męczarnie”. Potem przez kilka dni pozostaje we własnej celi, modląc się i poszcząc za zmarłych.
Trzecie doświadczenie tajemnicy czyśćca zostaje mu udzielone w 1676 r. w sanktuarium Matki Bożej w Studziannie, gdzie pielgrzymował w celu uproszenia dla siebie łaski zdrowia. Ukazuje mu się wówczas Matka Boża modląca się wraz z duszami o jego powrót do pełni zdrowia, by mógł wspomagać zmarłych.
„Wiele możemy pomóc duszom naszych bliźnich, którzy w czyśćcu wypłacają się sprawiedliwości Bożej” – pisze św. Stanisław Papczyński.
Można powiedzieć, że jest to najszlachetniejszy akt miłości, gdy z większą miłością i współczuciem ratujemy w największej przygodzie bliźniego. Nie można wskazać żadnych doczesnych potrzeb naszych bliźnich nad oczekiwanie dusz wiernych w czyśćcowych płomieniach. Wyrażamy wielki znak miłości bliźnich, gdy ratujemy je Mszami św., modlitwami, jałmużnami i innymi uczynkami pobożnymi.
Kościół wskazuje wiele możliwości wyrażenia naszej miłości do zmarłych i niesienia im pomocy w cierpieniach czyśćcowych wynikających z tęsknoty za Bogiem. Jedną z nich jest odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące od 1 do 8 listopada, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami. Są nimi: nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych, przyjęcie tego dnia Komunii świętej, odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego, brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu.
Św. Stanisław Papczyński zachęca do niesienia pomocy duszom czyśćcowym. Wzywa dziś każdego do osobistego rachunku sumienia:
Dlaczego więc jesteś leniwy w duchowych posługach, że cię nie obchodzi, nie porusza i nie przynagla żadna troska i miłość o twego bliźniego? Mówisz, że ty zajmujesz się swoim zbawieniem. Jednakże, o najlepszy obrońco swojego zbawienia, powinieneś wiedzieć, że kiedy dbasz o bliźniego, jednocześnie troszczysz się o samego siebie. Kiedy zaś myślisz tylko o samym sobie, należy obawiać się, żebyś siebie nie zgubił. Albowiem im więcej prac wykonujesz w Pańskiej winnicy, tym pewniejszy jesteś wiecznego zbawienia i nieśmiertelnej nagrody. Zbieraj więc zawsze ułomki, jakie ci pozostają: czas, który ci pozostaje, obróć dla zbawienia bliźniego, nadprzyrodzone moce łaski, których masz w nadmiarze, skieruj i poświęć, troszcząc się o tegoż samego bliźniego.