Aby radość wasza była pełna… Dziękowaliśmy za łaskę Chrztu Świętego
Mimo surowej aury marcowej, dzisiejsza pierwsza sobota miesiąca okazała się dla uczestników uroczystości w Sanktuarium Opatrzności Bożej dniem wypełnionym radością. Południową Eucharystię dziękczynną za łaskę Chrztu Świętego poprzedziły wydarzenia modlitewne związane z nabożeństwem do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Radość Godzinek
Uroczystości rozpoczęły się wspólnym śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. To jedna z najstarszych i najpiękniejszych modlitw Kościoła, wzorowana na kapłańskim brewiarzu. Jej treść przedstawia Boży plan zbawienia, koncentrując się na rozważaniu prawdy o niepokalanym poczęciu Maryi. Bogactwo treści teologicznych, symboli, figur i obrazów biblijnych sprawia, że niektórzy nazywają Godzinki „małym traktatem mariologicznym”.
Radość modlitwy różańcowej
Rozważania różańcowe i modlitwę tajemnicami bolesnymi poprowadził ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz Sanktuarium. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii kapłan podkreślił, że modlitwa różańcowa to pełnia spotkania z Maryją. Do tego spotkania z Niepokalanym Sercem Matki Najświętszej zaprasza nas sam Jezus, byśmy mogli doświadczyć tu na ziemi radości przebywania z Nim. – Każdy, kto ma doświadczenie codziennej modlitwy różańcowej, wie, że nie ma lepszego spotkania z Maryją jak poprzez różaniec – podsumował ks. Tadeusz.
Radość wspomnienia św. Kazimierza, królewicza
To właśnie św. Kazimierz, wspominany dziś w Liturgii, stał się gorliwym czcicielem Najświętszej Maryi Panny i Eucharystii. Wzór jego świętości pokazuje nam, że można żyć pełnią życia. – Patrząc na blichtr tego świata, św. Kazimierz umiał dostrzec to, co jest najważniejsze – mówił ks. Tadeusz. Kiedy przez dwa lata zastępował na tronie swojego ojca, dał się poznać jako mądry, sprawiedliwy, pokorny i wrażliwy na losy swoich poddanych władca.
Wynagradzajmy Niepokalanemu Sercu
– Okres Wielkiego Postu – tłumaczył w homilii ks. Tadeusz – jest po to, byśmy się nauczyli, że wszelkiego rodzaju trud i cierpienie bez Pana Jezusa są bezsensowne. Przywołując słowa św. Pawła z Listu do Filipian, kapłan przypomniał, jak ważne jest poznanie Jezusa poprzez nasz udział w Jego śmierci, cierpieniach, ale i w „pełnym powstaniu z martwych”.
– Starajmy się wynagradzać Niepokalanemu Sercu za wszelkie zło i cierpienie, którego jesteśmy przyczyną za sprawą naszych grzechów. Taki jest cel pierwszej soboty miesiąca – apelował w homilii ks. Tadeusz.
Radość Chrztu Świętego
Od chwili Chrztu Świętego jesteśmy zaproszeni do przeżywania pełni radości z Bogiem. – To, co zaczęło się przy Chrzcie Świętym, w widzeniu Pana Boga nigdy się nie skończy, trwa na wieczność – podkreślił ks. Tadeusz. – Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Bożymi.
Radość obcowania z piękną muzyką
Wspaniałą oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum przy Sanktuarium Opatrzności Bożej pod kierunkiem Jacka Jackowskiego. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że obcowanie z tak piękną muzyką pogłębia radość kontaktu z Bożym Słowem, otwiera serca, skłania do medytacji obecności Boga tu i teraz.
Radość z budowy Świątyni
Surowa aura pierwszej soboty marca nie przeszkodziła licznej rzeszy Darczyńców w przybyciu do Sanktuarium Opatrzności Bożej na dzisiejszą uroczystą Eucharystię dziękczynną za łaskę Chrztu Świętego. W gronie uczestników znaleźli się nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także pielgrzymi z różnych, czasem dość odległych zakątków Polski: z zachodniego Pomorza, z Poznania, z Lublina, z Podkarpacia. Wielu z nich, mimo, że od lat są stałymi Darczyńcami Świątyni, po raz pierwszy nawiedziło jej mury.
Kosz wypełniony intencjami nadesłanymi przez naszych Darczyńców i przywiezionymi przez tych, którzy dotarli na uroczystość, został zaniesiony w darach ołtarza.
Po zakończeniu Eucharystii Darczyńcy z ogromną satysfakcją oglądali na własne oczy dzieło, o którym do tej pory czytali w bogatej korespondencji z Centrum Opatrzności Bożej i które powstaje dzięki ich materialnemu i modlitewnemu wsparciu. W rozmowach nie ukrywali swojego wzruszenia i radości, że Świątynia nieustannie pięknieje.
Z wielkim zainteresowaniem zwiedzali nowo powstałe Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izbę Pamięci im poświęconą. Z nadzieją patrzyli na gigantyczną konstrukcję rusztowań w prezbiterium, które są zwiastunem nowego wystroju głównego ołtarza: dzieła poświęconego tajemnicy Zmartwychwstania.
W naszym sklepiku z pamiątkami przy wejściu do Świątyni czekały na pielgrzymów nowości, m.in. pudełko „Nie jesteś sam” na dewocjonalia czy koszulki z wizerunkiem „Manus Dei”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.