Spotkanie opłatkowe w Świątyni Opatrzności Bożej
Świątynia Opatrzności Bożej może funkcjonować i się rozwijać jedynie dzięki zaangażowaniu wielu osób. Dziś na spotkaniu opłatkowym spotkaliśmy się z przedstawicielami diecezji, władz samorządowych, służb mundurowych, grup modlitewnych, mediów, firm i instytucji współpracujących z Centrum Opatrzności Bożej oraz wolontariuszy i harcerzy.
Podsumowanie Roku 2024 w Świątyni Opatrzności Bożej – prezes Piotr Gaweł
W 2024 roku miało miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej dużych 19 wydarzeń, z których największe to Święto Dziękczynienia i Narodowe Święto Niepodległości. W dwunastokilometrowej pielgrzymce z relikwiami w Święto Dziękczynienia uczestniczyło 1500 osób. Przekazanych zostało 5800 intencji na Mszę Świętą tego dnia. W Mszy Świętej z prezydentem podczas Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyło ponad 2,5 tysiąca wiernych, a na wieczorny koncert Małej Armii Janosika „Z Polskich Gór ku Wolności” przybyło ponad 4 tysiące osób.
Pan Prezes podzielił się także radością, że transmisje Mszy Świętych ze Świątyni Opatrzności Bożej co tydzień ogląda średnio 400 tysięcy osób, co daje rocznie prawie 21 milionów wiernych łączących się duchowo ze Świątynią Opatrzności Bożej. Dużym zainteresowaniem cieszą się również homilie dostępne na naszym kanale YouTube, które w tym roku były odtwarzane 75 tysięcy razy, a cały kanał miał aż 2,7 miliona wyświetleń, z czego ponad milion to były wyświetlenia transmisji na żywo ze Świątyni.
Następnie pan Piotr Gaweł podsumował tegoroczne prace budowlane w Świątyni. W tym roku zostały zrealizowane dodatkowe stalle w prezbiterium, wstawiono nowe świeczniki oraz rzeźby św. Jana Pawła II i bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego autorstwa profesora Myjaka. W całej Świątyni Opatrzności Bożej została także wyszlifowana posadzka. Udoskonalono także w tym roku infrastrukturę nagłośnieniową i oświetleniową.
Swoje podsumowanie zakończył pan prezes podziękowaniem dla wszystkich tych, dzięki którym były możliwe te wszystkie działania.
Zasady kardynała Nycza na czas przełomu
Na początku swojego wystąpienia ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, nawiązując do słów pana prezesa, że jest szefem w tym miejscu, podzielił się z obecnymi zasadami, które stosuje, kiedy odchodzi z jakiegoś miejsca. Jak z uśmiechem zaznaczył są to zasady, które mogą pomóc wszystkim, a szczególnie teściowym, które często się wtrącają.
Mianowicie nie komentować – to pierwsze i wcale nie najłatwiejsze i tu bez wyjątku.Druga sprawa, nie pomagać, jeżeli bardzo nie proszą i nie doradzać, jeżeli nie proszą.
Ksiądz kardynał zaznaczył, że jest teraz emerytem, a arcybiskup Adrian Galbas jest teraz gospodarzem w archidiecezji. Stosując zasady, które wymienił, nie zamierza kontrolować nowego metropolity. Jednocześnie podkreślił, że głęboko wierzy, że dzieło Świątyni Opatrzności Bożej będzie nadal kontynuowane.
O godności człowieka w kontekście wcielenia
Bóg stał się człowiekiem, kiedy zaczął żyć pod sercem Maryi. W zbliżających się świętach będziemy zaś obchodzić pamiątkę Jego narodzenia.
Stał się człowiekiem, żeby podnieść godność rodzaju ludzkiego. Odkupić wszystkich. Nie Nie tylko tych, którzy w Niego wierzą, czy wierzą po katolicku.
Kardynał przywołał także słowa arcybiskupa Adriana Galbasa, który nie mógł być osobiście obecny, że w Kościele potrzebne jest duszpasterstwo różnych prędkości. Dostosowane osób, którzy już wierzą i są w Kościele i do tych, którzy jeszcze o nim nie słyszeli, czy są od niego daleko. Pierwszą myśl związaną z Bożym Narodzeniem kardynał podsumował słowami:
Pierwsza myśl jest taka, żebyśmy mieli świadomość tego, że to, co chrześcijaństwo uczyniło dla uzasadnienia i podniesienia godności człowieka. To, co zaowocowało w przypadku naukowców, filozofów, teologów, tak zwaną teologią personalizmu, to jest wartość ogólnoludzka, którą na pewno świat zawdzięcza Jezusowi Chrystusowi, który stał się człowiekiem i powiedział, człowieku jesteś godnym bardzo, skoro Bóg stał się człowiekiem.
Następnie Kardynał Nycz podzielił się spostrzeżeniami, jak bardzo święta się zmieniły na przestrzeni tych wielu lat, kiedy on świadomie przeżywał Boże Narodzenie. Z jednej strony święta mocno się zlaicyzowały, ale z drugiej są też inne, bo my dojrzewamy. Usłyszeliśmy, na czym polega dojrzałe patrzenie na te święta:
istotą jest to, że Pan Bóg naprawdę tak nas ukochał, że stał się człowiekiem, jednym z nasi wszedł nie w jakiejś sielance żłóbka, które oglądamy dzisiaj –bardzo wystylizowane, piękne, świecące, ale urodził się w ubogiej betlejemskiej stajni, czyli wszedł w ludzkie sprawy tak, że nawet miejsca dla niego nie było.
Ta prawda jest źródłem nadziei, bo On bierze na siebie nasze problemu. Dlatego trzeba Mu zaufać. Ksiądz kardynał podkreślił, że tajemnica wcielenia w najgłębszym wymiarze jest objawem solidarności Boga z człowiekiem. Następnie życzył wszystkim właśnie prawdziwej nadziei, nawiązując do roku jubileuszowego, który będziemy przeżywali w 2025 roku oraz podkreślając, że bardzo potrzebujemy zaufania Opatrzności Bożej.
Kardynał Kazimierz Nycz zakończył słowami:
Zawierzajmy Bogu te nasze trudne ludzkie sprawy, ale ożywiajmy także wiarę w to, że Pan Bóg w swojej Opatrzności naprawdę kieruje tym światem. I nawet jeżeli szanując naszą ludzką wolność, czasem prowadzi nas do celu dłuższymi drogami, gdyby nie ta nasza słaba, grzeszna wolność, to by to pewnie było sprawniej. Trzeba nam uwierzyć w to, że jest Bóg w swojej Opatrzności i rzeczywiście patrzy na ten nasz świat i tym światem kieruje i rządzi. Nawet jeżeli my Mu czasem przeszkadzamy, a przeszkadzamy pewnie dość często.
Spotkanie w gronie przyjaciół
Po części oficjalnej w Świątyni Opatrzności Bożej przeszliśmy do namiotu na terenie Świątyni, gdzie była możliwość podzielenia się opłatkiem, złożenia życzeń. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, któremu towarzyszyły rozmowy ze spotkanymi osobami.
Zobacz również: