„Kocham Kościół”. Warszawska Pielgrzymka Piesza Grup Akademickich „17” ruszyła na Jasną Górę
W Święto Przemienienia Pańskiego na Jasną Górę wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza Grup Akademickich „17”. Pierwsza pielgrzymkowa Eucharystia odbyła się w wilanowskim Sanktuarium Opatrzności Bożej. Przewodniczył jej ks. Grzegorz Kurp SAC, wiceprowincjał pallotynów. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił pielgrzymów na dalszą drogę do Maryi.
W Panteonie Wielkich Polaków w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej na uroczystej eucharystii inaugurującej Warszawską Pielgrzymkę Pieszą Grup Akademickich „17” zgromadziło się ponad ośmiuset pątników. Przy ołtarzu stanęło w koncelebrze blisko trzydziestu kapłanów towarzyszących im na szlaku. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił wiceprowincjał zgromadzenia pallotynów ks. Grzegorz Kurp SAC.
W swojej homilii ks. Grzegorz zachęcał, by na pielgrzymkowym szlaku wsłuchiwać się w słowa, w osoby, w znaki, które Pan Bóg chce nam dać. Odnosząc się do Ewangelii i tłumacząc sens przemiany niezmiennego ze swej natury Boga, wskazał na dwa momenty w historii zbawienia: narodzenie Jezusa Chrystusa oraz przemienienie wobec uczniów na górze Tabor. To znaki, które Bóg daje człowiekowi, by go umacniały w czasie trudnym, w momencie próby, tłumaczył kaznodzieja. Ks. Grzegorz wyjaśnił także, jak należy rozumieć hasło tegorocznej pielgrzymki: „kochać to ufać, wierzyć, być blisko”.
Jeden ze szwajcarskich nieżyjących już teologów, Hans Urs von Balthasar, powiedział w kontekście dzisiejszego Święta Przemienienia Pańskiego, że Kościół jak instytucja górę Tabor ma już za sobą: chwały, historycznego wyniesienia. Teraz schodzi tą górą tak jak Jezus i zmierza ku Jerozolimie. Zmierza ku innemu wzgórzu. Ku Golgocie. Czy kocham także ten Kościół? – pytał kapłan. – Ten Kościół zraniony przez jego sługi, Kościół wyśmiewany, Kościół opluwany, Kościół zdradzony przez tych, którzy powinni mu najwierniej służyć.
Kapłan zachęcił, by do intencji niesionych przez pielgrzymów dołączyć także modlitwę, by młodzi odnaleźli swoje miejsce w Kościele i by był to Kościół świętych, dobrych kapłanów, którzy służą mu prawdziwie.
Na zakończenie Eucharystii słowo do uczestników 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup “Siedemnastych” na Jasną Górę AD 2024 wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
– Stało się już tradycją, że wasza pielgrzymka rozpoczyna się tutaj w nowym Sanktuarium Opatrzności Bożej, a kończy w starym Sanktuarium Jasnogórskim – mówił hierarcha.
Zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie warszawskie po niewątpliwych trudnościach okresu pandemii ustabilizowało się. Następuje jego generacyjne odrodzenie. Przychodzi nowe pokolenie młodych ludzi, podkreślił hierarcha, wskazując na znaczący udział młodzieży zarówno w pielgrzymce akademickiej, wojskowej, paulińskiej czy osób niepełnosprawnych. „Świadczy to o tym, że Kościół żyje”.
Nawiązując do dzisiejszej uroczystości Przemienienia Pańskiego, kapłan podkreślił, że „jesteśmy także budowniczymi Kościoła w sobie”. Zaapelował do pątników, aby hasło „Kocham Kościół”, które będzie im towarzyszyło w tym roku w drodze na Jasną Górę, zaowocowało modlitwą za Polskę, za Warszawę, za Kościół powszechny i Kościół w Polsce. Musimy zrozumieć, że „idziemy do Częstochowy nie po to, by się komuś lub czemuś przeciwstawiać, ale po to, by być wspólnotą budującą się wokół Jezusa Chrystusa, idącą do Matki Bożej, która nas prowadzi do swojego Syna”.
Kościoła nie mierzy się liczbą wiernych, podkreślił kapłan. Liczy się to, „jakimi jesteśmy chrześcijanami, jakimi jesteśmy uczniami Pana Jezusa”. „Niech pielgrzymowanie potwierdzi ten wymiar Kościoła”, mówił kard. Nycz, zachęcając do modlitwy „za tę nową sytuację Kościoła i chrześcijaństwa w Polsce i w Europie”.
Drugą intencją, którą polecił metropolita warszawski pielgrzymom, była modlitwa o powołania.
Módlcie się o powołania do kapłaństwa, do zakonnego życia męskiego i żeńskiego…, ale jeszcze bardziej o powołania do życia rodzinnego i małżeńskiego. (…) Dożyliśmy takich czasów i tym bardziej jesteśmy wezwani do dawania świadectwa. I mówienia światu: Chrystus, Ewangelia, Kościół ma do przekazania nie tylko prawdę o Chrystusowej śmierci i zmartwychwstaniu, uobecnianą w Eucharystii, ale także ma do przekazania wartości, które są i mogą być fundamentem tego świata.
Taką wartością jest godność życia ludzkiego, fundowana na wcieleniu Chrystusa, mówił hierarcha, polecając pielgrzymom modlitwę w tej intencji.
Życząc wszystkim pątnikom dobrej i spokojnej drogi do Częstochowy, kard. Nycz udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.