Nie rozdzierajcie swoich szat, ale serca – mówił kard. Kazimierz Nycz w Środę Popielcową w Sanktuarium Opatrzności Bożej
Najważniejszym celem Wielkiego Postu jest to, żebyśmy otworzyli swoje serca i uwierzyli, że Chrystus umarł i zmartwychwstał prawdziwie – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości Środy Popielcowej 14 lutego 2024 roku w Sanktuarium Opatrzności Bożej. Wilanowska Świątynia jest od 7 lat pierwszym kościołem stacyjnym Wielkiego Postu.
Posypanie głów popiołem
W wygłoszonej podczas Eucharystii homilii kardynał Nycz podkreślił, że posypanie głów popiołem jest najmocniejszym znakiem, który towarzyszy nam u progu Wielkiego Postu. To właśnie on uświadamia nam, że jesteśmy tutaj na ziemi pielgrzymami, że nasze życie przemija i że nigdy nie zbudujemy na tej ziemi pełnego raju.
Tajemnica Paschalna Jezusa Chrystusa w prezbiterium Świątyni
Metropolita warszawski odwołał się także w swojej homilii do innego znaku: figury Chrystusa Zmartwychwstałego, która w tym roku stała się głównym elementem sakralnym prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. Kapłan przypomniał, że twórcy wystroju wilanowskiego Sanktuarium zastanawiali się, w jaki sposób najpełniej wyrazić Opatrzność Bożą i doszli do wniosku, że najmocniejszym i najpełniejszym znakiem tego, że Bóg kocha i rządzi tym światem będzie właśnie figura Zmartwychwstałego Chrystusa. – Wszystko bowiem w życiu tego świata zdąża do tego, co nazywamy Tajemnicą Paschalną Jezusa Chrystusa, która wyraża tę wielką prawdę o miłości Boga do człowieka – pokreślił duszpasterz.
Jaki jest najważniejszy cel Wielkiego Postu?
Pytając o najważniejszy cele Wielkiego Postu, kapłan wskazał, że jest nim nasza odpowiedź wiarą na to, że Chrystus umarł i zmartwychwstał prawdziwie. Przypominając czytanie z Księgi proroka Joela, powiedział: “Nie rozdzierajcie swoich szat, ale serca wasze. Pokutujcie w swoim wnętrzu”, by jako chrześcijanie, pogłębić wiarę w Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. “Wiarę w to, że każdy z nas w Jego objęciach zostanie zaprowadzony do domu Ojca”.
Modlitwa i jałmużna w intencji Ukrainy
W drugiej części homilii kard. Nycz zaapelował o trwanie w postawie empatii wobec wojny, która niszczy kraj naszego najbliższego sąsiada – o pomoc Ukrainie w postaci modlitwy i jałmużny. “Pomagając Ukrainie, pomagamy bezpieczeństwu Polski i świata. (…) Brońmy się przed narzekaniem. Nam też kiedyś pomagano” – przypomniał.
Po homilii nastąpił obrzęd poświęcenia popiołu z gałązek palmowych i posypania głów wszystkich wiernych. W czasie modlitwy wiernych przez wstawiennictwo św. Walentego, patrona 14 lutego wierni modlili się także za wszystkich Darczyńców Świątyni, aby stała ufność w Bożą opiekę pomagała im mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.
W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego ofiary na tacę były przeznaczone na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.
Błogosławieństwo Kardynała Kazimierza Nycza i Apel Jasnogórski zakończyły uroczystości Środy Popielcowej w Sanktuarium Opatrzności Bożej.