Świątynia Opatrzności Bożej pierwszym kościołem stacyjnym Wielkiego Postu
14 lutego Środa Popielcowa zainauguruje Wielki Post 2024. Pierwszym kościołem stacyjnym w Warszawie będzie wilanowskie Sanktuarium Opatrzności Bożej. W tym dniu o godz. 20.00 kard. Kazimierz Nycz odprawi uroczystą Eucharystię połączoną z obrzędem posypania głów popiołem.
Pielgrzymowanie w Wielkim Poście do kościołów stacyjnych stało się od 10 lat dla wielu warszawiaków stałą tradycją. Każdy z 40 kościołów z obydwu warszawskich diecezji, o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta, w wyznaczony dzień będzie otwarty dla wiernych od godz. 6.00 do 21.00.
W wilanowskim Sanktuarium 14 lutego Msze św. zostaną odprawione o godz. 7.00, 10,00, 12.00 wraz z modlitwą Anioł Pański i różańcem oraz o godz. 18.00 i 20.00 z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu, zaś o godz. 15.00 wierni będą się modlić Koronką do Miłosierdzia Bożego. O godz. 17.00 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o 19.00 – Gorzkie Żale. Podczas każdej Mszy św. w konfesjonałach będą dyżurowali kapłani.
Wszystkie Msze św. i nabożeństwa będą transmitowane online: https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/
Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej 24 marca. To 40-dniowe przygotowanie do obchodów największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.
Tradycja stacji wielkopostnych zrodziła się w starożytnym Rzymie w IV-V wieku. Najważniejsze parafie rzymskie wznoszone były w miejscach naznaczonych świadectwem wiary pierwszych chrześcijan-męczenników i uświęconych ich krwią. Tu spotykano się regularnie w czasie wielkopostnym na modlitwę i Eucharystię pod przewodnictwem papieża lub jednego z tytularnych proboszczów Wiecznego Miasta. Gromadzono się w jednym kościele i procesyjnie, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, przechodzono do wyznaczonego na dany dzień kościoła stacyjnego.
Tradycja ta powróciła w wielu dużych miastach w Polsce. Kościoły stacyjne działają w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Krakowie.
W stolicy pierwszym kościołem stacyjnym w Wielkim Poście jest od 8 lat Świątynia Opatrzności Bożej. Wcześniej był nim kościół Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu.