Prezbiterium sercem liturgii. Kolejny krok w adaptacji akustycznej Świątyni Opatrzności Bożej
Wierni odwiedzający wilanowskie Sanktuarium Opatrzności Bożej oraz oglądający transmisje telewizyjne i internetowe Mszy św. mogą obserwować zmiany wystroju sakralnego prezbiterium. „Tworzymy je dla przyszłych pokoleń” – mówi metropolita warszawski Kard. Kazimierz Nycz.
11 listopada 2023 roku, podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości po raz pierwszy zobaczyliśmy w prezbiterium wilanowskiej Świątyni efekt pracy zespołu projektantów prof. Przemysława Krajewskiego i dr. Michała Kapczyńskiego oraz wykonawców z zakładu stolarskiego w Starej Wsi pod kierunkiem Jacka Markiela.
Przy budowie Świątyni troskliwie dbamy zwłaszcza o to, aby była przystosowana do sprawowania liturgii oraz ułatwiała wiernym czynny w niej udział. Służy temu także wyraz artystyczny elementów wyposażenia prezbiterium. Dokładamy starań, aby przedmioty należące do kultu jako znaki i symbole rzeczywistości nadziemskiej były godne, ozdobne i piękne. Jednocześnie czuwamy nad tym, aby ich funkcjonalność została dopasowana do potrzeb akustycznych wnętrza – mówi metropolita warszawski Kardynał Kazimierz Nycz.
W prezbiterium zaplanowano miejsce dla ponad 120 celebransów. Obok miejsca dla głównego celebransa, wykonano stalle przeznaczone dla kanoników kapituły kolegiackiej Świętej Opatrzności Bożej, powołanej w 1998 r. przez kard. Józefa Glempa, którzy zobowiązali się szczególnie dbać o kult w tym miejscu i pomagać w sprawowaniu uroczystych czynności liturgicznych.
Pielgrzymi przybywający do Sanktuarium mogą dostrzec pod baldachimem nad tronem głównego celebransa symbol Opatrzności Bożej – Manus Dei (łac. ręka Boga). Przypomina on o codziennej opiece Stwórcy i wyraża moc, z jaką Bóg w Jego Opatrzności działa dla dobra człowieka.
Ambona, stół Słowa Bożego, powstała z marmuru Breccia Capraia, z którego wykonany jest ołtarz. Jej kształt nawiązuje do rozwiązań starożytnych. Prosty w formie pulpit wysunięty jest w stronę wiernych, jakby „wychodząc” z Ewangelią pomiędzy uczestników liturgii.
Wciąż gromadzimy środki na pokrycie wszystkich zobowiązań związanych z nową aranżacją prezbiterium. Dziękujemy za każdy dar serca, który przyczynia się do tworzenia wilanowskiego Sanktuarium.