Krzysztof Skubiszewski (1926-2010)
Krzysztof Jan Skubiszewski urodził się 8 października 1926 r. w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Obronił doktorat i habilitację. Uzyskał tytuł naukowy profesora, specjalizował się w zakresie prawa międzynarodowego. Był autorem publikacji naukowych i opracowań, współautorem podręcznika „Prawo międzynarodowe publiczne. Zarys wykładu”. Członek korespondent PAN. Wykładał m.in. we Francji, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W latach 1981-1984 wchodził w skład Prymasowskiej Rady Społecznej. Działał w „Solidarności” oraz w Wielkopolskim Klubie Politycznym Ład i Wolność.
13 września 1989 r. został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych w gabinecie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Rok później, w listopadzie 1990 r., wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Hansem-Dietrichem Genscherem podpisał układ graniczny między Polską a Niemcami, gwarantujący uznanie przez RFN granicy na Odrze i Nysie. Jego podpis widnieje też pod dokumentem rozwiązującym Układ Warszawski w 1991 r. Po odejściu z rządu został przewodniczącym Trybunału Rozjemczego między USA a Iranem oraz sędzią ad hoc Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
Otrzymał tytuły doktora honoris causa kilku uniwersytetów, odznaczony najwyższymi orderami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.
Zmarł 8 lutego 2010 r. w Warszawie.