Kard. Nycz do małżonków: Wasze jubileusze są ważnym znakiem dla świata
439 par małżeńskich zgłoszonych do udziału w tegorocznym świętowaniu jubileuszy, 3500 intencji modlitewnych, 188 małżonków, zgromadzonych wraz z rodzinami 30 grudnia 2023 roku podczas Mszy Świętej dziękczynnej w wilanowskim Sanktuarium Opatrzności Bożej. Uroczystej Eucharystii tego dnia przewodniczył metropolita warszawski Kardynał Kazimierz Nycz.
Aż siedem par świętowało w wilanowskim Sanktuarium 70-lecie sakramentu małżeństwa. Trzy spośród nich przybyły osobiście do Wilanowa. Najliczniejszą grupę stanowili – podobnie jak w roku ubiegłym – jubilaci, którzy obchodzili w 2023 roku swoje złote gody.
W wygłoszonej homilii arcybiskup warszawski zwrócił się do wszystkich Darczyńców Świątyni i Dostojnych Jubilatów z podziękowaniem za ich długoletni wkład w budowę wilanowskiego Sanktuarium. Podkreślił, że Msza św. za dar rodziny odprawiana co roku, na jego zakończenie, w przededniu Święta Rodziny z Nazaretu jest dziękczynieniem Bogu za wieloletnie życie rodzinne i małżeńskie.
Kardynał Nycz przypomniał, że Świątynia Opatrzności Bożej była budowana i jest wykańczana właśnie po to, by ludzie przychodzili tu Panu Bogu dziękować. Wydarzenie ofiarowania Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej, opisane w Ewangelii św. Łukasza (Łk 2, 36-40) uczy nas wdzięczności wobec Boga. I nasze przychodzenie do tej Świątyni jest tego wyrazem – podkreślił duszpasterz.
Kapłan wskazał także na inny aspekt tego ewangelicznego wydarzenia. Przyniesienie dziecka do Świątyni po to, by go ofiarować Bogu, jest znakiem świadomości, że życie ludzkie, które ma swój początek w rodzinie, w istocie stanowi Boży dar. Przez wiele wieków kolejne pokolenia pielęgnowały ten zwyczaj. – Dzisiaj, gdy wrzeszczą niektórzy, że aborcja powinna być prawem kobiety – tej postawy, kim jest dziecko, czyim jest darem, po prostu brakuje – mówił kard. Nycz.
Zwracając się do Jubilatów, metropolita warszawski powiedział: – To, że razem dotrwaliście do tych wielkich jubileuszy jest oczywiście owocem waszej pracy, pracy nad sobą, owocem waszego przebaczenia, wierności (…). Ale przede wszystkim jest to owoc łaski Boga. I trzeba za to dziękować. Bo gdy zabraknie tego elementu dziękczynienia Bogu, to te wszystkie ludzkie aspekty mogą nie wystarczyć.
– Dlatego tak ważnym znakiem – i mówię to przy każdym jubileuszu – tak bardzo ważnym znakiem dla świata dzisiaj, dla świata ludzi młodych, Waszych synów, córek, wnuków, jest Wasz jubileusz – podkreślił z mocą kard. Kazimierz Nycz. – I jeśli nawet świat młodych tego nie docenia, to przyjmuje ten znak.
Kapłan podzielił się swoim doświadczeniem z odprawiania indywidualnych mszy jubileuszowych. Mówił o tym, że gdy miał miejsce obrzęd związania rąk małżonków stułą, zdarzało się, że osoby z licznie zgromadzonej rodziny, nawet te rozwiedzione, nie kryły swojego wzruszenia.
Przekazując na zakończenie homilii życzenia dla małżonków, kapłan odwołał się do Czytania z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła (1 J 2, 12-17). To miłość jest fundamentem małżeństwa i wszelkiej ofiarności. – I ta miłość, kiedy macie przed sobą kolejne lata, może trudniejsze, ona będzie się jeszcze bardziej sprawdzać, czy jest gotowa do ofiary i do przebaczenia, tak jak to mówi św. Paweł w pięknym hymnie o miłości: jest łaskawa, cierpliwa, nie zazdrości, nie szuka swego. I tego Wam, Bracia i Siostry, Kochani Jubilaci, życzę na te lata po Waszych jubileuszach – podsumował kard. Nycz.
Po zakończeniu uroczystej Eucharystii małżonkowie od najstarszych z 70-letnim stażem aż do najmłodszych 5-latków, wyczytywani przez ks. Tadeusza Aleksandrowicza, kustosza wilanowskiego Sanktuarium ustawili się w długim orszaku par zmierzających do ołtarza. Tu kardynał Kazimierz Nycz udzielał każdej z par pasterskiego błogosławieństwa. Następnie małżonkowie odbierali pamiątkowe dyplomy, znak swojego wyjątkowego jubileuszu w roku 2023 w Świątyni Opatrzności Bożej.
Wszystkim Jubilatom z całego serca gratulujemy!