“Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Wystawa przed Świątynią Opatrzności Bożej w 20-lecie wydania dzieła
Na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej stanęła wystawa To co we mnie niezniszczalne trwa! poświęcona Tryptykowi rzymskiemu Jana Pawła II. W zamyśle jej twórców z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma skłonić odbiorcę do duchowej medytacji nad treścią utworu.
Tryptyk rzymski (Medytacje) – poemat papieża Jana Pawła II, został wydany w 2003 roku w sześciu językach: polskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Obchodzimy więc 20. rocznicę jego pierwszej edycji.
Zgodnie ze swoją nazwą, poemat składa się z trzech głównych części:
- I – Strumień (Sekcje: Zdumienie, Źródło)
- II – Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu kaplicy Sykstyńskiej (Sekcje: Pierwszy Widzący, Obraz i podobieństwo, Prasakrament, Sąd)
- III – Wzgórze w krainie Moria (Sekcje: Ur w ziemi chaldejskiej, Tres vidit et unum adoravit, Rozmowa ojca z synem w krainie Moria, Bóg przymierza).
W 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża przypominamy jego dzieło, napisane u schyłku życia i stanowiące niejako podsumowanie poetyckiego dorobku. Papieski poemat, który wieńczył wielki pontyfikat, stał się jedną z bram otwierających wewnętrzny świat Jana Pawła II – piszą twórcy wystawy.
W centrum wystawy zetkniemy się z biblijnym Adamem, czyli pierwszą osobą, która pojawiła się na świecie. Świat i przyroda poprzedziły zaistnienie człowieka. Zetknięcie się z pięknem natury wywołuje w nim uczucia zdziwienia i zachwytu.
Rodzi to pytania o początek widzialnego świata i namysł nad najistotniejszą z kwestii – kim jest Stwórca? Współczesny człowiek może odnaleźć siebie w biblijnym pierwszym człowieku, a kierowane przez niego pytania-zachwyty są odzwierciedleniem obecnych dylematów.
Wystawa jest zaproszeniem do odnalezienia w sobie zadziwienia istotą ludzką, przyrodą, sztuką i Bogiem. Niech ten Adamowy, a więc naturalny i stwórczy zachwyt choć na chwilę skłoni nas do refleksji i zatrzymania się w ciągle zmieniającej się i pełnej gwaru przestrzeni miasta – piszą twórcy wystawy.
Wystawa czasowa To co we mnie niezniszczalne trwa!, 17.10-17.11.2023
Plac przed Świątynią Opatrzności Bożej
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Opracowanie merytoryczne: Zespół Mt 5,14
Projekt: Studio Design
Opracowanie językowe: Ewa Mościcka
Fragmenty Tryptyku rzymskiego pochodzą z Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły (Kraków 2020)