“To dzieło skłania do modlitwy” – mówi o rzeźbie Chrystusa Zmartwychwstałego w wilanowskiej Świątyni Jarosław Sellin
O rzeźbie Chrystusa Zmartwychwstałego, odsłoniętej i poświęconej 4 czerwca 2023 roku w prezbiterium Sanktuarium Opatrzności Bożej, mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.
Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie to wotum dziękczynne narodu za Konstytucję 3 Maja. Wotum zrealizowane 200 lat później, ponieważ spotkało naszą Ojczyznę nieszczęście rozbiorów, potem wojen dwudziestowiecznych, komunizmu. Można było to zrealizować dużo, dużo później. Ale na szczęście ta Świątynia już jest. Wotum zostało zrealizowane i możemy nie tylko chwalić Boga w tej Świątyni, ale też obchodzić tu ważne rocznice narodowe czy państwowe.
Ta Świątynia jest cały czas w budowie. W ołtarzu głównym właśnie niedawno pojawiła się wielka figura Chrystusa Zmartwychwstałego. To dobry wybór też do myślenia o Opatrzności. My, chrześcijaninie wierzymy w Opatrzność, ateiści wierzą w przypadek. Wiara w Opatrzność odnajduje swój fundament w tajemnicy i największej radości chrześcijaństwa, jaką jest pokonanie śmierci. Pokonanie śmierci przez Chrystusa w akcie zmartwychwstania. Dobrze, że wybrano do ołtarza głównego właśnie tę figurę, tę tajemnicę chrześcijańską i to w tak okazałym wymiarze. Jest to wspaniałe dzieło artystyczne, stworzone przez prof. Myjaka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wraz z jego młodymi współpracownikami.
Jak zauważyli ludzie, którzy uczestniczyli 4 czerwca 2023 roku w Święcie Dziękczynienia w Świątyni, kiedy po raz pierwszy mogli tę rzeźbę podziwiać, to jest nie tylko dzieło artystyczne, ale też rzeźba, przed którą można uklęknąć i się pomodlić. Bo ma ona taki wymiar duchowy, że do tego skłania. Mamy wspaniałe dzieło artystyczne i dzieło, które powoduje, że zastanawiamy się nad największą tajemnicą, największą radością chrześcijaństwa.
I Ty możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele
Ofiarując darowiznę 50, 100, 200 zł, a nawet więcej – pomożesz rozliczyć koszty prac takich, jak:
- projekt wystroju ściany ołtarzowej zawierający, m.in. rozstawienie rusztowań na nietypowej ścianie o wysokości 33 m oraz ich przebudowę pod montaż figury, które pochłonęły 1,5 mln złotych;
- adaptacja akustyczna olbrzymiej powierzchni ściany (850 m kw.), która wyniosła prawie 4 mln złotych;
- prace koncepcyjne i twórcze nad dziełem wraz z uzgodnieniami technicznymi, które pochłonęły blisko 3,5 mln złotych;
- infrastruktura elektryczno-informatyczna szacowana na 1,5 mln złotych;
- montaż rzeźby, którego koszt wyniósł 1,5 mln złotych.