Arcybiskup Wojciech Polak o figurze Chrystusie Zmartwychwstałego w Świątyni Opatrzności Bożej
Bardzo się cieszę, że mogłem towarzyszyć kolejnemu etapowi budowy Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu Polskiego, jakim podczas Święta Dziękczynienia było odsłonięcie i poświęcenie w ołtarzu głównym rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego – mówił 4 czerwca 2023 roku arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski.
– Rzeczywiście Chrystus Zmartwychwstały jest szczególnym wyrazem naszej wiary w Opatrzność Bożą. To znaczy w tę Opatrzność, która nas nie pozostawia w okowach grzechu i śmierci, ale w Jezusie Chrystusie prowadzi nas ku życiu. Ku życiu wiecznemu – wyjaśniał hierarcha.
Umieszczenie w centralnym miejscu postaci Zmartwychwstałego przypomina nam z jednej strony o tym wielkim czynie Boga, jakim jest Jezus Chrystus dla nas. Tak Bóg umiłował świat, że dał nam swego Jednorodzonego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie ginął, ale żył. To jest troska Boga o nas. Wyraz tego, że Bóg czuwa nad nami, że jest z nami, że nam towarzyszy.
Z drugiej strony – tajemnica Zmartwychwstania to otwarcie każdego z nas na wieczność – na to, co nas prowadzi do Boga. I ta wieczność jest możliwa tylko dlatego, że Chrystus umarł i zmartwychwstał, że jest z nami. Ten Żyjący jest przed naszymi oczyma, pokazując nam, że to jest droga do Boga, droga do życia.
Arcybiskup Wojciech Polak podkreślił, że dzieło jest bardzo piękne i otwiera nas na tajemnicę Zmartwychwstania, tajemnicę Trójjedynego Boga. – Dzisiaj rodzi w naszym sercu głęboką radość, że możemy przekroczyć kolejny próg, ciesząc się, że ta Świątynia tak rzeczywiście pięknieje – podsumował Prymas Polski swoją refleksję.
I Ty możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele
Ofiarując darowiznę 50, 100, 200 zł, a nawet więcej – pomożesz rozliczyć koszty prac takich, jak:
- projekt wystroju ściany ołtarzowej zawierający, m.in. rozstawienie rusztowań na nietypowej ścianie o wysokości 33 m oraz ich przebudowę pod montaż figury, które pochłonęły 1,5 mln złotych;
- adaptacja akustyczna olbrzymiej powierzchni ściany (850 m kw.), która wyniosła prawie 4 mln złotych;
- prace koncepcyjne i twórcze nad dziełem wraz z uzgodnieniami technicznymi, które pochłonęły blisko 3,5 mln złotych;
- infrastruktura elektryczno-informatyczna szacowana na 1,5 mln złotych;
- montaż rzeźby, którego koszt wyniósł 1,5 mln złotych.