GUZIKI SUTANNY – konferencja historyczna o bł. Stefanie Wincentym Frelichowskim
Błogosławiony ksiądz Wicek stał mi się bardzo bliski. Jego obecność bardzo mi pomaga odnaleźć kierunek marszu i jest światłem w różnych trudnych sytuacjach – napisał ks. bp Sławomir Oder we wstępie do swojej książki o bł. Stefanie Wincentym Frelichowskim. Specjalnie wydanie “Guzików sutanny” zostało przygotowane z okazji XVI Święta Dziękczynienia. Podczas konferencji historycznej, która odbyła się 3 czerwca 2023 roku w Centrum Opatrzności Bożej, zaproszeni goście przybliżyli postać tego harcerza, kapłana i męczennika, patrona polskich harcerzy.
Konferencję otworzył Marek Różycki z Fundacji „Caritas Omnia Super Est”. Jako pierwszy wystąpił dr Tomasz Sikorski z Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił szerokie tło Intelligenzaktion –niemieckiego aktu ludobójstwa, skierowanego przeciwko polskiej elicie, głównie inteligencji. Jej celem była eksterminacja 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych. Kolejne 50 tys. osób deportowano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył ich znikomy procent.
Jednym z nich był niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Dachau. Przeprowadzano w nim zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty na więźniach. Był on również “placówką szkoleniową” dla esesmanów. W KL Dachau znalazło się 2579 katolickich księży, w tym 1780 Polaków. 868 z nich zostało zamordowanych. Wyzwolenia doczekało 830.
To tu trafił jako młody kapłan ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Prelegent przywołał żywe relacje więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych, m.in: biskupa Kazimierza Majdańskiego oraz harcerzy Kazimierza Piechowskiego, phm. Aleksandra Wojno. Część z nich znajduje się na portalu IPN – https://opowiedziane.ipn.gov.pl/
Dyrektor muzeum KL Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski w swoim wykładzie przybliżył wielki system zbrodniczej organizacji obozów koncentracyjnych, zaplanowany i koordynowany w Oranienburgu, przez jeden z pierwszych programów komputerowych. „To zadziwiające, że w taki sposób w centrum Europy, w połowie XX wieku, państwo o rozwiniętej cywilizacji usankcjonowało niewolnictwo” – mówił prelegent. Dyrektor muzeum z Sztutowie opowiadał, jak porażające wrażenie towarzyszy młodzieży, która słyszy o szczegółach życia w obozach powołanych do eksterminacji i niewolniczego wyzysku. „Osobiście poznałem wiele osób, które przeszły przez piekło obozu koncentracyjnego i każda z nich powtarzała, że ten kto tego nie przeżył, nigdy nie zrozumie…” – podkreślił Piotr Tarnowski.
Następnie ks. biskup Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego i autor książki „Guziki sutanny”, której specjalne wydanie powstało na XVI Święto Dziękczynienia, przybliżył niezwykły rys duchowy harcerza, kapłana, oddanego służbie potrzebującym i służbie Bogu aż do ostatnich chwil swojego życia.
Posłuchajcie całości jego wypowiedzi:
Świadectwo wzbogacone rodzinnymi wspomnieniami nakreślił siostrzeniec błogosławionego, Zygmunt Jaczkowski. Przywołał moment, kiedy zaraz po wojnie jeden z chłopców z grona młodzieży łódzkiej, która trafiła do Dachau i znalazła się pod opiekuńczymi skrzydłami Wicka, ocalony z obozu przyjechał do ich rodzinnego domu. Odwiedził Martę, mamę Wicka, by podziękować. Twierdził, że tylko dzięki tej opiece udało mu się przetrwać piekło Dachau.
Konferencję podsumował prof. Kazimierz Wiatr – Przewodniczący Sejmowej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Rozważał, w jaki sposób przekazać prawdę o osobie Stefana Frelichowskiego młodym ludziom w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy rozwój technologii i cywilizacji wykorzystuje się po to, by szerzyć antywartości. Podkreślił, że Wicek – mocarz ducha jest jedną z kluczowych osób, które stanowią wielki dar Opatrzności Bożej na te trudne czasy. „Naszym zadaniem jest to, by Wicek stał się bliski harcerkom i harcerzom, by wiedzieli, że On wstawia się za nimi, gdy jest trudno. Że działają takie szybkie linki do nieba, że nie są sami” – mówił prof. Wiatr.
Prof. Wiatr przywołał znaczący zapis na obrazku prymicyjnym ks. Frelichowskiego z 14.03.1937 roku: „Przez krzyż cierpień i życia szarego z Chrystusem do chwały zmartwychwstania”. To faktyczny obraz Jego drogi – podkreślił mówca.
Młodzi ludzie są gotowi do podjęcia służby, dawania siebie, do heroizmu życia. Trzeba im tylko ukazać taką drogę. Nie w rzeczywistości wirtualnej, ale naprawdę. Tak jak to robił Wicek.