Duch Twój Święty niech dotknie nas… Wzbraniałem się przed napisaniem tej modlitwy, mówi kompozytor Piotr Pałka
„Niech nas ogarnie Łaska, Panie, Twa, Duch Twój Święty niech dotknie nas”.
– Bardzo wzbraniałem się przed napisaniem tej modlitwy – mówi jej twórca Piotr Pałka. – Ale ojciec Wojciech, ówczesny duszpasterz szkół średnich, stanowczo mi to nakazał. W tym roku mija dokładnie 30 lat do tamtej chwili.
– Wszystko zaczęło się u dominikanów w Tarnobrzegu, skąd pochodzę – wyznaje Piotr Pałka w rozmowie dla Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. – To był bardzo ważny moment mojego życia. W roku 1993 w maju byłem w duszpasterstwie szkół średnich. Duszpasterz o. Wojciech Cichocki poprosił mnie, a w zasadzie nakazał mi napisanie modlitwy, którą moglibyśmy się pomodlić przed Zesłaniem Ducha Świętego. W zasadzie już wtedy potrafiłem harmonizować – wspomina Piotr Pałka – jakoś w materii muzycznej się poruszałem, ale mówiłem stanowczo: nie, nie. Niech to zrobi ktoś inny. Ale tak naprawdę wtedy nie było tam nikogo innego. Jednak o. Wojciech ze stanowczością, a być może rozeznaniem wręcz nakazał mi: „masz napisać modlitwę”. I tak powstała modlitwa „Łaska Pana”.
W tym roku obchodzimy 30-lecie tego śpiewu, który – jak mówi twórca – „w sposób niesamowity, samoistnie zaczął funkcjonować w przestrzeni całego kraju i poza granicami. I jako modlitwa (tutaj: Chwała Panu!) zaczął poruszać wiele osób”.
Niesamowitym zdarzeniem było też to, co stało się już niebawem. Wieść gminna rozchodziła się bez mediów, które teraz znamy – nie było przecież komórek ani innych komunikatorów. Kompozytor wspomina: Po dwóch, trzech miesiącach zadzwonił do mnie Jacek Ratajczyk z zespołu OWEYO i zapytał, czy wyrażam zgodę, żeby utwór „Łaska Pana” pojawił się na płycie zespołu „Deus Meus” ze spotkania charyzmatycznego, gdzie solo będzie śpiewał Mieczu Szcześniak. Po prostu byłem w wielkim szoku. I tak się zaczęła moja przygoda, którą potem kontynuowałem już w Krakowie, działając na początku u dominikanów, a potem u franciszkanów.
Piotr Pałka – dyrygent, kompozytor, śpiewak, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną, pracując jako dyrygent wielu zespołów, w tym założonego przez siebie chóru Voce Angeli, działającego przy bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie.
W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Chór wykonuje głównie muzykę religijną. W swoim repertuarze posiada oryginalne kompozycje i opracowania Piotra Pałki. Chór uczestniczył w pierwszych wykonaniach jego utworów: Krótka i prawdziwa historia o każdym (2002), Zazdrosna Miłość (2004), Tryptyk Rzymski (2005), Missa in Basilica Cracoviensi Sancti Francisco (2005), Oratorium Braniewskie – Mikołaj Kopernik (2010), Bóg ponad wszystko – Oratorium o bł. Bronisławie Markiewiczu (2012), Miłość ponad wszystko – Modlitwa przebłagalna i wynagradzająca (2014), Missa Martyrum (2015), Oratorium o św. Kindze – Najważniejsza jest miłość (2016) oraz Oratorium o Męczennikach Sandomierskich (2018).
Piotr jako chórzysta współpracował m.in. z Z. Mehtą, H. Rillingiem, H. M. Góreckim, K. Pendereckim, W. Kilarem czy A. Witem. Od 1997 był śpiewakiem Chóru Polskiego Radia. W czerwcu 1999 pełnił funkcję dyrygenta Chóru Papieskiego podczas spotkania z Ojcem Świętym na krakowskich Błoniach. W 2005 dyrygował Scholą Papieską i współtworzył Czuwanie modlitewne na Krakowskich Błoniach, połączone z Białym Marszem i Eucharystią, sprawowaną w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II.
W 2006 roku Piotr Pałka skomponował Hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI: Nie lękajcie się oraz przygotował i poprowadził 500-osobowy chór i orkiestrę podczas spotkania.
W 2019, otrzymał Nagrodę TOTUS TUUS 2019, w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. Aktualnie jest wykładowcą w seminarium księży Michalitów, ojców Franciszkanów, sióstr Michalitek oraz sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Komponuje i opracowuje utwory chóralne i wokalno-instrumentalne, z których wiele zostało wydanych – ich szeroka reprezentacja znajduje się m.in. w obu tomach śpiewnika Niepojęta Trójco oraz na płytach wydanych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
W roku 2005 został członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej. Aktywnie uczestniczy w odnowie muzyki liturgicznej, prowadząc warsztaty muzyczne w Polsce i za granicą (Niemcy, Belgia, Anglia, Szwajcaria, Litwa czy Włochy). Prowadzi zajęcia w sekcjach podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej (2014, 2015, 2019 r.). Od lat jest przyjacielem i współpracownikiem Pawła Bębenka.
Zob. Rozmowa z Piotrem Pałką i Pawłem Bębenkiem na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej
Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej
https://liturgia.dominikanie.pl/