Relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego od dzisiaj w Świątyni Opatrzności Bożej
W dniu 8 sierpnia br. w Panteonie Wielkich Polaków odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego. “Przeszedł dobrze czyniąc” – te słowa najlepiej charakteryzują postać Bł. Edmunda Bojanowskiego – Założyciela Zgromadzeń Sióstr Służebniczek NMP, które powstały w roku 1850.
Siostry Służebniczki zachęcone przykładem gorliwości apostolskiej i poświęcenia swego Założyciela miały wychowywać w ochronkach wiejskie dzieci, nieść pomoc i opiekę chorym oraz wpływać na podniesienie moralne ludu. Edmund Bojanowski sam układał programy nauczania i wychowania, dostarczał materiały w formie piosenek dla dzieci, przysłów i opowiadań. Wydawał różne czasopisma, aby zebrać fundusze dla sierot. Siostra Bernadetta jedna z sióstr służebniczek podkreślała, że bł. Edmund Bojanowski jest dla nas przykładem miłości Boga, Kościoła, Ojczyzny i każdego potrzebującego człowieka.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:00 – Referat o bł. Edmundzie Bojanowskim wygłosił ks. Prałat Andrzej Gałka. „W swej bogatej działalności daleko wyprzedzał to, co na temat apostolstwa świeckich powiedział Sobór Watykański II. Dał wyjątkowy przykład ofiarnej i mądrej pracy dla człowieka, Ojczyzny i Kościoła(…),” Z miłości do Boga i człowieka umiał skutecznie jednoczyć różne środowiska wokół dobra”- to słowa, świętego dziś, Jana Pawła II o Edmundzie Bojanowskim wypowiedziane podczas Mszy świętej beatyfikacyjnej 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. Chcemy podczas dzisiejszego spotkania dziękować Bożej Opatrzności, której do końca ufał błogosławiony Edmund, za dar tego zwyczajnego człowieka i chrześcijanina, który w niezwykły sposób – w trudnym czasie rozbiorów Polski – potrafił jednoczyć i uczyć prawdziwej miłości Boga i Ojczyzny. Uczyć mądrego i roztropnego, nie podszytego tanimi emocjami, patriotyzmu – tej cnoty moralnej wyrażającej miłość do ojczyzny, jej dziedzictwa kulturowego i ładu społeczno-moralnego, uformowanego przez normy cywilizacji i religii połączonej z gotowością do ponoszenia dla niej wszelkich ofiar(…).
Msza św., której przewodniczył Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz rozpoczęła się o godz. 12:30,. W homilii ks. Kardynał podkreślał, że Opatrzność Boża zawsze towarzyszyła bł. Edmundowi Bojanowskiemu: „Tak oto była uroczystość wprowadzenia relikwii świętego Jana Pawła II, była uroczystość wprowadzenie relikwii polskiego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, była uroczystość wprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli. Dzisiaj wprowadzamy naszego założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego- wielkiego Patriotę naszej Ojczyzny. Wszyscy oni są tu w tej świątyni, ponieważ ich życie, dzieła były wielkie. Dzieła Boże w ich przypadku były wielkie natomiast w przypadku bł. Edmunda jest tu szczególna obecność Bożej Opatrzności w jego wielkim, mało ciągle przez nas wszystkim znanym o czym przekonaliśmy się dzisiaj. Znak Bożej Opatrzności towarzyszył mu od pierwszych dni Jego życia, naznaczony przez matkę aż do ostatnich godzin.”
Po Mszy św. nastąpiło ucałowanie relikwii. Uroczystości organizowane były przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, przy wspaniałej współpracy z pracownikami Centrum Opatrzności Bożej. Wśród zaproszonych gości byli: ks.abp Henryk Hoser, ks.prał.dr Andrzej Gałka, ks.prob. Adam Zelga,oraz inni kapłani. Były także obecne Przełożone Generalne Zgromadzeń założonych przez bł. Edmunda: Matka Generalna Sióstr Służebniczek Starowiejskich M.Beata Chwistek- przewodnicząca Rady Federalnej, Matka Generalna Sióstr Służebniczek Wielkopolskich M. Rafała Kisiel, Matka Generalna Sióstr Służebniczek Dębickich M. Maksymilla Pliszka, Matka Generalna Sióstr Służebniczek Śląskich M. Józefa Leyk. Były także obecne Rodziny bł. Edmunda z Katowic, Siostry Służebniczki ze wszystkich zgromadzeń założonych przez bł. Edmunda, dzieci z domu dziecka w Chotomowie. Udział w uroczystościach wzięło kilkaset osób.
Całość referatu wygłoszonego podczas uroczystości wprowadzenia relikwii bł. E. Bojanowskiego, który wygłosił ks.prał.dr Andrzej Gałka dostępny poniżej:
Materiał video z uroczystości pod linkiem: