NOC MUZEÓW w Świątyni Opatrzności Bożej
Sobotnia Noc Muzeów 2022 zapowiada się w Świątyni Opatrzności Bożej niezwykle obiecująco. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla naszych pielgrzymów.
- Od godz. 19.00 do 22.00 – zwiedzanie Świątyni i Panteonu Wielkich Polaków z panem Michałem, wspaniałym przewodnikiem, który opowie o wszystkich szczegółach architektonicznych, historii, symbolice i planach na przyszłość powstającego w Wilanowie Sanktuarium.
- Na wszystkich pielgrzymów czeka także wyjątkowa niespodzianka – KONKURS „POZNAJ ŚWIĄTYNIĘ I SIEBIE”. O szczegółach konkursu dowiecie się podczas zwiedzania od naszego przewodnika.
- Od godz. 10.00 do 22.00 będzie czynny także nasz punkt z pamiątkami przy Świątyni, a w nim m.in. komplet 5 dziesiątek „Różańca świętych – nie jesteś sam”.
- Od godz. 12.00 na Noc Muzeów zaprasza również Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Przygotowane przez muzealników atrakcje uczynią tę Noc jeszcze bardziej niezwykłą.
- 12:00 – 00:00 – zwiedzanie wystawy stałej Mt 5,14. Jej umiejscowienie w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej odpowiada wysokości VIII piętra, co przy niewysokiej zabudowie warszawskiego Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają patroni Muzeum: papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński. Nowoczesna ekspozycja przypomina losy tych dwóch wielkich postaci. Możecie tu obejrzeć unikatowe eksponaty, m.in. bezcenną koralowo-perłową sukienkę Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopię papieskiej kapy milenijnej, wykonaną przez słynną włoską pracownię X Regio czy kroplówką, podaną Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku.
- 12:00 – 00:00 – zwiedzanie wystawy czasowej „JESTEM. Wejście w nieśmiertelność”
- O godz. 12:00, 13:00 i 14:00 – dla najmłodszych „OPOWIEŚCI WIEWIÓRKI NASTURCJI” – przedstawienie kukiełkowe o życiu Stefka Wyszyńskiego w wykonaniu artystów Teatru Lalka. Wiewiórka Nasturcja opowie dzieciom fascynujące historie z życia małego Stefka Wyszyńskiego.
- 15:00 – 20:00 – Warsztaty kreatywne – „Czym są wartości?” Wspólnie spróbujemy zastanowić się, jak wygląda dobro i czy istnieje prawdziwa przyjaźń. Przy pomocy drewnianych elementów skonstruujemy symboliczne modele wartości.
- 15:00 – 21:00 – prezentacja Warszawy Wojtyły – repliki auta bp. Karola Wojtyły. Przed Muzeum stanie replika historycznej warszawa M20, której właścicielem od 1958 roku był bp Karol Wojtyła. Co prawda przyszły papież nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał autem na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) specjalnie na zamówienie Mt 5,14.
Zapraszamy! Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!