Święty Jozafat i Świeca Niepodległości – modlitwa i konferencja naukowa
W ubiegłym roku minęła 100. rocznica zapalenia Świecy Piusowej w niepodległej Polsce. Ze względu na pandemię wspomnienie tego wydarzenia przeniesiono na rok 2021.
W dniu, w którym Kościół na całym świecie obchodzi wspomnienie liturgiczne świętego Jozafata Kuncewicza, biskupa i męczennika, 12 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej modliliśmy się za przyczyną tego świętego do Opatrzności Bożej, prosząc o jedność chrześcijan, za którą święty Jozafat oddał życie.
Przy płomieniu kopii Świecy Niepodległości, związanej z męczennikiem, modlitwę w języku polskim i ukraińskim prowadził biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej, Marian Buczek.
Przy ołtarzu wystawiona była również ikona świętego Jozafata.
Po zakończonych modlitwach biskup Buczek pobłogosławił wiernych ikoną męczennika.
Następnie odbyła się bardzo zajmująca konferencja naukowa: „Światło zmartwychwstałej Ojczyzny – niezwykłe dzieje Świecy Niepodległości”. Jej organizatorami byli: Centrum Opatrzności Bożej, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, Centrum Ucrainicum KUL oraz Muzeum Niepodległości.
Konferencję prowadził prof. Włodzimierz Osadczy, który również wygłosił referat Święty Jozafat i świeca z jego kanonizacji w dziejach Polski.
Biskup Buczek w swym referacie Papieże i sprawa polska w przededniu odzyskania niepodległości opowiadał nie tylko o Piusie IX, ale także o innych papieżach kierujących Kościołem w XIX i XX wieku i ich działaniach związanych z naszą Ojczyzną.
O roli duchowieństwa w procesie odzyskiwania wolności i utrwalania postaw patriotycznych wśród ludu mówił profesor Jan Żaryn.
Ksiądz Wojciech Mleczko, zmartwychwstaniec, wygłosił referat Księża Zmartwychwstańcy kustoszami Świecy Niepodległości. Poznaliśmy niezwykle ważną rolę założonego w XIX wieku Kolegium Polskiego w Rzymie, w którym studiowało wielu późniejszych biskupów i kardynałów.
Ksiądz Mariusz Bigiel SJ przedstawił referat Święty Jozafat na obrazie Jana Henryka Rosena „Polska – Matka Świętych”.
Mówił także o dziejach stosunków pomiędzy kościołami obrządku rzymskiego i grekokatolickiego na terenie Ukrainy.
Dyskusja, jaka wywiązała się po konferencji, dotyczyła przede wszystkim tych właśnie trudnych i bolesnych niekiedy problemów, przeniesionych z historii w czasy nam współczesne.
Konferencja odbywała się pod patronatem arcybiskupa metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, a jej plon zostanie wydany w osobnej publikacji.