Kardynał Wyszyński. Błogosławiony na nowe tysiąclecie
Spotkanie z autorami książek, świadkami oraz osobami zainspirowanymi nauczaniem prymasa Stefana Wyszyńskiego to wspólna propozycja Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wydawnictwa M. Zapraszamy już w tę sobotę 25 września na godz. 15.00.
Myśl Prymasa Tysiąclecia jest ciągle żywa i aktualna. Teksty, które po sobie pozostawił – programy duchowej odnowy, homilie, dokumenty – stanowią zarówno świadectwo wiary, nadziei i miłości, jak i wielką inspirację oraz motywację do pracy nad sobą.
Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jakim człowiekiem był Prymas Tysiąclecia, a także o tym, czego dzisiaj, 40 lat po jego śmierci, możemy się wciąż od niego nauczyć. Rozmówcy podzielą się wspomnieniami związanymi z nowym Błogosławionym, kulisami pogrzebu i beatyfikacji.
Podczas spotkania obecni będą autorzy książek:
- Grzegorz Polak, (zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego): Najbardziej lubił nasturcje
- Marian Romaniuk: Stefan Wyszyński. Aforyzmy
- Jan Maria Jackowski: Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego
oraz pozostali goście:
- Michalina Jankowska (Instytut Prymasowski), która opowie o książce Anny Rastawickiej Ten zwycięża, kto miłuje
- Piotr Słabek (redaktor naczelny Wydawnictwa M), który przedstawi książkę ks. Bronisława Piaseckiego i Marka Zająca Prymas Wyszyński nieznany
- Przemysław Janiszewski, blog i kanał Moc w Słabości.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH!
GDZIE: Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
KIEDY: 25 września 2021 r., godz. 15.00
Wstęp jest bezpłatny. Po zakończeniu spotkania przewidziane oprowadzanie po Muzeum.
Więcej o książkach:
- Grzegorz Polak, Najbardziej lubił nasturcje
Książka przedstawia nieznane fakty z życia prymasa Stefana Wyszyńskiego i rozwija rzadko poruszane wątki z jego nauczania. Należą do nich m.in. stosunek do Żydów, pomoc udzielana Kościołowi na Wschodzie czy działalność na rzecz jedności chrześcijan. Osobny rozdział poświęcony został postawie prymasa wobec kobiet. Dowartościowanie roli kobiet w Kościele oraz powierzanie im bardzo ważnych zadań było niespotykane w jego czasach i dziś może być wzorem dla wielu hierarchów Kościoła. Mimo tego zarzucano mu, że był zbyt konserwatywny, oderwany od realiów życia, oschły i niewzruszony. Autor w błyskotliwy sposób podważa te stereotypy, które narosły wokół postaci Prymasa Tysiąclecia.
W tej publikacji znajdziemy też sporo ciekawostek z biografii kardynała Wyszyńskiego, np. na jakim instrumencie grywał w domowym zaciszu, którego rosyjskiego barda lubił słuchać, i kiedy po raz pierwszy użyto określenia „Prymas Tysiąclecia”.
- Marian i Hanna Romaniukowie, Stefan Wyszyński. Aforyzmy
Z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego ukazał się 8-tomowy zbiór jego aforyzmów. Autorzy dokonali wyboru spośród ogromnego materiału źródłowego, myśli i sentencji Stefana Wyszyńskiego. Teksty te ułożono w 8 tematycznych tomów: Wiara, Człowiek, Rodzina, Ojczyzna, Duchowieństwo, Społeczeństwo, Medytacje i Praca.
- Album Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie Prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego
Niezwykły album zdjęć z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia. Ich autorem jest obecny senator Jan Maria Jackowski, który w tamtym był czasie był reporterem „Tygodnika Solidarność” i uwiecznił kilka dni z ostatniego pożegnania prymasa Stefana Wyszyńskiego.
- Anna Rastawicka, Ten zwycięża, kto miłuje
Wspomnienia Anny Rastawickiej o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Autorka bestsellerowej książki przez 12 lat pracowała z kardynałem i mieszkała w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Była świadkiem codziennego życia prymasa. Poza historią życia dzieli się z czytelnikiem także jego codziennymi zwyczajami – zarówno zawodowymi, jak i osobistymi.
- Bronisław Piasecki, Marek Zając, Prymas Wyszyński nieznany
Wspomnienia ks. Bronisława Piaseckiego, ostatniego kapelana prymasa Stefana Wyszyńskiego, to książka absolutnie unikatowa. Przynosi wiele historii dotychczas nieznanych i nigdy niepublikowanych: począwszy od przedwojennej działalności ks. Wyszyńskiego, przez posługę biskupa lubelskiego i pierwsze lata Prymasostwa, okres aresztowania i Millenium – aż po lata 70. i czas „Solidarności”.
Zobacz także: