Imieniny naszej Matki
Dziś 26 sierpnia. W 1906 roku po raz pierwszy obchodzono w diecezji częstochowskiej święto Pani z Jasnej Góry, które szybko rozszerzyło się na inne diecezje. W 1931 roku papież Pius XI ustanowił je dla całej Polski i wyznaczył na dzień 26 sierpnia.
Już od XIV wieku na Jasnej Górze otaczany jest czcią Cudowny Wizerunek Maryi, ofiarowany przez księcia Władysława Opolczyka. Przez wieki pielgrzymowali do Niej królowie, magnaci i prosty lud zawierzający swej Matce wszystkie troski, doznający tu niezwykłych łask i uzdrowień, zostawiający dziękczynne wota w kaplicy. I choć w tym niezwykłym miejscu nie dokonały się żadne objawienia maryjne, stało się ono szybko najważniejszym sanktuarium Matki Bożej w Polsce, do którego nieustannie od wieków zmierzają pielgrzymi.
Jak niezwykłe jest to miejsce, zaświadcza fakt uroczystej, pierwszej przeprowadzonej poza Rzymem, koronacji słynącego łaskami obrazu papieskimi koronami przez Klemensa XI w 1707 roku.
To tu, w najtrudniejszych dla Ojczyzny czasach rozbiorów, okupacji i dążącego do ateizacji społeczeństwa komunizmu „zawsze byliśmy wolni”, jak powiedział święty Jan Paweł II.
To tu w 1956 roku, właśnie 26 sierpnia, w Jej święto, milion wiernych złożyło Śluby Narodu napisane przez uwięzionego w Komańczy Prymasa Tysiąclecia, który „wszystko postawił na Maryję”, a którego beatyfikacją będziemy się radowali w Świątyni Opatrzności Bożej już za szesnaście dni.
I choć w samej tylko Polsce wierni modlą się przed setkami różnych wizerunków Maryi, których przydomków nie sposób tu wymienić (Brzemienna, Tęskniąca, Cierpliwie Słuchająca, Uśmiechnięta i wiele, wiele innych) to Czarna Madonna w Jasnogórskiej Kaplicy przyciąga przed swe oblicze nawet dwa miliony pielgrzymów w ciągu roku. To przed Jej wizerunkiem modliło się trzech papieży – Franciszek, Benedykt XVI i święty Jan Paweł II, w którego herbie widniało zawołanie TOTUS TUUS…
Zabierali obraz matki Bożej Częstochowskiej wyjeżdżający w nieznane polscy emigranci. Nie dziwi więc, że właśnie Kaplicę Maryjną w Świątyni Opatrzności Bożej, w której króluje wizerunek Pani z Jasnej Góry objęła swym patronatem i opieką Rada Polonii Świata.
Jan Długosz pisał w XV wieku, że jest Ona Królową świata i Królową naszą.
Ale przychodzimy do Niej przede wszystkim jako do Matki.
Która wszystko rozumie
Sercem ogarnia każdego z nas.