Rozpoczęliśmy Święto Dziękczynienia – relacja godzina po godzinie
“Różaniec świętych – nie jesteś sam” – tą modlitwą, którą wraz z kustoszem Sanktuarium Opatrzności Bożej, księdzem Tadeuszem Aleksandrowiczem odmawiali obecni w Świątyni Opatrzności Bożej i wierni łączący się z Wotum Narodu za pośrednictwem internetu, o godzinie 8.00 rozpoczęło się XIV Święto Dziękczynienia, ustanowione przez metropolitę warszawskiego w 2008 roku.
Na tle ściany prezbiterium ustawiono feretrony z wizerunkami czternaściorga polskich świętych i błogosławionych towarzyszących modlitwie.
Na podeście opodal ołtarza w uroczystej procesji złożono ich relikwie.
Modlitewna pielgrzymka zastąpiła tę, która co roku wyruszała z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by dotrzeć do Świątyni Opatrzności Bożej na odprawianą w południe Eucharystię. Przed rozpoczęciem każdej dziesiątki różańca ksiądz kustosz ogłaszał na jakim etapie trasy znajdujemy się w naszej wirtualnej pielgrzymce, a na telebimach wyświetlano zdjęcia z kolejnego etapu.
Pandemia uniemożliwiła nam kontynuowanie tradycji pielgrzymowania na 12-kilometrowej trasie z placu Piłsudskiego, ale świadomość, że tak wielu wiernych modli się odmawiając różaniec pozwoliła nam poczuć pielgrzymkową wspólnotę.
Rozpoczęły się przygotowania do pierwszej Mszy Świętej odprawianej tego dnia w Świątyni. Będzie jej przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, Rafał Markowski.
Eucharystię o godzinie 9.00 koncelebrowali z biskupem Markowskim ksiądz kustosz Tadeusz Aleksandrowicz i ksiądz Marcin Ziajkiewicz.
Biskup Rafał wygłosił również homilię.
“To już czternasty raz stajemy w tej niezwykłej Świątyni, by wyrazić wdzięczności Opatrzności Bożej. To był rok trudnych doświadczeń w wymiarze globalnym. Stajemy przed pytaniem, jak odczytać to doświadczenie” – powiedział.
Przywołał postacie kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, na których beatyfikację oczekujemy. Oni dzięki swej głębokiej wierze i zaufaniu Opatrzności potrafili przezwyciężyć wszystkie trudności i zwycięsko przejść przez czas próby, jakiej byli poddani.
Przed udzieleniem błogosławieństwa kończącego Eucharystię biskup Rafał podziękował wszystkim za modlitwę, a Darczyńcom za ich trud, który pozwolił wybudować Świątynię Opatrzności Bożej.
O godzinie 10.30 została, jak w każdą niedzielę, odprawiona Msza św. dla dzieci. Przewodniczył jej ksiądz Jarosław Kotula, a Świątynia, jak zawsze o tej godzinie wypełniła się dziećmi, z którymi ksiądz Jarosław ma znakomity kontakt.
Po zakończeniu tej Mszy św. ksiądz kustosz zaapelował o sprawne opuszczanie Świątyni, w której rozpoczęły się przygotowania do centralnego punktu uroczystości Święta Dziękczynienia – południowej Eucharystii. Zmieniały się ekipy telewizyjne prowadzące transmisje. Mszę świętą o godzinie 12.00 transmitowała TVP Polonia, mająca ogromny zasięg na całym świecie.
W związku z ograniczeniami sanitarnymi nie wszyscy chętni mogli wejść do centralnej części Świątyni.
Część z nich skorzystała z rozstawionych przed wejściem krzesełek i dobrego nagłośnienia placu, część zaś uczestniczyła we Mszy św. w Panteonie Wielkich Polaków, dokąd transmitowaliśmy obraz i dźwięk.
Eucharystii w południe przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a prócz księdza kustosza współkoncelebransem był również ksiądz Darczyńca.
Biskup Lechowicz wygłosił także homilię. Nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii, wyjaśnił, że mówi ona – wprawdzie nie wprost – o potrzebie wdzięczności. Tam gdzie jej nie ma, pojawiają się egoizm, pycha i postawa roszczeniowa. A powinno nas łączyć dziękczynienie z Opatrzność Bożą objawiającą się w historii naszego narodu. Wiara w Bożą Opatrzność sprawdza się najbardziej w sytuacji zagrożenia, zwłaszcza takiego, które nas przerasta. To właśnie dlatego nasi praojcowie postanowili na znak zawierzenia Bożej Opatrzności wybudować tę Świątynię.
Po homilii wierni pod przewodnictwem biskupa Wiesława odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.
W darach ołtarza niesiono między innymi kosz z ponad 7 tysiącami intencji nadesłanych na XIV Święto Dziękczynienia.
Delegacja górników złożyła replikę tablicy związanej z 40. rocznicą najdłuższego strajku, jaki odbył się po wprowadzeniu stanu wojennego. Od 14 grudnia ponad 1000 górników kopalni węgla kamiennego “Piast” protestowało 650 metrów pod ziemią. Ich strajk zakończył się po dwóch tygodniach, 28 grudnia 1981.
Płyta upamiętniająca to znaczące wydarzenie na polskiej drodze do wolności zostanie 26 czerwca poświęcona i wmurowana w Panteonie Wielkich Polaków.
Oprawę muzyczną Mszy Świętej, podobnie jak o godzinie 9.00 zapewnił Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum kierowany przez Jacka Jackowskiego.
Przed każdą odprawianą tego dnia Mszą Świętą do konfesjonałów ustawiały się kolejki penitentów, pragnących z czystym sercem wyrazić dziękczynienie Opatrzności Bożej.
Kolejna Eucharystia została odprawiona o godzinie 15.00 przez księdza Piotra Powałkę, który następnie poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
W przerwach między liturgiami Darczyńcy mieli okazję zwiedzić pod opieką przewodników Świątynię wraz z Panteonem Wielkich Polaków, a także odwiedzić Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego czynne od 12.00 do 19.00. Czynny był również i cieszył się dużym zainteresowaniem nasz punkt z atrakcyjnymi pamiątkami i związanymi ze Świątynią dewocjonaliami.
O godzinie 19.00 rozpoczęła się następna Msza Święta, której przewodniczył ksiądz Bartosz Kuczmarski. Tej Eucharystii towarzyszyła schola Wspólnoty “Przymierze”, której również warto posłuchać.
Po tej Eucharystii parafialna Wspólnota “Przymierze” poprowadziła modlitwę uwielbienia, przy Najświętszym Sakramencie, w którą włączyło się wielu wiernych.
Ostatnia tego dnia Msza Święta rozpoczęła się o godzinie 20.30. Odprawiał ją i homilię wygłosił ksiądz Piotr Celejewski. Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu. Wierni wraz z księdzem Piotrem odmówili Litanię do Najświętszego Serca Jezusa.
O 21.37, godzinie przejścia świętego Jana Pawła II do Domu Ojca, pozostający w Świątyni wierni oraz ci, którzy uzyskali uprzednio link do specjalnej platformy internetowej, zaśpiewali ulubioną pieść Ojca Świętego – “Barkę”. Śpiew tej pieśni poprowadziła pani Agnieszka Lewalska. To była niezwykle wzruszająca chwila…
I tak zakończyło się XIV Święto Dziękczynienia. Mamy nadzieję, że Opatrzność pozwoli, by kolejne odbywało się już w normalnych warunkach, bez wymuszonych rygorami sanitarnymi ograniczeń…