ONA DZIEŁ BOSKICH KORONA…
Najpiękniejszy miesiąc roku, gdy przyroda w pełni budzi się do życia jest poświęcony Matce Bożej i Matce ludzi. Dziś po raz pierwszy w tym roku zaśpiewamy Litanię Loretańską. Była już znana w XII wieku. Swą nazwę otrzymała od miejscowości Loreto. Tę modlitwę błagalną, w której przez Maryję zwracamy się do Boga, zatwierdził w XVI wieku papież Sykstus V. I choć przez wieki niektóre wezwania zniknęły, a pojawiły się nowe (“Matko Kościoła” zatwierdzono dopiero w 1980 roku), wciąż śpiewamy tę litanię, prosząc, by modliła się za nami Ta, którą sam Chrystus dał nam za Matkę.
W Polsce nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w XIX wieku i rozpowszechniły się tak szybko, że dziś nie sposób wyobrazić sobie, że niegdyś wierni nie spieszyli w maju do kościołów lub nie gromadzili się pod przydrożnymi kapliczkami, by śpiewać modlitwę do Matki Bożej, wychwalając wspólnie Panią Świata.
Jan Paweł II, któremu bliska była pobożność ludowa, bo umiał w niej dostrzec głębię treści teologicznej, mówił:
Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej. W czasie nabożeństw majowych – tzw. majówek – wymieniając kolejne wezwania Litanii, uświadamiamy sobie, jak wielka jest rola Maryi w historii zbawienia, w życiu Kościoła i w życiu każdego z nas. Niech tej modlitwie towarzyszy ufność i zawierzenie.
A towarzyszący przez lata naszemu świętemu papieżowi arcybiskup Mokrzycki wspominał:
W maju, zawsze po kolacji, wychodziliśmy na taras, gdzie była kaplica Matki Bożej Fatimskiej i tam śpiewaliśmy majowe nabożeństwo…
Dziś, w pierwszym dniu maja, zwracamy się z naszymi prośbami nie tylko do Matki Bożej, ale też do Jej oblubieńca, św. Józefa, który w tradycji Kościoła jest uznany za patrona ludzi pracy.
W Świątyni Opatrzności Bożej nabożeństwa majowe są odprawiane w dni powszednie po Mszy Świętej o godzinie 18.00, w niedzielę zaś po Eucharystii o 19.00. Zapraszamy do uczestnictwa za pośrednictwem naszej transmisji internetowej.