Krzyż Paschalny w nowej odsłonie zawisł nad ołtarzem!
Przed nadchodzącą Środą Popielcową nad ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej zawisł pełen blasku Krzyż Paschalny w nowej odsłonie, wykonany w pracownie konserwatorskiej Pawła Sadleja.
Zawieszenie Krzyża okazało się skomplikowaną operacją, która wymagała wiele czasu i pomysłowości oraz zastosowania nowych rozwiązań. Gdy dotychczasowy krzyż został powoli opuszczony i przeniesiony ostrożnie do Kaplicy Maryjnej, ekipa mistrza Pawła Sadleja rozpakowała nowy krzyż, otulony w wiele warstw ochronnych, w jakich transportowany był z jego pracowni, i złożyła na ołtarzu, by umocować doń stalowe liny, służące do zawieszenia w przestrzeni nad ołtarzem.
Wszystko było przygotowane. Na wysokości ponad 30 metrów nad ołtarzem (ok. 9 pięter!) pracownicy Centrum wspomagani przez ekipę Muzeum JP II i Prymasa Wyszyńskiego czuwali przy ręcznych wyciągarkach, gotowi do rozpoczęcia podnoszenia krzyża. Konieczna była ostrożność, by w czasie gdy krzyż uniesie się do pionu, nie uległ najmniejszym zarysowaniom czy zadrapaniom.
I wówczas pojawił się problem…
Nowy krzyż, którego rdzeń wykonany został z drewna modrzewiowego, by zapewnić mu stabilność i niereagowanie na gwałtowne nawet ruchy powietrza, jest cięższy od swego poprzednika – waży ponad 150 kilogramów.
Stalowe plecione linki o średnicy 5 mm, na których jest podwieszony, mają ogromny udźwig, wielokrotnie przekraczający zapas bezpieczeństwa. Ich montaż do nowych uchwytów, stanowiących integralną część krzyża, które też zostały zaprojektowane z uwzględnieniem jego większego ciężaru i były głębiej schowane niż poprzednio, okazał się jednak utrudniony i trzeba było wiele czasu oraz wypróbowania kolejnych koncepcji inżynierskich, nim się to udało.
Po kilku godzinach wytężonej pracy nad ołtarzem zawisł pełen blasku, promieniujący wyrazistymi barwami i przykuwający wzrok już od wejścia do Świątyni Krzyż Paschalny w nowej, wspaniałej odsłonie.
Całą operację filmowały ekipy telewizyjne Polsatu i TVP, a księża Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium, oraz Piotr Celejewski wyjaśniali dziennikarzom symbolikę i teologiczne znaczenie tego niezwykłego krzyża, który już na zawsze będzie kojarzony ze Świątynią Opatrzności Bożej.
Już w Wielką Sobotę wierni będą kontemplowali jego stronę chwalebną przedstawiającą Zmartwychwstałego Chrystusa Kapłana. Od tego dnia, aż do wrześniowego Święta Podwyższenia Krzyża, strona pasyjna z wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego będzie skierowana w stronę księży sprawujących Eucharystię.