Materiały z dni skupienia gotowe do pobrania!
Dni skupienia, które od kilku lat odbywają się w Świątyni Opatrzności Bożej są propozycją stałej formacji nie tylko dla członków Wspólnoty Providentia Dei, ale także dla wszystkich poszukujących pogłębienia swojej wiary. Poniżej prezentujemy tematykę kolejnych dni skupienia oraz zapis wybranych konferencji w postaci materiałów gotowych do pobrania. Życzymy owocnej lektury!
2024
KWIECIEŃ
JAK DOBRZE CZYNIĆ Z BOŻĄ OPATRZNOŚCIĄ?
13 kwietnia 2024 r. podczas 15. dnia skupienia ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan wygłosił konferencję pt. „Jak czynić dobrze z Bożą Opatrznością?”, która obfitowała w wiele wskazań moralnych dotyczących współczesności i naszego codziennego życia.
Po to chodzimy do kościoła, by stawać się lepszymi, by zachowywać więź i z Panem Bogiem, i z bliźnimi. By tak było, potrzebujemy naszych 10 palców. Aby osiągnąć szczęście wieczne, trzeba się dorobić dziesięcioma palcami – mówił z wielkim animuszem podczas homilii kapelan Związku Podhalan, która była dopełnieniem wskazań wypowiedzianych w konferencji.
Zachęcamy do pochylenia się nad lekturą tej książeczki. Mamy nadzieję, że ucieszy to zwłaszcza osoby, które nie mogły tego dnia pojawić się w wilanowskim Sanktuarium. Ufamy, że zapisane tu słowa ks. Władysława staną się drogowskazem, dzięki któremu każdy odnajdzie właściwy kierunek w swoim życiu prowadzący do życia wiecznego.
2023
WRZESIEŃ
TAJEMNICA ZMARTWYCHWSTANIA NAJWIĘKSZYM OBJAWIENIEM OPATRZNOŚCI
W czerwcu, podczas XVI Święta Dziękczynienia, wierni po raz pierwszy mogli ujrzeć wyeksponowane na ścianie ołtarzowej Sanktuarium Opatrzności Bożej dzieło ukazujące najważniejszą prawdę naszej wiary – zmartwychwstanie Chrystusa. Ośmiometrowa rzeźba Zbawiciela zawieszona na tle złotego pasa symbolizującego drogę do nieba przyciąga wzrok od chwili wejścia do Świątyni.
W nawiązaniu do tego ważnego dla Sanktuarium wydarzenia o tajemnicy zmartwychwstania jako największym objawieniu Opatrzności mówił podczas 14. dnia skupienia ks. Piotr Celejewski. W swojej konferencji i homilii podkreślał, że Bóg Ojciec ma plan względem każdego z nas, a śmierć człowieka nie jest kropką w opowiadaniu jego życia, lecz jedynie dwukropkiem, po którym następuje ciąg dalszy.
Chrystus Zmartwychwstały nieustannie przypomina, że cokolwiek dzieje się w naszej codzienności – On jest, wyciąga ku nam swoje dłonie, zagłębia się w nasze życie i mówi: “Chodź, wyjdziemy, wyprostuj się”. Te słowa skierowane są do każdego z nas. Warto, byśmy zwłaszcza w trudnym chwilach, starali się o tym pamiętać.
Książeczka z zapisem konferencji ks. Piotra Celejewskiego pt. „Tajemnica Zmartwychwstania największym objawieniem Opatrzności” oraz homilii wygłoszonych podczas 14. dnia skupienia w Świątyni Opatrzności Bożej jest do nabycia w naszym sklepie internetowym.
Kliknij >>TUTAJ<< i zamów.
KWIECIEŃ
ZAUFANIE OPATRZNOŚCI BOŻEJ
ŹRÓDŁEM POKOJU I SZCZĘŚCIA.
„POKÓJ ZOSTAWIAM WAM. POKÓJ MÓJ DAJĘ WAM. NIE TAK JAK DAJE ŚWIAT, JA WAM DAJĘ” (J 14,27)
Zapis konferencji i homilii wygłoszonych podczas trzynastego dnia skupienia przez ojca Damiana Sochackiego OCD z klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej. Ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz Sanktuarium Opatrzności Bożej pisze we wstępie: »Ufam, że płynący z niej, pełen nadziei, przekaz o opiece Opatrzności Bożej i słowa ojca Damiana, iż „Bóg wsłuchuje się w wołanie wszystkich ludzi: tych, którzy w dramatycznych okolicznościach zagrożenia wolności i życia podnoszą do Niego dłonie, i tych, którzy wspierają swoją modlitwą walczących i cierpiących dla sprawiedliwości” zapadną nam wszystkim głęboko w pamięć i pomogą z ufnością przeżywać każdy dzień«.
2022
WRZESIEŃ
„U WAS NAWET WŁOSY NA GŁOWIE
WSZYSTKIE SĄ POLICZONE” (MT 10,30).
JAK ROZUMIEĆ OPATRZNOŚĆ BOŻĄ?
Zapis konferencji ks. Tomasza Jaklewicza i wygłoszonej przez niego homilii pozwoli głębiej wniknąć w istotę Bożej troski o ludzi i cały świat. Pomoże wyraźniej dostrzegać dobro, którym otacza nas Opatrzność Boża każdego dnia. Zachęcamy do podzielenia się książeczką z bliskimi. Dla wielu z nas może być szansą, by spojrzeć na swoje życie inaczej, dodać sił i nadziei w trudnym czasie.
MARZEC
NIGDY NIE BĘDZIESZ SAM.
OPATRZNOŚĆ BOŻA W ŻYCIU CZŁOWIEKA
Ojciec Krzysztof Pałys OP wygłosił słowa pełne nadziei i pokrzepienia. „Bóg mógłby nas stworzyć w innych czasach, w innym kraju, w innym mieście, ale skoro żyjemy teraz i tutaj, to najwyraźniej uznał, że nie będzie dla nas lepszych czasów, żeby dojść do świętości i żeby się zbawić”. To są najlepsze dla nas czasy. Pamiętajmy o tym! Zaufajmy Opatrzności Bożej i dajmy się jej poprowadzić. Serdecznie
zachęcamy do lektury niniejszej publikacji, mając nadzieję, że okaże się ona owocna.
2021
SIERPIEŃ
OPATRZNOŚĆ BOŻA DROGOWSKAZEM
W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA
Ksiądz Piotr Celejewski, wygłaszając konferencję “Opatrzność Boża drogowskazem życia chrześcijanina”, przypomniał o tym, że Bóg nieustannie się o nas troszczy. Słowa te, zwłaszcza w obecnym czasie, są nam bardzo potrzebne. Cieszę się, że konferencja oraz homilia spotkały się z ogromnym uznaniem słuchaczy. Mam nadzieję, że publikacja przyniesie pociechę i wleje w serca nadzieję wszystkim tym, którzy przystąpią do czytania tych tekstów. Zachęcam do dzielenia się nią z bliskimi oraz tymi, którzy przeżywają trudne chwile. Niech słowa Boga „Zaufaj mi i daj się poprowadzić.” pobudzą każdego z nas do całkowitego zawierzenia swego życia Opatrzności Bożej. Niech staną się drogowskazem w wędrówce ku życiu wiecznemu.
KWIECIEŃ
NIECH SIĘ WESELI SERCE SZUKAJĄCYCH PANA!
(PS 105). RADOŚĆ ZAUFANIA BOŻEJ OPATRZNOŚCI
W tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii chcieliśmy przekazać naszym Darczyńcom słowa pokrzepienia, wlewając w ich serca nadzieję i radość. Ks. Andrzej Persidok, wygłaszając konferencję zainspirowaną cytatem z Psalmu 105 „Niech się weseli serce szukających Pana!”, udzielił nam cennych wskazówek, jak czerpać radość z zaufania Bożej Opatrzności.
Wybrany temat bardzo spodobał się słuchaczom. Mamy nadzieję, że lektura tej książeczki pozwoli uczestnikom dnia skupienia przypomnieć sobie słowa księdza rekolekcjonisty i trwale zapisać je w swoich sercach. Tym zaś, którzy nie mieli możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu niech służy jako drogowskaz do przeżywania trudów dnia codziennego, czerpania radości z zaufania Bożej Opatrzności i wzrastania w wierze.
2020
WRZESIEŃ
JEŻELI OPATRZNOŚĆ BOŻA CZUWA NAD NAMI,
TO DLACZEGO POTRZEBUJEMY
WSTAWIENNICTWA ŚWIĘTYCH?
W tym trudnym i wyjątkowym czasie udało nam się zorganizować ósmy dzień skupienia. Kilkuset Darczyńców z całej Polski przybyło do Świątyni, aby wysłuchać konferencji księdza profesora Roberta Skrzypczaka, który podjął się odpowiedzi na pytanie, dlaczego potrzebujemy wstawiennictwa świętych, skoro Opatrzność Boża czuwa nad nami.
Ksiądz Robert w sposób obrazowy przedstawił znaczenie świętych w Kościele i zwrócił uwagę na ich szczególną rolę dzisiaj, gdy Kościół doświadcza wewnętrznego prześladowania, a wielu ludzi zaprzecza potrzebie jego istnienia. Właśnie świadectwo świętych – zarówno tych żyjących dwadzieścia, dziesięć czy pięć wieków temu, jak i współczesnych – ma nas pociągać do żywej i świadomej współpracy z łaską Bożą, byśmy nie poddali się zniechęceniu i nie utracili wiary.
Przytoczmy jedną z ważniejszych myśli tej konferencji: „Rozstrzygające jest to, czy w naszym myśleniu, głoszeniu i działaniu chodzi nam tylko o szczęśliwego mieszkańca planety Ziemia czy też o odkupionego w Chrystusie mieszkańca nieba, tymczasowo przebywającego tutaj. Dla chrześcijanina odwaga bycia sobą polega na poddaniu się działaniu Bożej Opatrzności”.
Niech te słowa staną się zachętą do dalszej lektury książeczki.
LUTY
PRZED NAMI NAJWAŻNIEJSZA
PRÓBA WIARY W BOŻĄ OPATRZNOŚĆ
Siódmy dzień skupienia, zorganizowany 22 lutego 2020 roku, został poświęcony doświadczeniom, które dotkną absolutnie każdego z nas. Dotyczą one ostatnich chwil życia i najważniejszego spotkania, jakie czeka nas w momencie śmierci. Spotkania z Bogiem pełnym miłosierdzia. Czy ten moment może być chwilą najpiękniejszą ze wszystkich?
Ksiądz Tomasz Bieliński pomógł nam zmierzyć się z tym pytaniem i wskazał, że odpowiedzi trzeba szukać w całkowitym zaufaniu Bożej Opatrzności. Swoją konferencję zatytułował: Przed nami najważniejsza próba wiary w Bożą Opatrzność.
W sposób obrazowy, poparty wieloma przykładami z kapłańskiego życia, opowiedział zebranym Darczyńcom o tym, jak można dobrze przygotować siebie i swoich bliskich do przejścia do Domu Ojca.
Niech Dobra Nowina przekazana nam przez księdza Tomasza będzie dla nas wszystkich przypomnieniem, że warto zaufać i całkowicie powierzyć się Panu Bogu. Trwajmy przy Nim podczas prób wiary, których doświadczamy w różnych trudnych sytuacjach, a zwłaszcza w tych ostatnich chwilach życia – naszych bliskich i naszego.
Cieszymy się, że słowo skierowane do nas przez księdza Tomasza zyskało dużą aprobatę wśród Darczyńców zebranych w Świątyni na dniu skupienia. Głęboko wierzymy, że niniejsza publikacja przyniesie pociechę wszystkim, którzy przystąpią do jej lektury.
2019
WRZESIEŃ
CZY WARTO SIĘ MODLIĆ, SKORO OPATRZNOŚĆ BOŻA CZUWA NAD NAMI?
21 września 2019 roku, podczas szóstego dnia skupienia, spojrzeliśmy z kolejnej już perspektywy na Bożą Opatrzność. Zawdzięczamy to ojcu Piotrowi Szczepańskiemu OFMConv., który udzielił odpowiedzi na pytanie: „Czy warto się modlić, skoro Opatrzność Boża czuwa nad nami?”. I choć, jak sam zaznaczył, odpowiedź „tak” jest oczywista, to w obrazowy sposób wyjaśnił, dlaczego warto to robić.
Konferencja tak bardzo spodobała się słuchaczom, że zakończyli ją oklaskami. Dzięki tej publikacji wszyscy nieobecni upewnią się, że warto się modlić, ci zaś, którzy przybyli do Świątyni Opatrzności Bożej na dzień skupienia, przypomną sobie słowa konferencji.
LUTY
WOLNOŚĆ JAKO DAR OPATRZNOŚCI BOŻEJ
„Jesteśmy w rękach dobrego Ojca”. To nie tylko tytuł naszej serii wydawniczej, ale też głęboka prawda, którą w swojej nauce “Wolność jako dar Opatrzności Bożej” przekazuje nam ks. infułat dr Jan Sikorski.
Czym jeszcze obdarowuje nas Boża Opatrzność? Czy umiemy docenić te dary? Czy wierzymy, że Bóg jest Ojcem, który czule opiekuje się swoim stworzeniem? Czy chcemy uwierzyć, że każdego z nas trzyma mocno w swoich ramionach? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania, a z pomocą niech przyjdzie proponowana przez nas publikacja.
2018
WRZESIEŃ
A TERAZ RADZĘ WAM BYĆ DOBREJ MYŚLI… (DZ 27,22) UFNOŚĆ CHRZEŚCIJANINA
W OBLICZU OPATRZNOŚCI BOŻEJ
Z radością przekazujemy Wam już trzecią książeczkę z serii W rękach dobrego Ojca, w której próbujemy odnaleźć źródło nadziei w zaufaniu Bożej Opatrzności i zastanowić się, dlaczego my, chrześcijanie, powinniśmy być dobrej myśli.
Czy Opatrzność Bożą możemy nazwać kolejnym sakramentem? Czy powinniśmy zamartwiać się o przyszłość i czy poranne wstawanie może uświęcić nasze życie? Z odpowiedziami na te pytania przychodzi o. prof. dr hab. Leon Nieścior OMI, którego konferencję wraz z propozycją ćwiczeń duchowych przekazujemy w Wasze ręce.
LUTY
MOJA WSPÓŁPRACA
Z OPATRZNOŚCIĄ BOŻĄ KAŻDEGO DNIA
Druga książeczka z serii W rękach dobrego Ojca. Jest to zapis konferencji i homilii wygłoszonych podczas kolejnego dnia skupienia. W sobotę 24 lutego 2018 r. zebraliśmy się w powstającym Sanktuarium, by zastanowić się nad naszą współpracą z Opatrznością Bożą na co dzień. Mamy świadomość, że to współdziałanie domaga się zaufania Bogu i powierzenia się Jego opiece. Jak jednak dokonać tego w praktyce? Co mogę zrobić, żeby moje życie było lepsze, żeby dobrze przeżyć konkretny dzień, jak w życiu być bliżej Boga?
W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomógł nam ks. dr hab. prof. UKSW Tomasz Stępień. Dzięki jego zamiłowaniu do filozofii greckiej i chrześcijańskiej dowiedzieliśmy się o tym, że świadomość istnienia Opatrzności pojawiła się na długo przed narodzeniem Chrystusa, a mądrość starożytnych może również dzisiaj inspirować nas do dobrego postępowania. Nasze wysiłki muszą mieć jednak swoje źródło w samym Bogu.
2017
WRZESIEŃ
OPATRZNOŚĆ BOŻA W ŚWIETLE PISMA ŚWIĘTEGO
Książeczka z zapisem konferencji i homilii wygłoszonych przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego podczas drugiego dnia skupienia członków Wspólnoty Darczyńców Świątyni Opatrzności Bożej Providentia Dei.
Przygotowaliśmy tę publikację z nadzieją, że gdy trafi ona w Państwa ręce, będzie nie tylko pamiątką spotkania w Świątyni, która jest dziełem Państwa ofiarności, lecz także pozwoli na pogłębioną refleksję nad ważnymi treściami przekazanymi tego dnia przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Wierzymy, że lektura spisanych myśli cenionego biblisty zachęci do przemyśleń i umocni wiarę uczestników dnia skupienia, a także tych członków naszej Wspólnoty, którzy nie mogli w nim uczestniczyć.