Chorał gregoriański w Świątyni Opatrzności Bożej
W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 20.30 jest śpiewany chorał gregoriański. Wykonawcą jest Marcin Bornus-Szczyciński, założyciel zespołu muzyki dawnej Bornus Consort. – Jako uczeń szkoły muzycznej omijałem chorał szerokim łukiem, nigdy nie przypuszczałem, że do niego wrócę i że noszę tę muzykę w sobie – mówi.
Obecnie sam siebie chętniej niż muzykiem (mimo solidnego muzycznego wykształcenia) nazywa „tradycjonarzem”, zajmującym się rozpoznawaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem tradycji. Uczy śpiewu gregoriańskiego w seminariach dominikańskich w Warszawie i Krakowie. Pan Marcin ubolewa, że tak mało jest miejsc, gdzie można usłyszeć tradycyjny chorał, w Wielkim Poście jest to kościół akademicki na Bielanach, obecnie dołączyła Świątynia Opatrzności Bożej. – Coś się dzieje w tej materii, ale to wciąż niewiele – mówi. – Wiele osób twierdzi, że w Kościele kantor został wyparty przez organy. A to nieprawda! Trzeba wrócić do naszych korzeni. To ogromne wyzwanie, któremu próbuję sprostać – dodaje.
Historia i współczesność chorału
Chorał gregoriański to tradycyjny, starożytny łaciński śpiew Kościoła, który – jak podkreślił Sobór Watykański II w Konstytucji o Liturgii Świętej – powinien zajmować pierwsze miejsce wśród innych rodzajów śpiewu. Pierwszy śpiew Kościoła Rzymskiego jest śpiewem jednogłosowym do łacińskiego tekstu. Został skodyfikowany za pontyfikatu papieża Grzegorza Wielkiego (590-604) i właśnie od jego imienia przyjęto nazwę gregoriański. W Polsce chorał gregoriański pojawił się równocześnie z przyjęciem chrześcijaństwem i budową pierwszych katedr w Poznaniu (968), w Gnieźnie, Wrocławiu, Krakowie i Kołobrzegu (1000) oraz opactwa benedyktynów w Tyńcu.
Mimo, że jego uprzywilejowane miejsce w liturgii Kościoła podkreślił Sobór Watykański II, to chorał w Kościele jest praktykowany prawie wyłącznie w zakonach. Rzadko mogą go wysłuchać i modlić się nim wierni na niedzielnych Mszach.
Na mapie Warszawy jedynym takim miejscem jest Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Zapraszamy do wysłuchania chorału w wykonaniu Marcina Bornus-Szczycińskiego oraz do osobistej modlitwy chorałem w każdą niedzielę o godz. 20.30 podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej.