“Dziękujemy za beatyfikację Jana Pawła II” – Święto Dziękczynienia 5 czerwca 2011 r.
W tym roku Święto Dziękczynienia, 5 czerwca, zostanie połączone z Białym Marszem dziękczynnym z relikwiami błogosławionego Jana Pawła II. Po uroczystej Mszy świętej przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie zostaną złożone w Panteonie Wielkich Polaków.
– Tegoroczne Święto Dziękczynienia wpisuje się w wyjątkowy czas w polskim Kościele – beatyfikację Jana Pawła II i 30. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, którego nauczanie Kościół w tych dniach przypomina i zadaje każdemu z nas – mówi Ks. Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski. – Podobnie jak w historii, tak i tego dnia, losy tych dwóch Wielkich Polaków przeplatają się symbolicznie. Obaj przyczynili się do zachowania niezależności polskiego Kościoła w trudnych momentach dla naszego kraju. Sam Papież mówił, że nie byłoby Go na Stolicy Piotrowej, gdyby nie heroiczna wiara Prymasa Wyszyńskiego. Niech słowo „dziękuję” zwłaszcza tego dnia będzie dowodem naszej serdecznej wdzięczności i pamięci o nich, ale także o tych, którzy wnoszą dobro i uśmiech do naszego życia – dodaje.
Biały Marsz papieski z relikwiami bł. Jana Pawła II
Biały Marsz jest jednym z elementów obchodów tegorocznego Święta, nawiązujących do ubiegłorocznej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki – Spotkajmy się na Białym Marszu, aby wspólnie stworzyć szczególną pielgrzymkę z relikwiami papieża Polaka, który dokładał wszelkich starań, aby Polska i Polacy byli wolnym i zjednoczonym narodem – zachęca Ks. Kazimierz Kardynał Nycz. W niedzielę, 5 czerwca, relikwie zostaną przeniesione na pl. Piłsudskiego przez kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. O godz. 8:00, po krótkiej modlitwie, prowadzonej przez Ks. Rektora Wojciecha Bartkowicza ruszy orszak procesyjny. Trasa liczy ok. 12 km. Ok. godz. 11:45 planowane jest przybycie procesji na Pola Wilanowskie. Przemarsz prowadzi ulicami: pl. Piłsudskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, ul. Belwederska, Jana III Sobieskiego, Al. Wilanowska, Al. Rzeczypospolitej, ul. Kardynała Augusta Hlonda. – Zapraszamy na procesję wszystkich tych, dla których nauczanie Jana Pawła II jest bardzo ważne i chcą dać tego świadectwo. Ubierzmy się na biało. Niech ten marsz będzie hołdem nas wszystkich wobec Jana Pawła II – mówi Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Na poszczególnych stacjach procesji relikwie będą przejmować przedstawiciele stanów i ruchów katolickich, m.in.: Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny, Neokatechumenat, Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Rodziny Nazaretańskie, Odnowa w Duchu Świętym, harcerze ZHR, ZHP i Zawiszacy. Relikwie Jana Pawła II niesione będą również przez przedstawicieli warszawskich parafii: św. Krzyża, św. Aleksandra, Najświętszego Zbawiciela, św. Bonifacego, św. Tadeusza, św. Tadeusza Marii Zaccarriego oraz parafii Opatrzności Bożej.
– Bardzo się cieszę, że procesja zjednoczy wszystkie środowiska działające w Archidiecezji Warszawskiej. To będzie piękna i wzruszająca uroczystość, na którą wszyscy czekamy z niecierpliwością. – mówi ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży KMW. Na ostatnim odcinku do Marszu dołączą prezydenci i burmistrzowie miast papieskich, wraz z delegacjami.
Ogólnonarodowa Msza święta z Aktem Dziękczynienia
W samo południe przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski koncelebrować będą Mszę świętą, której przewodniczyć będzie Arcybiskup nuncjusz Celestino Migliore, a homilię wygłosi abp Józef Michalik. Podczas Mszy św. odnowiony zostanie Akt Dziękczynienia Bogu za wolną Polskę. Podczas uroczystości śpiewać będzie 5 chórów: Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Archikatedry Warszawskiej, Politechniki Warszawskiej, Polifoniczny Sonante i Warszawski Chór Międzyuczelniany. Grać będzie Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tego dnia w całej Polsce zostanie przeprowadzona ogólnopolska zbiórka ofiar pieniężnych do puszek na rzecz budowy Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. Do wszystkich parafii w Polsce zostały wysłane materiały promocyjne: foldery i plakaty informujące o święcie.
Relikwie bł. Jana Pawła II
W miejscu symbolicznego grobu Jana Pawła II, który znajdował się w Panteonie Wielkich Polaków, pojawiła się piękna mozaika, wykonana w Weronie przez pracownię Progetto Arte Poli. Pod nią znajduje się wbudowany sejf, do którego po uroczystej Mszy świętej, zostanie wstawiony relikwiarz. – Składa się z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi umieszczona jest pozłacana kropla. Zamknięty kryształ został owinięty paliuszem. Po uroczystej Mszy świętej relikwie Jana Pawła II zostaną przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków, które swoje docelowe miejsce będą miały w Świątyni Opatrzności Bożej – mówi Ks. Kazimierz Kardynał Nycz. Każdy będzie mógł w tym dniu pomodlić się przy relikwiach błogosławionego w Panteonie Wielkich Polaków. Obok znajdują się także relikwie Bł. Jerzego Popiełuszki.
Muzyczne dziękczynienie
Ok. godz. 13:30, po Mszy świętej rozpocznie się druga część obchodów Święta Dziękczynienia. Całe rodziny zapraszamy na koncerty wybitnych muzyków sceny polskiej: Arka Noego, na czele z Robertem „Litzą” Friedrichem, który namówił dzieci do wspólnego śpiewania i w ten sposób stworzył niepowtarzalny styl w muzyce chrześcijańskiej. Muzyczna uczta czeka również na nieco starszych. Swoje utwory wykonają nieśmiertelni Skaldowie, Leszcze, Pectus, którego piosenki zdobywają szczyty radiowych list przebojów. Na scenie wystąpią także będą Kasia Cerekwicka, Monika Kuszyńska i Paulina Bisztyga. Po raz pierwszy w Polsce wykonany zostanie znany na całym świecie hymn, napisany dla Jana Pawła II przez włoskiego piosenkarza Amedeo Minghi jeszcze w latach 90. Jan Paweł II znał i podobno lubił bardzo tę piosenkę. Kilkakrotnie została odśpiewana przed nim samym. Polsko-włoską wersję utworu „Un uomo venuto da lontano/ Człowiek, który przybył z daleka” wykona przed Świątynią Opatrzności wybitna polska mezzosopranistka Izabela Kopeć i sam Amedeo Minghi.
– Bardzo się cieszę, że w roku beatyfikacji Jana Pawła II zostałam zaproszona do tak wyjątkowego duetu. Jan Paweł II był najwybitniejszą postacią XX-wieku. Mam nadzieję, że nasza piosenka jest wkładem w kultywowanie pamięci o Nim – mówi Izabela Kopeć. – Zaprosiłam do mojego niedzielnego koncertu Amedeo, bo pomyślałam, że Święto Dziękczynienia nabierze dzięki temu wymiaru międzynarodowego – dodaje. Punktualnie o godz. 15:00 dzieci wypuszczą baloniki wdzięczności do nieba, będące osobistym podziękowaniem uczestników uroczystości.
Miasteczko dla najmłodszych
Zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa, konkursy sprawnościowe, warsztaty z malowaniem wielkoformatowym – to tyko niektóre atrakcje, przygotowane specjalnie dla dzieci w miasteczku zabaw i rekreacji. Po raz pierwszy podczas Święta Dziękczynienia zostanie uruchomione też Miasteczko Papieskie dla dzieci. Jego pierwsza odsłona miała miejsce podczas obchodów beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja na Polach Wilanowskich.
Jednym z elementów atrakcji dla dzieci będzie makieta Placu Piłsudskiego. – Oprócz makiety, w miejscu, które ilustruje Warszawę, stanie „Drzewo Solidarności”. Dzieci, doklejając do drzewa odrysowane i wycięte dłonie, uczestniczą w zabawie, która uczy ich wartości ważnych dla Jana Pawła II, takich jak: miłość, wolność, zgoda, radość – wyjaśnia Norbert Szczepański, zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II.
– Dzięki walorom edukacyjnym miasteczka dzieci mogą poznać postać Ojca Świętego. Wyruszą w podróż pod wodzą gwardzistów papieskich, by spotkać w drodze Jana Pawła II w różnych etapach Jego życia. – mówi Piotr Gaweł. – Odwiedzając kolejne stacje: Wadowice, Kraków, Rzym, Warszawę – młodzi podróżnicy poprzez zabawę dowie dzą się kim był Lolek, jak potoczyły się losy Karola Wojtyły kiedy został księdzem, jakim był człowiekiem i dlaczego dzisiaj możemy nazywać Go Błogosławionym – dodaje. Każdy uczestnik przed podróżą otrzyma imienny paszport do Miasteczka Papieskiego. Na kolejnych stacjach dzieci będą otrzymywały kolorowe naklejki ilustrujące charakterystyczną budowlę lub element miasta, pamiątkowe stemple Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz papierowe cukierki „krówki” ilustrujące cechy świętych. – Dodatkowo na stacji Wilanów będą miały miejsce animacje, które zwrócą uwagę dzieci na słowo „dziękuję” w naszym życiu – dlaczego warto jest dziękować? W jaki sposób możemy dziękować innym? – podkreśla Piotr Gaweł. Obchody zakończą się modlitwą o 21.37, a po niej nastąpi iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.
Spotkanie Młodych w wigilię Święta Dziękczynienia
– Bł. Jan Paweł II i Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński są postaciami, które prawdzie swoje życie poświęciły prawdzie i prawdą je uświęciły, dlatego program ewangelizacyjny Spotkania będzie im poświęcony – mówi Rafał Porzeziński, prowadzący Spotkanie. Rozpocznie się ono o godzinie 17.00. Na młodych czeka wiele propozycji: występy grup tanecznych, pantomimy ewangelizacyjne, świadectwa, m. in. Tomasza Terlikowskiego, konferencja ks. Marka Dziewieckiego. – Wszystko to pozwoli przybliżyć ewangeliczne treści w kontekście tych dwóch Wielkich Polaków – dodaje Rafał Porzeziński. Po części ewangelizacyjnej, przybędzie Ks. Kazimierz Kardynał Nycz i rozpocznie się adoracja
Najświętszego Sakramentu, przeplatana śpiewami uwielbienia, cichą modlitwą. Cały wieczór zakończy się radosnym koncertem finałowym 30 Synów i 40 Wnuków jeżdżących na 70 Oślętach.
Święto Dziękczynienia współorganizuje Centrum Myśli Jana Pawła II.