Święto Dziękczynienia 5 czerwca 2011r. “Dziękujemy za beatyfikację Jana Pawła II”
5 czerwca, podczas obchodów czwartego Święta Dziękczynienia cała Polska podziękuje Bożej Opatrzności za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy. Rankiem relikwie błogosławionego zostaną przeniesione w Białym Marszu dziękczynnym z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. – Idea Święta Dziękczynienia bardzo mocno wrosła w religijny kalendarz Polaków. Okazuje się, że Opatrzność co roku przynosi nam nowe owoce Bożej miłości i zarazem powody do jeszcze większej wdzięczności. Wyjątkową okazją ku temu stało się wyniesienie na ołtarze pierwszego papieża z rodu Polaków, jakiego w dniu 1 maja dokonał Benedykt XVI. Równie ważnym motywem do dziękczynienia i modlitwy jest zbliżająca się 30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, a także 110. rocznica Jego urodzin. Dziękując za piękne i święte życie Kardynała Wyszyńskiego oraz dokonane przez Niego dla Kościoła i Polski wielkie dzieła, będziemy prosić Boga o jego rychłą beatyfikację – mówi Ks. Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski. Z tej okazji do Wilanowa zaproszeni są biskupi, duchowieństwo oraz wierni z całej Polski.
Biały Marsz dziękczynny z relikwiami Jana Pawła II
Jednym z elementów obchodów tegorocznego Święta, nawiązujących do ubiegłorocznej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, będzie dziękczynna procesja. – Pielgrzymując wspólnie do Świątyni Opatrzności Bożej, dajmy wyraz naszej jedności i wierności nauce błogosławionego Jana Pawła II – zachęca Kardynał Nycz. W przeddzień procesji odbędzie się nocne czuwanie przy relikwiach bł. Jana Pawła II w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. W niedzielę, 5 czerwca, zostaną one przeniesione na plac Piłsudskiego przez kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Po krótkim nabożeństwie, o godz. 8:00 Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy dziękczynna procesja. Będzie ona miała szczególny charakter Białego Marszu. Na poszczególnych odcinkach procesji relikwie będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk i grup, m.in. wspólnotę neokatechumenalną oraz Ruch Światło-Życie. Na ostatnim odcinku, przy parafii św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Sobieskiego 15) w procesję włączą się prezydenci, burmistrzowie i przedstawiciele miast papieskich z całej Polski. Procesji towarzyszyć będą orkiestry reprezentacyjne Wojska Polskiego i Policji. – Zapraszam na tę procesję wszystkich, zwłaszcza tych, którzy przesłali swoje zdjęcie na Wielki Portret Jana Pawła II. To symboliczna ikona składająca się z serc ludzi. Zachęcam wszystkich do ubrania się na biało, by podkreślić wyjątkowy charakter tego marszu – mówi Piotr Gaweł, Prezes Centrum Opatrzności Bożej.
Ogólnonarodowa Msza święta dziękczynna
Procesja dotrze na Pola Wilanowskie przed godz. 12.00. W samo południe przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczysta Msza święta dziękczynna, której przewodniczyć będzie arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Weźmie w niej udział kilkudziesięciu przedstawicieli Episkopatu Polski, delegacje miast papieskich, zaproszeni goście oraz pielgrzymi.
Msza święta będzie miała charakter ogólnonarodowego dziękczynienia za beatyfikację Papieża Jana Pawła II. Dziękczynne Eucharystie sprawowane będą w tym dniu we wszystkich parafiach Archidiecezji Warszawskiej i całej Ojczyzny. – Spotkamy się na Polach Wilanowskich, aby przy budowanej Świątyni narodowego wotum wdzięczności Bogu przeżywać po raz czwarty Święto Dziękczynienia Bożej Opatrzności. Jednocząc się w modlitwie z wiernymi zgromadzonymi w swoich parafiach, w całej Ojczyźnie, będziemy dziękować za wielkie dzieła Bożej dobroci i miłości. Naszą wdzięczność wypowiemy Panu Bogu i ludziom – tym najbliższym i tym nieznanym. Uczestnictwo w tej ogólnonarodowej Mszy świętej to nasze osobiste dziękuję za łaski otrzymane w minionym roku – mówi Kardynał Kazimierz Nycz. Tuż po Mszy świętej relikwie bł. Jana Pawła II zostaną uroczyście przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków.
Miasteczko dla najmłodszych
Po Mszy Świętej, ok. godz. 13.30 czeka na najmłodszych wiele atrakcji. – Postanowiliśmy powtórzyć miasteczko papieskie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podczas obchodów beatyfikacyjnych 1 maja. W ten sposób uczymy najmłodsze pokolenie, kim był Jan Paweł II i niejako wychowujemy przyszłych zwiedzających Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Chcemy, aby to miejsce kojarzyło się pokoleniu, które nie zdążyło poznać Papieża, z czymś ważnym, aby było im bliskie – mówi Piotr Gaweł, Prezes Centrum Opatrzności. W miasteczku papieskim, aktor w stroju gwardzisty poprowadzi najmłodszych do symbolicznych miast związanych z życiem Jana Pawła II. W Wadowicach dzieci poznają małego Lolka, w Krakowie – kapłana Karola Wojtyłę, w Rzymie – muppety-gołębie opowiedzą o tym, jak na co dzień żył Papież, a na stacji Warszawa-Wilanów dowiedzą się, dlaczego został świętym. Wszystko to zostanie podane w formie zabawy, piosenek, konkursów. Poza tym na najmłodszych czekają m.in. ogromne „dmuchańce”: zjeżdżalnia, skoki na wielką, dmuchaną poduchę, wielka gąsienica, wyścigi na pneumatycznych rurach; projekt „Rodzina na wesoło” – na ogromnych sztalugach dzieci będą mogły z pomocą zawodowego karykaturzysty stworzyć portret – karykaturę własnej rodziny oraz wiele innych atrakcji.
Spotkanie Młodych i Niezwykły Koncert w Wilanowie
Wzorem ubiegłego roku, w wigilię Święta Dziękczynienia odbędzie się Archidiecezjalne Spotkanie Młodzieży. Rozpocznie się w sobotę 4 czerwca 2011 r. o godz. 17.00 na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej. – Z myślą o młodzieży przygotowaliśmy specjalny program ewangelizacyjny, poświęcony wartościom, którymi kierowali się w życiu błogosławiony Jan Paweł II oraz Prymas Stefan Wyszyński. Zapraszamy wszystkich młodych do wspólnej modlitwy, śpiewu i zabawy – mówi ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Święto rodzinne
Na Święto Dziękczynienia zapraszamy całe rodziny. – Rodzina to naturalne miejsce, gdzie uczymy się postawy dziękczynienia. Rodzice uczą dzieci, jak dziękować sobie nawzajem za codzienne gesty dobroci i miłości, i jak dziękować Opatrzności za jej łaski – mówi Kardynał Kazimierz Nycz.
Troska o rodzinę zawsze stanowiła istotny wątek w wypowiedziach Jana Pawła II. Co ciekawe, badania przeprowadzone przez CBOS we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II pokazują, że 85 proc. Polaków uważa beatyfikację papieża z Polski za ważne dla ich rodzin.
– Pamięć o papieżu jest dalej żywa. Z badań, jakie ogłoszono przed beatyfikacją, wynika, że 95 proc. Polaków uważa wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze za istotne wydarzenie dla Polaków. Aż 94 proc. przyznaje, że w rozmowach wspominają Jana Pawła II, z tego 21 proc. wspomina go często. Co istotne, na pytanie, czy Jan Paweł II jest dla nas autorytetem, twierdząco odpowiedziało 93 proc. badanych – podsumowuje Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Z myślą o odwiedzających Centrum Opatrzności Bożej w Święto Dziękczynienia przygotowano bogaty program. Po popołudniu będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków oraz pomodlić się przed relikwiami bł. Jana Pawła II oraz bł. Jerzego Popiełuszki. Na własne oczy będzie można obejrzeć Wielki Portret Jana Pawła II (złożony ze 105 tysięcy zdjęć), który 1 maja został odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej. Tego dnia będzie też można nabyć szczególne cegiełki na budowę Świątyni Opatrzności Bożej – książkę Kardynała Kazimierza Nycza „Dziękujemy Opatrzności” oraz książkę Grzegorza Polaka „Papież, jakiego nie było. Opatrzność Boża w życiu Karola Wojtyły”. Tradycyjnie o godz. 15.00 do nieba poszybują tysiące błękitnych baloników – nasze dziękczynienie za łaski otrzymane od Bożej Opatrzności w minionym roku. Do wieczora będą trwały koncerty artystów. A po zachodzie słońca – Świątynia rozbłyśnie specjalną iluminacją. Szczegóły programu Święta Dziękczynienia, trasy procesji z relikwiami Jana Pawła II, wygląd relikwiarza zostaną przedstawione podczas odrębnej konferencji prasowej – 1 czerwca br. o godz. 12:00 w Wilanowie.
Ogólnopolska zbiórka na budowę Centrum Opatrzności Bożej
W niedzielę, 5 czerwca we wszystkich parafiach w całej Polsce odbędzie się zbiórka do puszek na budowę Centrum Opatrzności Bożej – Wotum Narodu Polskiego. Każdy będzie mógł dołożyć swoją małą cegiełkę. To będzie podziękowanie każdego z nas za dobro, które nas w życiu spotyka. Dzięki funduszom zebranym
w zeszłorocznej zbiórce udało się zamknąć stan surowy otwarty, wykonać część betonową i stalową kopuły oraz ustawić na niej pięciometrowy krzyż. – Ufam, że hojność ludzi w tym roku pozwoli nam posunąć prace budowlane do przodu, by już niedługo każdy Polak mógł złożyć swoje osobiste dziękczynienie w Świątyni Opatrzności Bożej – mówi Kardynał Kazimierz Nycz.
Darczyńcy tworzą wspólnotę, której celem jest wypełnienie obietnicy złożonej ponad 200 lat temu, aby ta Świątynia stała się miejscem szczególnego dziękczynienia za wolność Ojczyzny. Każdy Darczyńca może przekazać swoją intencję, która zostanie włączona do intencji Mszy świętej zbiorowej, odprawianej w danym miesiącu. – Zachęcam wszystkich wiernych do włączenia się do tej szczególnej wspólnoty. Ta Świątynia to Wotum Wdzięczności wszystkich Polaków, to nasze wspólne zobowiązanie, dlatego proszę, by każdy z nas dołożył swoją cegiełkę w budowę tego dzieła – apeluje Kardynał Nycz.
Święto Dziękczynienia współorganizuje Centrum Myśli Jana Pawła II.