Na większą chwałę Bożą – świętowaliśmy 50-lecie pierwszego kursu lektorskiego
Żaden kościół prócz Świątyni Opatrzności Bożej nie pomieściłby wszystkich, którzy przybyli, aby świętować 50. rocznicę wydarzenia, jakim był pierwszy w archidiecezji warszawskiej kurs lektorów, o którego powołaniu zadecydował Prymas Tysiąclecia. Wśród prowadzących wówczas zajęcia był między innymi ówczesny kleryk Wiesław Kądziela, który, jako dostojny ksiądz prałat, wciąż jest opiekunem kolejnych pokoleń, dołączających do grupy lektorów warszawskiej archidiecezji.
Kardynał Kazimierz Nycz przywiązuje ogromną wagę do promowania spełniających ważną rolę w parafiach lektorów, przewodniczył więc uroczystej liturgii koncelebrowanej przez kilkudziesięciu księży, wśród których byli proboszczowie parafii, gdzie będą pełnić swą posługę nowo promowani lektorzy, ale większość stanowili absolwenci kursów, którzy następnie trafili do seminarium.
Warto tu wspomnieć, że spośród blisko 5 tysięcy mężczyzn promowanych przez 50 lat na lektorów archidiecezji warszawskiej niemal co dziesiąty (400) wybrał drogę służenia Bogu jako kapłani! I pełnią oni różne funkcje w Kościele. Jest wśród nich między innymi biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej czy prowincjał zakonu Klaretynów w Polsce.
Dzień, w którym obchodziliśmy złoty jubileusz kursów, jest również rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – Jego relikwie przez całą sobotę są wystawione obok ołtarza – a także po raz pierwszy obchodzonym Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych, który jako święto państwowe wprowadziła ustawa z 4 października 2018 r.
Do Świątyni przybyło blisko 1700 osób z warszawskiego środowiska lektorskiego,w tym 226 nowo promowanych lektorów.
Przywitał ich kustosz powstającego Sanktuarium ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz, przypominając dzień w którym wprowadzono do Świątyni relikwie błogosławionego księdza Jerzego i wyrażając nadzieję na to, że do pocztu polskich świętych i błogosławionych dołączy rychło Prymas Tysiąclecia. Zachęcał wszystkich do dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej.
Wszystkie czytania liturgiczne tego dnia były wybrane tak, by nawiązywały do głoszenia Słowa Bożego Ad Maiorem Dei Gloriam et Beatissimae Virginis Mariae Honorem.
Nowi absolwenci kolejnego kursu lektorskiego podchodzili kolejno do kardynała Kazimierza Nycza, by, kładąc dłonie na Piśmie Świętym, uzyskać promowanie na lektorów.
Na zakończenie odśpiewano Te Deum jako uwielbienie Boga za błogosławione owoce pracy lektorów, którzy, jak orzekł Sobór Watykański II, spełniają “prawdziwą funkcję liturgiczną”.
Uroczystość ubogacała muzycznie schola Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Pod koniec Eucharystii nowi lektorzy złożyli podziękowanie księdzu prałatowi Kądzieli, a następnie wzruszające wyrazy wdzięczności skierowali do niego absolwenci kursów sprzed lat.
Ksiądz prałat również skierował swe słowo do lektorów, wspominając myśli Prymasa Tysiąclecia i życząc, by w swym życiu, niezależnie od tego jaką funkcję pełnią, kierowali się Słowem Bożym w myśl dewizy: “co w kościele czytacie, to sercem przyjmujcie i wykonujcie”.
Kardynał Kazimierz Nycz dziękował Bogu za wszystkich lektorów, życząc, by stali się Sługami Słowa Bożego, i za tych wszystkich, którzy przez 50 lat ich formowali.
Na zakończenie wykonano fotografię promowanych lektorów, którzy wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim ustawili się na stopniach ołtarza.