Wspólne przeżywanie uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II
– Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II, 1 maja. Mamy bowiem do czynienia z beatyfikacją człowieka, który niewątpliwie przejdzie do historii, jako „Papież Jan Paweł II Wielki” – mówi Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.
– Beatyfikacja Papieża Polaka będzie wydarzeniem historycznym. Świadczy o tym życie Jana Pawła II, będące drogą prawdziwej świętości, którą powinni sobie stawiać za wzór wszyscy Polacy, zwłaszcza młode pokolenie. Kiedy umarł, wierni zawołali: Santo Subito! Cieszę się, że Kościół to potwierdził. Dzięki beatyfikacji życie Jana Pawła II się dopełniło. To wielki dar dla Warszawy, Polski i całego Kościoła Powszechnego. Sądzę, że beatyfikacja Jana Pawła II, 1 maja, przypomni nam cały Jego pontyfikat i nauczanie, że będziemy potrafili realizować je w naszym życiu, tak jak On, całkowicie zawierzając je Bogu. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II nie tylko w Rzymie czy w Warszawie, ale także przed telewizorami. Zachęcam wszystkich, by radować się z tego wyjątkowego wydarzenia – mówi Kard. Kazimierz Nycz. – Pamiętajmy także, że po beatyfikacji powinno się rozpocząć nowe odkrywanie Jana Pawła II, jego naśladowanie i poznawanie tego, co nam zostawił w spuściźnie pontyfikatu – dodaje.
Odsłonięcie Wielkiego Portretu Jana Pawła II
Ważnym punktem uroczystości beatyfikacyjnych w Wilanowie będzie moment odsłonięcia Wielkiego Portretu Jana Pawła II, złożonego z ponad 100 tysięcy zdjęć przesłanych przez Polaków z kraju i całego świata. Portret jest owocem wdzięczności tysięcy rodaków dla Jana Pawła II. To największy portret beatyfikacyjny na świecie, wierna kopia tego, który zostanie odsłonięty w Watykanie. – Każdy z nas, tworząc portret Papieża, dał świadectwo swojej identyfikacji z nauką, którą pozostawił nam Jan Paweł II. Papież nas jednoczył podczas swoich pielgrzymek do Polski i teraz – w dzień beatyfikacji może nas na nowo zjednoczyć, czego znakiem jest ten niezwykły portret – mówi Kardynał Kazimierz Nycz. – Dziękujemy tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i przesłali swoje zdjęcia. Zapraszamy ich 1 maja przed Świątynię Opatrzności Bożej, na fasadzie której już montujemy ten ogromny portret. Nie kończymy jednak akcji. Zdjęcia można nadsyłać jeszcze do 31 maja. Stworzą one wirtualny portret Jana Pawła II, który znajdzie swoje miejsce w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Wystarczy wysłać SMS o treści P na numer 72551, a następnie przesłać swoje zdjęcie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej www.portretjp2.pl lub MMS-em na numer 664 400 100 – dodaje Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej.
Uroczystości beatyfikacyjne przed Świątynią Opatrzności Bożej
Warszawa od wielu miesięcy przygotowuje się na ten szczególny dzień – beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystości odbędą się w trzech głównych miejscach: na pl. Piłsudskiego, przed Świątynią Opatrzności Bożej oraz w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole. Więcej szczegółów zostanie przekazanych na briefingu dla mediów w dniu 28 kwietnia o godz. 10:00 w Wilanowie.
Na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej o godz. 9 rano, odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem bpa Piotra Jareckiego. Po niej zgromadzeni wierni będą mogli uczestniczyć
w uroczystościach transmitowanych na żywo z Watykanu. A tuż po beatyfikacji z placu Piłsudskiego, Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie wyruszy historyczny, przystrojony symbolicznymi, biało-żółtymi kwiatami Papa Mobile z 1979 r. Papa Mobile stanie przed Świątynią Opatrzności Bożej, gdzie będzie można go oglądać do końca dnia oraz poznać jego niezwykłą historię.
Zbiórka eksponatów do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
1 maja, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przeprowadzi zbiórkę eksponatów.
– Poszerzamy nasze zbiory przez cały rok, ale zbiórka w takim dniu to dla nas szczególna okazja do wzbogacenia zasobów muzealnych, a dla ludzi – do przekazania osobistych pamiątek związanych z Papieżem, do rozmów i wspomnień – mówi Paweł Skibiński, Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. – Mimo, że w Muzeum nie zabraknie nowoczesnych technologii, to stawiamy na oryginalne eksponaty, które uwiarygodniają opowieść, przedstawiają to, czym ludzie żyli naprawdę. Będziemy więc wdzięczni za wszystkie dary i postaramy się, by znalazły one godne miejsce – dodaje.
Papieska ciuchcia dla najmłodszych
Po zakończeniu transmisji uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu dla najmłodszych zostanie otwarte miasteczko z licznymi atrakcjami. Specjalna papieska ciuchcia zabierze dzieci w podróż do miast papieskich (Wadowice, Kraków, Rzym, Warszawa – pl. Piłsudskiego, Warszawa – Wilanów), gdzie dzieci poznają historię życia i świętości Ojca Świętego. Projekt ten przygotowuje zespół Centrum Opatrzności Bożej we współpracy z instytucjami papieskimi: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytutem Papieża Jana Pawła II. Atrakcje, które szykowane są w miasteczku dla dzieci, zostaną zaprezentowane podczas briefingu dla mediów, 28 kwietnia o godz. 10.00 w Wilanowie.