Graj w „100 lat odzyskania niepodległości” – to świetny trening na początek szkoły!
“Gra Memo. 100 lat odzyskania niepodległości” pomoże dzieciom łagodnie wejść w obowiązki szkolne. To ćwiczenie pamięci, a równocześnie interesująca lekcja historii. Wspaniała zabawa dla całej rodziny. Gra, do której się wraca.
To prawda, że wakacje dobiegły już końca. To prawda, że czyściutkie zeszyty i pachnące drukarską farbą podręczniki już rozpoczęły swoją szkolną karierę. To prawda, że w szkole miło spotkać odnowionych po wakacjach nauczycieli i kolegów. Nie traćcie więc zapału do zabawy i nie odbierajcie tej frajdy Waszym dzieciom. Pomóżcie im łagodnie rozpocząć rok szkolny. Dzięki odpowiednio dobranym narzędziom nauka może stać się fascynującą przygodą w odkrywaniu świata współczesnego i tego z przeszłości. Przekonacie się o tym sami, rozgrywając choćby jedną rundkę naszej GRY MEMO „100 lat odzyskania niepodległości”.
Posłuchajcie, co powiedziała o niej pewna rodzinka z Krakowa.
Uwielbiamy planszówki. Gramy w nie całą rodziną. „100 lat…” dostaliśmy od naszego dziadka z rekomendacją: pouczcie się trochę historii. I zaczęliśmy. Gra z tymi 56 obrazkami, które wspólnie z dzieciakami rozszyfrowywaliśmy, stała się początkiem naszych coniedzielnych spotkań z historią Polski, wspólnych lektur, filmów. A gdy przychodzą nasi znajomi z maluchami, witamy ich na progu: „Zaczynamy od 100 lat, co Wy na to?”.
Anna i Roman z dziećmi Tomkiem i Hanią z Krakowa
Ćwicz pamięć – to podstawa
Jak każda gra memo również i nasze „100 lat…” to tradycyjne ćwiczenie pamięci, spostrzegawczości i koncentracji uwagi. Te dwie umiejętności są arcyważne nie tylko w edukacji szkolnej, ale w całym twórczym i aktywnym życiu na każdym jego etapie rozwoju. Kształtowanie pamięci i rozpoznawanie dzięki niej elementów otaczającego świat rozpoczyna się już w życiu płodowym i jest to umiejętność, którą warto i należy pielęgnować właściwie przez całe życie. Zapamiętywanie czynności i powtarzanie ich systematycznie pozwala na kształtowanie kolejnych umiejętności. Dzięki temu dziecko może cały czas udoskonalać zdobywane sprawności. Pamięć jest więc podstawą wszelkiego uczenia się.
Graj z Twoim przedszkolakiem
Grając w memo ze swoim dzieckiem, kształtujesz nie tylko więź rodzicielską, ale dajesz mu szanse na naukę dobrego, szybkiego spostrzegania wzrokowego. Jest ono konieczne do rozróżniania kształtu liter i cyfr oraz ich zapamiętania – warunkuje więc właściwą naukę czytania i pisania.
Miej otwartą głowę
Nie ma pisania i czytania bez mówienia! A w naszej grze jest o czym mówić… Każda para obrazków to wydarzenie z historii, które wywarło ogromny wpływ na dzieje Polski. To ludzie, emocje, utwory literackie, muzyczne, opowieść o ważnych wyborach, postaciach, bohaterach, zdrajcach, wygranych bitwach lub zawiedzionych nadziejach…
Po prostu lekcja historii – opisana prostym i pięknym językiem na kartach książeczki dołączonej do gry. Nie ma więc obawy, że jeśli czujesz w głowie jakąś kolosalną „czarną dziurę” i za nic w świecie nie jesteś w stanie skojarzyć obrazka z momentem dziejowym, zostaniesz samotnie na polu bitwy z dzieckiem i tajemniczym obrazkiem. Książeczka przyjdzie Ci z pomocą i na pewno otworzy w Twojej pamięci drzwi, dzięki którym z łatwością dopowiesz swojemu dziecku więcej barwnych szczegółów. Razem z dziećmi opowiadajmy treść obrazka – raz one, raz my. Stawiajmy pytania, zachęcajmy do porównywania, uczmy dzieci obserwowania i definiowania. Słuchajmy, co mówią i odpowiadajmy na ich wrażliwość.
Historia nauczycielką życia?
Czas to najcenniejszy dar, jaki możesz dać swojemu dziecku. W trakcie zabaw z rodzicami i wspólnego spędzania czasu dzieci ćwiczą skupianie uwagi, zapamiętywanie i odtwarzanie. Uczą się pokonywania trudności, samodzielności, wiary w siebie. Zdobywają też tak bardzo ważną umiejętność przegrywania i świadomość tego, że nie zawsze można być pierwszym. Gorycz porażki w szkole będzie wówczas znacznie mniejsza i dzieci zamiast się zamartwiać, zaczną uczyć się na swoich błędach. W ten sposób grając, zapamiętując i ucząc się historii ojczystej, dziecko zdobywa ważne życiowe umiejętności.
56 trwałych kart
W skład każdego zestawu wchodzi 56 usztywnianych i trwałych kart obrazkowych, co gwarantuje bezpieczną zabawę, oraz książeczka z instrukcją do gry i opisami wyjaśniającymi znaczenie wszystkich obrazków.
Karty są duże, zrobione z twardej, grubej tektury, dzięki czemu mniejsze dzieci ich nie pogniotą ani nie zniszczą.
Historia Polski w obrazkach
Troszczysz się o swoje dziecko i marzysz o tym, by chodziło do szkoły z uśmiechem. By dojrzało umysłowo i emocjonalnie do szkolnych trudów… Wypełnij wspólny czas mądrą zabawą. Jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy lub wybierasz się na wycieczkę, koniecznie odwiedź działający przy Centrum Opatrzności Bożej Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci. To właśnie stąd zostały zaczerpnięte obrazki do naszej gry.
Zacznij od teatru
200 lalek, w tym 50 ruchomych. 24 sceny, w których ukazana jest historia Polski i rola Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu. To fenomen Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci, jaki działa w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.
To wspaniała lekcja historii, religii i sztuki w jednym. Atrakcyjna oprawa teatralna wprowadza dzieci w tajemniczy świat historii, dostarczając niezapomnianych przeżyć oraz potężnej dawki wiedzy – czytamy w artykule Margity Kotas “Jedyny taki teatr w Europie” (Niedziela Tygodnik Katolicki nr 51-52/21.12). […]
Prace nad koncepcją instalacji, pierwszej tego typu w Polsce i w Europie, trwały 2 lata. Wykonanie instalacji zlecono pracowni rzeźbiarskiej Teatru “Baj Pomorski” z Torunia. Autorem projektu lalek jest rzeźbiarz i malarz Mikołaj Malesza. Rzeźbienie i malowanie 200 figurek zajęło 4-osobowemu zespołowi ponad 6 tys. godzin – podkreśla autorka artykułu.
Przedstawienie 1050 lat historii Polski w zaledwie 45 minut i to tak, by przykuć uwagę młodego odbiorcy to naprawdę nielada sztuka. Barwna scenografia Mikołaja Maleszy, efekty świetlne, muzyka Grzegorza Urbana, a nade wszystko bardzo interesująca narracja napisana przez Zbigniewa Lisowskiego, dyrektora Teatru “Baj Pomorski” oraz dramatopisarkę Malinę Prześlugę tworzą niezwykłe dzieło, łączące w sobie tradycyjny przekaz teatralny z nowoczesnymi technikami multimedialnymi.
Spektakl w 3 aktach
W trzech odsłonach dzieci poznają najwybitniejsze postaci polskiej historii. To Mieszko I, Jadwiga i Jagiełło, król Stanisław Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Józef Piłsudski, ks. Ignacy Skorupka, św. s. Faustyna, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II. W pierwszej części zaprezentowany jest: chrzest Polski, ślub królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, pierwszy rozbiór Polski, uchwalenie Konstytucji 3 maja. Druga część ukazuje zrywy niepodległościowe i cierpienia narodu polskiego – powstania kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, Bitwę Warszawską, tragizm II wojny światowej, heroizm św. Maksymiliana Kolbego i powstańców Warszawy. Trzeci akt przedstawia młodym widzom najnowszą historię Polski. Uwięzienie prymasa Wyszyńskiego, wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego homilię na pi. Zwycięstwa w Warszawie, męczeństwo ks. Popiełuszki i wybory w 1989 r.
Przyjdź i zobacz!
Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci jest otwarty codziennie w godz. 10-17. Bilety można kupić w Punkcie Informacyjnym Centrum Opatrzności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa (Wilanów) lub zamówić (od poniedziałku do piątku) telefonicznie: 883 343 040. Znajdź nas na Youtube
Wszelkie informacje: (22) 20-19-712, https://dladzieci.centrumopatrznosci.pl/
Gra, do której się wraca
Po wizycie w teatrze wróćmy zatem do gry. Podbiła ona serca dzieci i rodziców, dziadków i wnuków w całej Polsce. Swoją premierę miała z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i cieszy się od tego momentu niesłabnącą popularnością. Sięgnij po nią także i Ty, by zabrać swoje dzieci w fascynującą wyprawę w przeszłość.
Grę można kupić w naszym SKLEPiku przy wejściu do Świątyni Opatrzności w Wilanowie, czynnym każdego dnia od godz. 10-17, a w niedzielę od godz. 10-18 oraz w sklepie internetowym www.sklep.centrumopatrznosci.pl